Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chiar mi-a placut interiorul de la Civicul sedan si mi s-a parut foarte spatios. La o privire mai atenta insa, calitatea asamblarii are unele scapari si nici cu CVT-ul nu m-am conformat.
    Serie 3 are cam aceleasi dimensiuni cu Accordul, iar la drive test mi-a lasat o impresie familiara, ca pozitie si vizibilitate. Copii sunt mari, nu mai caram multe lucruri, este ok ca spatiu. Serie 5 mi s-a parut prea mare, iar in conditii similare (an si uzura) costul crestea simtitor.
    A fost o decizie pragmatica, vizual masina nu genereaza nicio emoție

    Comment


    • da, dar emotie la diesel ... ?

      Comment


      • Mda, si la mine s-au incheiat aventura si luarea deciziilor. Pana la urma, m-am reintors catre prima optiune, Seria 4 GC, asta dupa ce am trecut prin Audi A5 Sportback, Volvo-uri de toate felurile (S60, V60, V40 CC si normale, XC70), Jaguar XE, Seria 5, sedan sau touring. Am analizat si optiunea unui Civic, chiar facusem drive-test, insa pe lista ramasese doar Type-R-ul nou; care iesea din buget insa si venea cu destul de multe compromisuri fata de criteriile mele.

        Mai lasam sa se adune impresiile si poate revin cu un feedback. Cum era de asteptat, marele minus il reprezinta directia, insa masina este departe de a fi o dezamagire. Ceea ce e si normal avand in vedere diferenta de 7-8 ani intre modele, de dotari si de pret de vreo 3 ori, raportand la masinile noi.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • Dau manelele mai tare si nu se mai aude As fi luat benzina, mai ales ca mi-a placut 320i-ul, insa nu am gasit. Masina a fost luata din reteaua BMW din Ro.

          Comment


          • @octi_b Da si eu m-am uitat la Serie 4 GC, mai ales ca gasisem niste oferte interesante in DE. E mult mai aratoasa

            Comment


            • Originally posted by Bazilide View Post
              A fost o decizie pragmatica, vizual masina nu genereaza nicio emoție
              Cunosc sentimentul. Si problema e ca cel putin la mine, oricat as cauta ceva care sa-mi placa, nu gasesc decat practicabilitate.

              Oricum s-o stapanesti sanatos.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • Am facut cam 2.000 de km cu serie 3, prin urmare se poate contura o concluzie.
                PRO (majoritatea evidente din perspectiva diferentei de putere, motorizare, transmisie, dotari)
                - accelereaza fain, inclusiv la viteza mare, se simt cuplul si puterea mai mari
                - sta foarte bine pe viraje medii si largi, mai ales multumita xDrive-ului...pe viraje stranse la 90 de grade, as zice ca Accordul era mai fun
                - luminile sunt foarte bune, LED-ul adaptiv face o placere din condusul pe noapte, insa nici luminile ambientale nu sunt rele
                - scaunele sport au sustinere laterala super ok, insa la drum lung nu le simt la fel de odihnitoare

                CONTRA
                - spatiul din jurul soferului este mai inghesuit, iar eu am fizic de ciclist..nu am gasit inca pozitia potrivita
                - schimbatorul de viteze de la Accord era mai fain si oferea ceva feedback, la bmw e ca un joystick de computer...nu prea iti dai seama unde este..
                - directia e cam anosta, se putea mai bine
                - reglajele de la climatizare mi se par cam ciudate
                - consumul extraurban e cam de benzinar
                -foarte putini imi mai dau prioritate in trafic

                Comment


                • Noul RAV 4 Hybrid arata destul de bine fata de cel actual.

                  https://www.youtube.com/watch?v=laumBx8ZNz0

                  Comment


                  • Nu neaparat masina de familie... dar care cu ceva acceptiuni ale termenului, poate trece . In plus, nu stiam pe unde sa scriu...

                    Am facut in weekend testdrive cu un BRZ. Ajunsesem intamplator pe la Subaru cu un amic de isi cauta inlocuitor pentru CRV-ul din dotare si l-ar fi interesat un Outback. Eu ma tot uit de ceva timp pentru un posibil inlocuitor la Seria1, iar BRZ-ul mi-a facut cu ochiul deoarece bifa o serie de lucruri pe care mi le-as fi dorit (printre care imperativ sunt locurile spate). Desi nu am mers pe un traseu foarte lung, a fost unul foarte distractiv...o serpentina destul de virajata, discret umed pe jos, am terminat test drive-ul cu un mare zambet pe fata. Abia dupa ce am ajuns inapoi la reprezentanta mi-am dat seama ca am neglijat anumite aspecte, cum ar fi cum se comporta la ture mai joase, cat de zgomotoasa este... etc.

