Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai trebuie sa compari pe aceeasi masina, pe unele modele haolgenul bate mai bine decat LED-ul
    vezi testele IIHS, C class nu a iesti bine pe LED, nici seria 3, nici noul Civic,
    alte modele au iesit bine pe LED, cum ar fi E class, sau Mazda 6, la S class nici nu ma uit am pretentii sa fie ok.
    Deci nu inseamna ca toate LED-urile sunt proaste

    Ideea initiala era, daca are LED nu inseamna ca bat bine si unde trebuie.
    http://www.iihs.org/iihs/news/deskto...ed-improvement

    Pacat ca s-a renuntat la Xenon, Xenon-ul in continuare este f, bun peste multe altele cu LED.
    Si la Xenon era bine un rating, nu toate bateau la fel, de ex lentilele xenon de TSX/CL si S2000 erau unule din cele mai bune din piata (peste altele din echipari premium).
    dinoc
    Senior Member
    Last edited by dinoc; 06-10-17, 11:32.

    Comment


    • Originally posted by ady_uaic View Post
      pai de 40-50k iei jaguar xf, premium luxury, care are cam tot ce vrei (incalzire in volan, scaune incalzite+ventilate, oglinzi rabatabile automat, tot felul de chestii faine la nivel de meniu, samd). Incomparabil cu bmw, la ce-am citit aici.
      Eu m-am uitat si la Jaguar, si noi, si SH, si nu e mare diferenta fata de BMW. E drept, m-am uitat mai mult pe configuratii de XE, dar din ce am vazut, pretul de lista la XF este mai mare.
      Si la Jaguar am ramas neplacut surprins sa vad ca halogen, oglinzi fixe si neincalzite (nu m-am uitat, poate si geamurile manuale) sunt oferite standard .
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • XE-ul e o varianta ieftina a XF-ului. Au cam dat-o-n gard cu ea. Eu as lua un XF pana in 2015, mi se pare cea mai reusita (bine, pe langa XFR ).
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • Apropo,de ce se vorbeste mai sus,am condus noul Civic sport hb cu faruri led in dotarea standard.Mi se par net superioare noaptea fata de cele halogen pe care lre am pe BMW.Asta e,depinde cu ce compari ca daca le compari cu alte marci si modele de masini cu led,atunci da,Civicul poate pierde,insa dupa parerea mea nu sunt atat de praf cum lasa americanii sa se inteleaga.

          Comment


          • E interesant ce spui dinoc mai sus... in schimb pe Civic, se simte diferenta in favoarea LED fata de Halogen, desi testul spune invers.

            Nu stu cum se testeaza in state, dar poate iau in calcul doar distanta, si mai putin fluxul de lumina.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Pai poate fi inselatoare senzatia, pune multa lumina la cativa matrii mai in fata, dar nu bate suficient de departe incat sa detecteze un obstacol.
              http://www.iihs.org/iihs/sr/statusreport/article/51/3/1

              Uite aici un exemplu unde Halogenul a luat mai multe puncte decat LED-ul, din ogranda Honda:
              http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/honda/accord-4-door-sedan/2017

              Mai vazusem si altele.

              Eu consider ca este bine c-au bagat astfel de teste, pe viitor constructorii poate vor da atentie mai mare la felul in care proiecteaza un far (nu insemana ca daca am pus un led inauntru si arata frumos, am facut un far bun, conteaza si calitatea lupei sau a reflectorului din spate, calitatea led-ului, disiparea optima a caldurii, etc ).
              dinoc
              Senior Member
              Last edited by dinoc; 06-10-17, 12:43.

              Comment


              • Nu contest ca testele nu sunt bune... dar eu nu vad nimic pe ploaie cu Halogen, fie mama lui de Halogen Nighbreaker Super Mega Unlimited, pe cand cu Xenon vad ceva.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Iar cu Xenon inteligent care isi mareste puterea cu 50% cand ploua, o sa vezi mai bine! Asta e ideea.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • masina actuala are led.
                    my personal experience:
                    - incomparabil vs halogen sau xenon
                    - bat in fata masinii mai puternic...probabil ca iti creaza impresia ca mai mult de 3 m nu bat, bat bat, te vad soferii din fata bine si schimba banda.

                    Comment


                    • Ticker, încearcă și niște Philips Xtreme Vision. Nu se ridică la nivelul xenon-ului cu siguranță, dar eu le găsesc mult mai eficiente decât unele clasice, cu care nu vedeam prea bine noaptea nici pe uscat, nici pe ploaie.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • pe ce masina? De fabrica sau aftermarket?
                        incomparabil mai bine decat halogen as putea intelege, dar incoparabil mai bine decat xenon, mai greu (la lucsi sunt cam la fel)
                        mai conteaza si felul in car pune farul lumina pe asfalt a.i. sa nu creeze glare, sau sa bata lumina si pe stanga si pe dreapta cum trebuie nu doar pe o parte, sau sa prinda un obstacol la departare, vezi testele IIHS si explicatiile de ce unele masini cu LED au luat totusi Poor la rating

                        impresiile pot fi una, facts alta

                        Originally posted by skakiur View Post
                        masina actuala are led.
                        my personal experience:
                        - incomparabil vs halogen sau xenon
                        - bat in fata masinii mai puternic...probabil ca iti creaza impresia ca mai mult de 3 m nu bat, bat bat, te vad soferii din fata bine si schimba banda.

                        Comment


                        • M-am uitat si eu la testele IIHS inainte de a cumpara o masina cu faruri LED.
                          Comform acelor teste, intradevar, diferenta nu e mare fata de varianta Xenon (halogen nu exista standard), DAR, nici halogen, nici xenon nu pot face acel con de umbra pentru traficul din sens opus, astfel incat sa poti folosi permanent faza lunga. Iar asta face o mare diferenta in condusul pe timp de noapte.

                          Comment


                          • Xenon-ul face, nu e atat de precis insa. Dar controleaza farul dinspre trafic, il lasa in jos, in duce in partea opusa etc. E ceva mai lent si mai slab decat LED la cap. asta, am scris si eu mai sus experienta mea dupa ce am condus ambele.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Da clar, presupun ca vorbesti de o masina cu faruri cu led de tip matrice, care pot stinge dinamic o parte din leduri, pe bucata pe care se deplaseaza masina din sens opus.
                              https://www.youtube.com/watch?v=rwgOAyh3-a4

                              Dar sunt putine masini cu faruri LED care au aceasta functie.
                              De curiozitate ce masina este?

                              Originally posted by CatalinP View Post
                              M-am uitat si eu la testele IIHS inainte de a cumpara o masina cu faruri LED.
                              Comform acelor teste, intradevar, diferenta nu e mare fata de varianta Xenon (halogen nu exista standard), DAR, nici halogen, nici xenon nu pot face acel con de umbra pentru traficul din sens opus, astfel incat sa poti folosi permanent faza lunga. Iar asta face o mare diferenta in condusul pe timp de noapte.
                              dinoc
                              Senior Member
                              Last edited by dinoc; 06-10-17, 21:01.

                              Comment


                              • Un X5.

                                http://www.youtube.com/watch?v=q93MtFafoW8
                                CatalinP
                                Senior Member
                                Last edited by CatalinP; 06-10-17, 21:49.

                                Comment

                                Working...
                                X