Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fugiti de Opel ca dracu de tamaie!

    Comment


    • +1 pentru postul de mai sus.

      Comment


      • O masina de familie superba, extrem de incapatoare, su multe plusuri si care e facuta in Japonia: http://www.subarumotors.ro/modele/outback/
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Asa e foarte faina masina,insa service scump,cel mai bun e la Brasov si apoi SMT Bucuresti.Pret de masina premium cu "minunata" cutie CVT.Am mers cu motoare si diesel si benzina cu aceasta cutie si stiu ce spun.Cu motorina am mers pe Outback si Forester si benzina Impreza si Outback.Cu Impreza 2.0 benzina aspirat si cutie CVT,nu indrazneai sa depasesti.Pe de alta parte motorul pe benzina aspirat de 2.0,e mult mai slab ca cel de Honda 2.0 la acceratii si consum.Dieselul de la ei e superb in schimb(daca au scapat de probleme),cuplat la cutie manuala.Un alt punct forte in opinia mea e,stie toata lumea,tractiunea si garda la sol.

          Comment


          • Mie-mi place mult cum arata Insignia. Necazul e cind stai la volan sau mai rau, mult mai rau, daca stai in spate!
            La condus mi s-a parut ca are un sasiu tare, rigid si prost. Nu mi-a placut deloc cum sta in viraje. La stat in spate (taxi si in Ploiesti si in Bucuresti) e chiar ca dracu, rigiditatea aia o simti zdravan in coloana la mai toate denivelarile. Daca mai sint si sine de tramvai sau limitatoare de viteza e si mai rau. La asta, nu doar, CL7-ul ii da clasa!
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • Nu ma atrage Insignia. Are un cunoscut, mers cu masina lui...nimic impresionant. Similar cu Passat sau Octavia, nu ma regasesc intr-o astfel de masina, desi Pasatul ar fi o alegere corecta/buna, din multe puncte de vedere.

              XE-ul ma atrage cel mai mult. Am citit o multime de review-uri in ultimele zile, lumea vorbeste de bine. Promotia actuala e cu intretinere inclusa pentru 3 ani...pe termen lung nu cred ca se apropie de Honda ca fiabilitate, iar la revanzare pierderea va fi imensa.

              @octi La Jaguar XE promotiile sunt la modelul cu motor diesel, de asemenea, masinile SH disponibile prin reteaua de dealeri sunt tot diesel. Altfel as lua benzina, in ultima vreme nu am trecut de 15.000 km/an. De aici si idea unui Serie 3 benzinar. La BMW ma dispera imaginea, iar nevasta-mea deja face misto-uri
              Nu ma tenteaza upgrade-uri and stuff. M-am descurcat cu 156 de CP, va fi clar mai bine cu 180.

              Cu Subaru nu am interactionat deloc, am remarcat pe site transmisiile CVT... nu m-as arunca. Oricum, nu vreau break, SUV, CUV... am cu ce iesi iarna sau la munte.
              Rational, ar trebui sa mai tin Accordul, care merge ok si are inca un look actual. Oricum, daca nu iau o masina peste Accord, mai bine stau potolit...

              Comment


              • +1 Bmw. Asa este cu imaginea, nevasta mea nu a acceptat sub nici o forma bmw ul. Prima oara. A doua oara am cumparat unul fara sa i mai spun. Ea ii apreciaza comfortul la drum lung si eu tinuta de drum, pe viraje se apropie de type r. Nu lua benzinar, au probleme si sunt anemice.
                opel si jaguar nu, mai bine tii Honda!

                Comment


                • Dar noul Civic de ce nu?!
                  Nu e ciudat ca niste fani Honda sa se orienteze catre alte marci, dupa ce s-au declarat multumiti de masina pe care au avut-o?! Sau e chestiune de un nou statut social?

                  Comment


                  • Ai incercat si o Skoda Superb? E cam singurul VAG pe care il inghit...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Probabil ca vor sa incerce (si) altceva.
                      Ticker,Skoda Superb e intr-adevar masina de familie.Spatiu interior vast si tinuta de drum onorabila.Da,cam singura din grupul Vag pe care as da banii daca as avea nevoie de spatiu.

                      Comment


                      • @Dantt: nu se pune! Le-ai suflat cel mai bun raspuns.

                        Comment


                        • Peugeot 3008 Arata intr-un mare fel Si din ce imi amintesc de la batranul meu 206 pun pariu ca se si conduce bine.

                          Comment


                          • Originally posted by vtin View Post
                            @Dantt: nu se pune! Le-ai suflat cel mai bun raspuns.
                            Oricum urmeaza sa iau Civic,asa ca pentru mine alta masina nu exista.:-) Si acum imi amintesc cat de tare m-a impresionat masina asta.Sper sa dau Accordul mai repede sa fac pasul asta,altfel nu se pune problema ca nu vreau sa fac parcare la mine acasa.:-)

                            Comment


                            • Originally posted by vtin View Post
                              Dar noul Civic de ce nu?!
                              Nu e ciudat ca niste fani Honda sa se orienteze catre alte marci, dupa ce s-au declarat multumiti de masina pe care au avut-o?! Sau e chestiune de un nou statut social?
                              Cel mai bun raspuns de pe acest topic!
                              Recunosc, si eu am avut mici tentative de a schimba marca, insa dupa cateva teste si pus bine in balanta avantajele si dezavantajele, am decis sa nu schimb marca.
                              ....

                              Comment



                              • Pentru mine, cum am mai spus, un stopper la noul Civic este protectia slaba la protectia copilului in scaun. In plus de asta, am inceput sa simt nevoia de cateva caracteristici din zona premium, precum antifonare mai buna, zgomot redus la viteze de autostrada, geamuri care sa protejeze mai bine si de zgomot si de soare etc. Acum ceva timp mi-am zis ca urmatoarea masina sa aiba tractiune spate (ma rog, propulsie, dar mie nu-mi place cuvantul asta) sau integrala si macar 200CP. Sunt si astea criterii pe care nu le gasesc indeplinite la Honda.
                                Categoric voi merge sa fac drive-test cu noul Civic, asa cum am facut cu aproape toate modelele scoase de Honda dupa Civicul meu. Am mai zis, daca n-ar fi fost scorul slab NCAP, Civicul ar fi fost singura exceptie de la cerintele de mai sus, fie si "numai" pentru fiabilitate, faptul ca stiu service-urile, stiu cam ce bube au, pentru felul cum se conduce. Nicidecum nu voi face pasul in lateral (Ford, Opel, Skoda, VW etc. sa zicem), cu atat mai putin in spate (frantuzesti, coreene, americane).

                                Tot citind sunt din ce in ce mai atras de Jag XE, am dat si peste asta (cei de la Motortrend imi par destul de profi in review-uri). Foarte surprins ca bate seria 3 atat la cum se conduce cat si la cum filtreaza denivelarile (interesanta arhitectura suspensiei spate). Care seria 3 se descurca mai bine decat Audi A4/A5 care, surprinzator, este vazut ca o masina conceputa de nemti pentru autostrazile lor si mai putin pentru drumuri mai proaste (cum avem noi si englezii, de ex). Incep sa renunt la unele din criteriile de mai sus (min 200CP, AWD etc) doar ca sa incap in buget cu un Jaguar XE. In plus, pare ca nici intretinerea nu e chiar asa de speriat.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X