Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru cei care au amintit de scorul slab obtinut la Euro-NCAP, nu ar fi rau sa va interesati despre cauzele care au dus la un scor atat de slab. E interesant de aflat. Cred ca si Logan-ul nou e cam pe-acolo. Oricum, sunt sigur ca testele se vor efectua din nou, intr-un viitor foarte apropiat.

    Comment


    • Skoda Superb nu imi place deloc. Mi se pare ca are „botul” prea mic fata de habitaclu, imi lasa impresia unei tipe cu picioarele scurte Subiectivisme evident.
      In 2009 cand am luat Accordul, am testat un Civic si mi s-a parut impresionant. Modelul actual arata bine la exterior, insa interiorul pare...ieftin. Dupa cum ziceam vreau ceva mai bun decat Accordul, bugetul ar fi mai generos, mai ales daca fac un leasing....ca tre sa aiba si firma ceva cheltuieli
      Dintre japoneze, singura care se califica este Mazda 6...optiunile ar fi G165 Attraction cca 27.000 si G192 Revolution - 31.000 (preturi cu TVA) ambele benzina si cutie AT in 6 trepte. G192 are cam toate optionalele, jante de 19 (nu musai un avantaj) head-up display, Bose etc.

      Prin comparatie Jaguarul XE Pure (primul nivel de echipare) 2.0 diesel 180 CP cutie AT cu 8 viteze si AWD este cam 30k+TVA, insa cu intretinere inclusa pt trei ani.

      Pe la 30k s-ar gasi si un 320D 190 CP cutie AT, dotari ok, an 2016 si cca 20-25.000 km, vandut prin dealer autorizat cu garantie si chiar service inclus.
      Bazilide
      Senior Member
      Last edited by Bazilide; 20-08-17, 18:40.

      Comment


      • volvo?

        Comment


        • Bazilide,asculta numai putin sistemul Bose de pe Mazda.E cel mult mediocru,in rest,Mazda 6 e super faina,insa eu nu l-as considera neaparat un upgrade fata de Accord,ci mai mult un pas in lateral.

          Comment


          • Originally posted by skakiur View Post
            volvo?
            Experienta minima cu Volvo, cred ca am mers ca pasager de 1-2 ori.

            Comment


            • de luat in calcul ca XE-ul e mai mic decat XF-ul. si trecerea de la Accord la XF a fost f ok, dar nu m-as uita la XE, oricat de tentant ar fi. Mi se pare varianta mai ieftina de la XF .
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • Eu mi-as lua skoda kodiaq, daca ar fi acum ceva nou si family car. Bine, main subject e ca ar fi doar family car si nu un daily car. Bine, ca sunt copii mici, si oricum stau linistiti acum, dar peste cativa ani, ma gandesc serios la un accord tourer sh. Ca deh, cu cat mai putin spatiu in spate, cu atat mai putine optiuni pentru ei Anyway pentru safety as merge pe SUV, dar nu si pentru un daily.

                LE: si as lua in calcul variantele pe benzina dieselul deja numai e o optiune viabila.
                Sindrom
                Senior Member
                Last edited by Sindrom; 21-08-17, 10:54.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Un fost coleg de serviciu a trecut de la Mazda 3 la Subaru XV. Pare foarte incantat de masina. Era parca diesel.

                  Comment


                  • Tre sa fie diesel ca benzina pe Subaru mananca de rupe. Mai bine WRX decat aspirat

                    In alta ordine de idei si la mine e doar benzina pe lista. Doar ca eu mi-as lua un family car (FR-V, CR-V, Civic Tourer cand s-o ieftini) doar SH sa-l am ca a doua masina; dailiy-ul ramanand Civicul.
                    De la altii eu m-as uita doar la Mitsu Grandis si Mazda 6 Kombi...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Nu am familie atat de mare, 2 adulti + 2 copii, iar spatiul in Accord a fost ok pana acum, inclusiv pt vacantele la ski cand ai 4xclapari, 4xcasti, haine groase etc. Cand am plecat cu Rav-ul, am avut discutii aprinse la ce sa renuntam. Oricum, trecem treptat la avion pentru orice vacanta in afara tarii, deci nu prea ma mai apasa portbagajul.
                      Zilele acestea am incercat sa depasesc peste unele prejudecati si m-am uitat la Superb, Insignia....la care nici nu stiam ca a aparut un model nou, ma referam doar la cel precedent. Am vazut pe strada un Arteon...nici nu stiam ca exista

                      Legat de Jaquar, am vb cu un cunoscut care a avut XF si la care a renuntat, dupa aparitia unor probleme si stat prin service, pentru un Audi A6.

                      Comment


                      • Bazilide daca Jag e Diesel, atunci da. Daca e benzina, 0 probleme (a mea are acum 160.000 km, nici o interventie de nici un fel pana acum). Depinde f mult de anul productiei.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Doar diesel. Astept sa ma cheme la drive test...insa nu par sa faca mare efort. Au unii vanzatori de pe la noi o atitudine, de parca nu vor sa-si vanda marfa

                          Comment


                          • cand vroiam sa schimb CU2-ul, la fel am patit aici la BMW. Mai mai ca eram un sclav care vroia sa cumpere o roata de rezerva, si nu aveau ei timp de asa ceva (atunci ma uitam la seria 4 model peste 20k £).
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • A doua problema dupa atitudinea oamenilor ar fi disponibilitatea masinilor pentru drive test. Mazda are doar diesel AT, Opel nu are AT deloc etc. Migalos...

                              Comment


                              • Si eu am completat formularul la Jaguar si niciun semn.
                                Mie mi-a cazut cu tronc XE-ul, pare ca se conduce excelent. Doar ca iese binisor din buget.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X