Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Welcome back dumiflo
    '16 BMW 520xd
    '15 FK2
    ex '10 CU1
    ex '07 CL7

    Comment


    • Infiniti este o japoneza din clasa premium, dar cu motorizari benzina prea mari si impozitul ce sare bariera de 2500 lei/an.
      Momentan sunt multumit de BMW X3 3.0sd. Motorul biturbo este fantastic, ofera resurse de putere de la 1500rpm, nu vibreaza si are un consum destul de mic in raport cu performantele masinii.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Lol iti lauzi masina cum facea Aramia dupa ce si-a pus gaz
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • Am un coleg mai tinerel, care a trecut de la Supernova la noul Logan, parca si-a luat Mercedes, da' e simpatic si-i respectam toti entuziasmul !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • Originally posted by Den1GRator View Post
            Lol iti lauzi masina cum facea Aramia dupa ce si-a pus gaz
            Exact așa


            Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Ca masina de familie, unii vor doar spatiu, altii mai vor in plus si confort, atii peste toate acestea vor si putere (la roata, bineinteles!).
              Ceea ce conteza insa intotdeauna la orice alegere, e de ce fonduri dispui!
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • Cu ceva zile in urma am avut ocazia sa fiu pasager intr-un a7 3.0 biturbo. Pot spune cu mana pe inima ca as cumpara aceasta masina fara sa clipesc. Merge f fain ca masina de familie si in acelasi timp cei peste 300 de ponei s un vis pt orice impatimit al avalansei de adrenalina. Nu mai zic cum arata. 😭

                Sent from my GS 4
                Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                Comment


                • Originally posted by Den1GRator View Post
                  Lol iti lauzi masina cum facea Aramia dupa ce si-a pus gaz
                  Am laudat fiecare masina pe care am avut-o, indiferent daca a fost Honda sau alta marca. Daca ar fi sa fac o comparatie acum intre FN2 si X3 3.0sd, as putea spune ca am obtinut aceeasi performanta cu un consum mai mic. Mi-am dorit o masina de familie sigura care sa aiba reprize de TypeR, cutie automata, 4x4 si spatiu suficient pentru bagaje.

                  Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                  Am un coleg mai tinerel, care a trecut de la Supernova la noul Logan, parca si-a luat Mercedes, da' e simpatic si-i respectam toti entuziasmul !
                  Vad un pic de invidie aici???
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Esti simpatic !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • Intotdeauna. Lasa ca te prind eu la intalnirea de luna asta.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Da n-am zis nimic mah de masina, sunt sigur ca ii brici, doar tonul/formularea erau identice cu ale lui Aramia, de-asta mi-a atras atentia :P.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • Eu nici macar nu il urmaresc pe Aramia, de unde sa stiu ca m-a plagiat. )

                          Am mers si modificat multe masini cu diferite tipuri de motoare, iar acesta era pe lista mea de preferinte. Am jurat ca nu mai cumpar vreodata turbo diesel decat daca este peste 3.0l si are cutie automata. Mi-as fi dorit 3.0l biturbo benzina, dar sincer mi-a fost frica de consumuri ce trec de 20%.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Ma tot gandesc sa schimb Accordul (2009, a ajuns la 148.000 km). Urmatoarea va fi tot un sedan din aceeasi clasa: motor cu o putere similara sau mai mare, dinamica peste medie, tot AT, portbagaj 450-500 L. Imi place mult Jaguarul XE (urmeaza sa ma duc la un drive test) dar lista scurta ramane deschisa. Mazda 6 imi place ca look exterior, nu la fel de mult insa la interior, iar cutiile AT sunt cu 6 viteze, probabil generatie mai veche. Audi A4 ar mai fi o optiune, mi s-a parut o masina „corecta”.... sau Serie 3 (un i) insa vine cu o eticheta proasta. Reprezentata BMW are cateva masini la vanzare, cu garantie, rulaj mic etc. As lua un SH cu maxim 1-2 ani.
                            La Jaguar XE (2.0 Diesel 190 CP, AT etc) sunt niste promotii bune, asta daca ma bag la un leasing, altfel am vazut multe oferte decent la dealeri, din RO dar nu numai, cu modele 2016, rulate foarte putin (20-25.000 km). Review-urile sunt bune, insa nu e o masina foarte comuna si nici nu stiu ca fiabilitate/intretinere cum sta pe termen lung. Am in vedere un orizont de 6-7 ani. Am aruncat o privire pe un site de piese, cu greu gasesti placute de frana si alte componente uzuale...Any thoughts?

                            Comment


                            • Mie-mi place cum arata noua Insignie. Preturile sunt foarte atragatoare.

                              Comment


                              • Pai cautam cam acelasi lucru.
                                Din review-uri, Jaguarul este cam singurul care se ridica la nivelul Seriei 3 la cum se conduce, desi Seria 3 e cam singura din clasa ei cu MacPherson pe fata. Inteleg ca nu are probleme majore de fiabilitate, intretinerea ramane totusi problematica, in Ro. Interesant de ce la BMW excluzi dieselul, dar la Jaguar nu
                                Un XE 25t ar fi ideal, ma intreb daca nu poti duce usor 20t la 240 CP.

                                Insgnia o fi aratand ea foarte bine si pare destul de abordabila (totusi are niste optionale "juicy" care nu-s tocmai ieftine), insa tot ramane la ani lumina in spatele Honda, BMW - strict din punct de vedere al condusului.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X