Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

    Posibil sa ma despart de ATR cat de curand si acum incerc sa gasesc un inlocuitor. Din martie, familie se mareste cu inca un membru si voi avea nevoie de o masina spatioasa din toate punctele de vedere. Pentru ca atentie se va indrepta mai mult spre copii, masina nu trebuie sa fie foarte pretentioasa. Ma intereseaza un model economic din toate punctele de vedere: intretinere, consum si taxe. In acest moment, imi este clar ca masina trebuie sa aiba motorizare benzina si cutie automata. Pot face si mici exceptii (cutie si motorizare), atunci cand vorbim de o Honda.

    Pareri si sfaturi?
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    Daca iti zic sa iei FR-V (2007/2008) din Germania ma injuri ?

    Pentru alte idei zi-mi te rog un buget
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Nu te injur. Am luat in calcul si acest model. Ma gandeam la varianta de motorizare benzina 1.8i AT pentru ca n-ar fi foarte scumpa si nici taxa mare. Problema este ca n-am apucat sa ma plimb cu masina asta cand era pe la dealerii Honda. De fapt, nici nu cred ca au avut-o la test.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        FR-V pare o idee buna, e foarte mare. Tot la capitolul "huge" te mai poti orienta catre Skoda Superb break. Are un prieten cu 2 copii, incape orice acolo; nevasta-sa trece din fata in spate prin masina, fara efort. E chiar mega incapatoare.
        Alte idei: Ford C-Max sau S-Max?

        Intrebare: de la Honda, un Tourer precum ai mai avut, nu e ok? Mie imi pare destul de incapator, totusi.

        Alte idei: A4/A6 break? In special A6-le ar merita ceva atentie cred, dpdv spatiu. De la BMW, doar un 5-a rbreak ar fi asa cum zici tu...foarte spatios. 3-arul nu pare asa de spatios, in spate e f. inghesuit...poate portbagajul sa fie mai mare.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Honda Accord Tourer nu este foarte mare la portbagaj, decat daca rabatezi banchetele. Oricum sare peste bugetul meu si nu cred ca ar fi de luat in calcul acum. In acceasi bani cu Tourer-ul, prefer un CRV benzina. Ma uit acum si la modele Skoda Octavia, chiar si berlina. Portbagajul este imens si se deschide cu tot cu luneta. C-Max nu are suficient spatiu in spate, chiar daca masina pare mai mare.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Civic?, CR-V( 2006/2007)?
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • #7
              Octavia da, ofera spatiu de manevra mare la portbagaj. Nu stiu calitatea constructiei cum e, totusi. Dar cred ca aici tu stii ce trebuie.
              @ro861 - ce sa faci cu Civic-ul? N-ai spatiu nici pe departe cat in Accord CL de ex...
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Ar merge ceva de genul (ma rog un pic mai ieftina): http://suchen.mobile.de/auto-inserat...eatures=EXPORT

                Daca nu tii mortis la A/T, unele cu M/T sunt mai ieftine.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ford S max sau galaxy. Am un prieten care are S max 2.0 AT-131 cp diesel doi pitici si e multumit de masina si un alt prieten care are galaxy 1.8 MT-125 cp diesel, tot doi pitici si el la fel multumit.
                  Honda Accord CU2 2.4 AT
                  "Never drive faster than your angels can fly"

                  Comment


                  • #10
                    Mie mi se pare foarte urat fr-v-ul....mai bine car bagaje in spate...Octavia e foarte spatioasa si e un model foarte reusit cu putine probleme...si superb e foarte spatios...nu cred face mare diferenta un break ...

                    Comment


                    • #11
                      FR-V-ul e genul de masina care fie iti place mult fie deloc. Personal imi place mult.
                      La fel si Superb-ul. Mie mi se pare oribil, mai ales din fata... Nici pe Octavia nu as da banii.
                      Mai degraba as lua un Focus Break modelul nou - vezi ca am dat linkul pe topicul lui Florin

                      Revenind la Honda, FR-V ul da foarte bine pe rosu ...

                      http://www.hondagebrauchtwagen.de/go...trol=1&xenon=1

                      http://www.hondagebrauchtwagen.de/go...trol=1&xenon=1

                      Sau cum ziceai si tu, e si varianta CR-V:

                      http://www.hondagebrauchtwagen.de/go...trol=1&xenon=1
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 15-01-13, 13:56.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Am sa dau niste telefoane pe la baietii care aduc masini de afara, prima mana fara km manariti sa vedem, dupa buget, la ce variante de masini ma incadrez. Nu cred ca Civic Sedan este atat de mic. Mie imi da impresia ca este destul de incapator portbagaj + spatiu interior pasageri, singura problema este legata de pret. Are acelasi pret ca un Accord CL7.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          Doc cati kinderei ai in plan si care ar fi bugetul??
                          ....

                          Comment


                          • #14
                            Eu personal ti-as recomanda un Ford Focus Break , 2.0 Ecoboost diesel .
                            Din experienta iri spun ca Focusul , la capitolul fiabilitate bate la fund multe masini cu ceva mai multe pretentii . Personal , sunt de parere ca la clasa medie este masina cu cel mai bun raport calitate/pret .

                            Comment


                            • #15
                              PS : Plus ca atunci cand iti iei un Ford mai beneficiezi si de niste servici de mult bun simt in service , cei de la BDT sunt profesionisti in adevaratul sens al cuvantului .

                              Comment

                              Working...
                              X