                    Altfel... LSD-ul spate face minuni, impinge masina foarte frumos din fiecare viraj, iar centrul de greutate foarte jos si motorul aspirat (care desi nu foarte puternic se misca frumos), toate combinate... fac ca masina sa se comporte foarte frumos per total. Venind tot de pe suspensii sport.... suspensia nu mi s-a parut prea dura pentru o utilizare cotidiana... asa ca una peste alta am ramas foarte placut surprins de masinuta. Din vorba in vorba cu patronul, a inceput sa imi arate colectia de WRX-uri de le au la vanzare... zicand ca daca imi pare prea nepractic BRZ-ul, poate vreau sa ma dau cu un WRX ... doar ca imi este teama ca la cat merg eu, imi trebuie ceva actiuni la o benzinarie.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • Dragi colegi de forum,

                      in viitorul apropiat (1-2 luni) o sa schimb masina. Civic-ul este deja pe jumatate maritat insa nu din acest motiv postez si incerc sa va cer parerea.
                      Doresc sa trec la o masina de familie gen Compact SUV.

                      Dupa cateva drive-teste am ajuns la urmatoarele concluzii:
                      - dintre hibride, singura masina care as lua-o ar fi noul CR-V Hybrid
                      - alta marca: doar benzina, as evita motoarele turbo => singura masina care se incadreaza pentru gusturile mele aici este Mazda CX-5 2.5 A/T (2018)
                      - alte modele nu prea se incadreaza:
                      - Lexus NX este putin peste bugetul alocat de mine,
                      - Infiniti sunt interesante, insa nu prea stiu nimic despre marca respectiva si parca sunt si mai rare decat Honda,
                      - SUV de la Nissan, Mitsu, Subaru, Suzuki nu sunt pe gustul meu (ca design),
                      - Toyota RAV4 Hybrid a cazut de pe lista.

                      CR-V Hybrid am condus, este frumos, imi place mult ca e silentioasa si are cuplu maricel: o masina frumoasa, practica, usor de condus, un consum mic.

                      Mazda CX-5 nu am condus inca, am urcat doar in ea: materiale bunicele la interior, interior frumos, design exterior frumos.

                      Problema mea este urmatoarea:
                      nu stiu care dintre cele doua ar fi varianta cea mai buna, avand in vedere ca voi face aprox. 20k km pe an, din care aprox. 60% extraurban, dar si urmatoarele:

                      HONDA CR-V MAZDA CX-5
                      HYBRID 2.5 BENZINA A/T
                      ELEGANCE SPORTS LINE
                      2WD AWD
                      senzori parcare fata spate senzori parcare fata-spate
                      jante aliaj 18" jante aliaj 19
                      full LED Matrix LED
                      proiectie parbriz
                      9 boxe + subwoofer Bose Center Point 10 boxe + Subwoofer
                      incalzire volan
                      portbagaj actionat electric
                      interior piele
                      trapa
                      scaune fata complet electrice
                      folie geamuri spate + luneta
                      01.03.2019 06.12.2018
                      pana in 5000 km pana in 20000 km
                      aprox. 32.000,- Euro aprox. 30.000,- Euro


                      Practic, la aproximativ aceeiasi bani as avea de ales intre o hibrida si un motor 2.5 aspirat. Prima mai slab echipata, a doua e varianta de top.

                      As dori sa o pastrez aprox. 7-10 ani (pura estimare).

                      Honda m-a cucerit, cel putin dupa experienta cu Civic-ul, si mi-a castigat increderea.
                      Despre Mazda nu stiu multe, insa mi se pare ca in ultimul timp au ridicat mult standardul si ca sunt competitori puternici pe piata doritorilor de japoneze.

                      M-ar interesa si parerile voastre, eventual voi ce ati alege si de ce (exceptand motivul cu consumul in Bucuresti)?
                      Poate sunt considerente pe care nu le-am luat in calcul, legate de tehnica auto (unde recunosc ca nu excelez).

                      Un test-drive cu CX-5-ul trebuie neaparat sa aiba loc, sunt constient, insa tot sunt curios sa citesc niste pareri de la hondafani

                      Comment


                      • Poti cumpara Lexus NX300h de la ~25.000 euro + TVA. Ai si 2.5L, si hibrid.

                        Sunt proprietar de NX300h, CR-V 2.0 A/T si fost proprietar Infiniti FX30d. Evita Infiniti.

                        Comment


                        • De ce? Mie-mi fac rau cu ochiul, insa am vazut ca in review-uri, nu stau foarte bine, cel putin pe partea de dinamica si fun-to-drive. Sunt curios de parerea cuiva care a avut-o mai mult timp.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • Fun to drive e relativ, sa nu uitam totusi ca e o masina de aproape 2 tone cu cutie CVT si fara turbo. Are 3 tipuri de suspensii: normala, F Sport si AVS (Adaptive Variable Suspension), in ordinea asta creste si dinamica. CX-5 2.5 A/T si noul CR-V 1.5t CVT erau urmatoarele pe lista mea, nu am mai apucat sa le astept, dar sunt tare incantat pana in ziua de azi de NX300h. Daca te urci dintr-un Civic 1.8 M/T, ca fost proprietar spun: nu cred ca ai simti vre-o penalizare. In special la viteze mai mari, unde apare avantajul motorului mai mare, ca una doua se urca la 180km/h (limitat electronic) fara sa vrei/observi. Iar pentru feelingul VTEC compenseaza cuplul de la motoarele electrice (1 pe fata si 1 pe spate).

                            Comment


                            • La masina hibrida trebuie sa te gandesti la parametrii de garantare a bateriei si la durata ei de viata. Si cum impacteaza asta devalorizarea in cazul unei vanzari peste 7 ani.
                              Nu stiu la Honda cum e dar la Toyo/Lexus ai mai intai garantie si apoi pana la 10 ani un soi de asigurare (ok la bani) a bateriei.
                              Chiar si asa dupa 7 ani capacitatea bateriei scade destul de mult, masina incepe sa mearga din ce in ce mai mult doar pe benzina si sa consume pe masura.
                              Orice cumparator de hibrid SH informat o sa intrebe in ce stadiu e bateria si in functie de raspuns poate sa negocieze mult in jos valoarea masinii.

                              Pe de alta parte peste 7-10 ani nu stiu ce va fi mai greu sa revinzi, o hibrida mai obosita sau un motor mare pe benzina.
                              Eu unul nu cred ca va veni asa agresiv la noi (re)evolutia electrica pe cum propovaduiesc evanghelistii eco (a la Buhnici asa).
                              Inca, și probabil pentru multa vreme tehnologia electrica e pentru oameni mai instariti care traiesc in suburbii. Si nici macar acolo infrastructura nu e pregatita.

                              Infiniti nu se mai are importator oficial in RO si nu stiu cum mai sunt la fiabilitate. Daca au in continuare motoare de la Nissan, noile benzinare turbo de la Nissan au probleme de fiabilitate - ce chestie .
                              Infiniti-urile mai vechi sunt fun to drive dar cam atat.
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • Greu. Nu stiu daca nu cumva o sa ajungem sa ne luam masinile dupa ce impozite o sa inventeze vreo leocadie locala, nemteasca sau bruxelles-eza doar ca sa-si justifice existenta. La prima vedere hibrida ar fi optiunea safe impotriva birocratiei. Ar fi deci CR-V-ul.

                                Mie Cx-5 imi place mult si arata bine (personal nu sint si nu pot fi interesat de un suv: cu ce e mai practic decit un break la altceva decit la urcat borduri si la izbirea de alte masini? Diferentiale in plus n-ai, mai grele ca berlinele break sint, centrul de greutate e mai sus, sint mai scumpe la orice) dar ce am vazut la Mazda chiar mi-a atras atentia.
                                Mazda 6 benzina actuala mi-a placut mult, am dus-o si e foarte ok. Motorul e tanc dar nu are caracterul unui v-tec Honda. Sint curios sa vad motorul asta 2.5 Skyactive x sau cum ii zice, cel pe benzina cu compresie de diesel daca-l scot in sfirsit pe Mazda 6 break asta noua - 2019, masina care arata foarte foarte bine si-ti poate rezolva problema de spatiu pentru care cred ca te gindesti la un suv. In opinia mea e o falsa problema cea cu spatiul intre un break si un suv insa e atit de impinsa de moda incit piata s-a dus intr-acolo. Da, si are toate chestiile alea care iau ochii: tableta/computer cu jdamii de functiuni electronice pe care toata lumea le lauda dar pe care poate le vei folosi o data-n viata, altfel vor ramine ingropate intr-un complet inutil meniu oarecare. E si foarte frumoasa printre foaaarte putinele break-uri pe gustul meu.
                                Ca vad ca Honda Accord straluceste prin absenta in Europa de deja 5 ani...
                                Io si Ea
                                Senior Member
                                Last edited by Io si Ea; 25-04-19, 13:28.
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X