Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dinoc View Post
    Interesant sistemul lor, desi nu pare a fi cum credeam eu, o matrice cu multe LED-uri, si mai folosesc si reflector nu projectors.
    Oricum in testul IIHS X5 a iesit ok la faruri, cee ce este bine (spre deosebire de seria 3 care a primit rating Poor).
    Are fratele meu un BMW 5252 d Xdrive cu Led adaptiv, mașina fabricație 2016. Se vede īntr-un mare fel noaptea, peste xenon cu mult, īn opinia mea.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Originally posted by KMR View Post
      Are fratele meu un BMW 5252 d Xdrive cu Led adaptiv, mașina fabricație 2016. Se vede īntr-un mare fel noaptea, peste xenon cu mult, īn opinia mea.
      Depinde cu ce Xenon compari. Daca e cel "normal" de pe Honda, e posibil. Daca compari cu unul "inteligent" (ca sa comparam mere cu mere) mie mi s-a parut mai slab LED-ul, comparatia fiind facuta Mercedes cu Mercedes, aceeasi clasa etc.

      @hondaru: Nu stiu cum e la alti fabricanti, dar la Mercedes cand bifezi optiunea ILS (Intelligent Light System), ori cu Xenon, ori cu LED la cele mai noi, dispar proiectoarele de ceata, care sunt standard in mod normal. Functia lor este preluata tot de farul principal, practic cand apesi pe butonul de proiectoare ceata, coboara fasciculul luminos, il lateste si (posibil) ii reduce si puterea. Asta ca sa iti raspund la intrebarea legata de utilitatea sistemelor astea pe ceata vis-a-vis de puterea utilizata. Puterea e reglabila in orice moment in functie de trafic, tipul de drum pe care mergi, conditii meteo etc.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Revenind la intrebarea din titlu: Kia Optima GT Line?

        Ceva in genul: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...EAR&usage=USED

        Comment


        • Eu iti raspund asa: Are U crazy?!?! Cum sa dai atatia bani pe o KIA

          Eu ti-as recomanda toyota auris hybrid. E undeva la 25k si gasesti o gramada: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...er=1&scopeId=C
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • Eu am condus zilnic KIA pro_cee'd din 2009 pana in 2014, era parca 10.800 euro cu TVA inclus si fara tichet rabla. Inca ma gandesc zambind inapoi la ea, era o masinuta foarte buna. Nu era departe de Aurisul vecinului. Cheap nu e intotdeauna sinonim rau.

            Comment


            • Originally posted by Sindrom View Post
              Eu iti raspund asa: Are U crazy?!?! Cum sa dai atatia bani pe o KIA

              Eu ti-as recomanda toyota auris hybrid. E undeva la 25k si gasesti o gramada: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...er=1&scopeId=C
              Nu ma gandesc la asa ceva, am adus doar in discutie, ma gandeam ca sunt persoane care s-au dat cu ea si pot emite o parere. Cred ca se incadreaza in aceeasi clasa cu Accord. Eu nu as da atatia bani pe o KIA (suna aiurea deoarece nu cunosc marca si am urcat doar intr-un Stinger la salonul auto, care ajungea la 60k Euro, pret nejustificat, parerea mea), dar poate sunt altii dispusi sa dea.

              Totusi, de curiozitate, cum stau KIA si Hyundai la fiabilitate? Asa, ce se aude din popor, nu cazuri singulare.

              Auris-ul ala hybrid o sa il iau pe cand mai adun cativa ani Dupa ce m-am obisnuit cu interiorul de la Civic Type S, mi-ar fi greu sa trec la masini care nu se distanteaza bine la capitolul putere SAU confort.

              Comment


              • Si Kia si Hyundai fiind surori, cu fiabilitatea stau bine pe benzinare. Pe diesel n-am idee. Oricum, rar am auzit pe cineva sa se planga, dar problema e ca te urci in ea ca si cum te-ai urca intr-un autobuz. Te duci din A in B si gata ti-ai facut treaba. N-ai nici un feeling.
                Dpmdv, ambele fac niste masini bune, dar cam atat. Oricum honda de 100de clase peste kia/hyundai chiar daca nu au atatea gadget-uri in interior.

                Auris-ul ala e foarte tentant si la mine pe viitor cand mai cresc copii si nu o sa mai am nevoie de 1000 de bagaje, doar ca nu stiu cum sta cu confortul in interior.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • KIA Stinger?
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Am mers si eu acum ceva vreme cu o Kia Ceed, să mă ferească sfānta Parascheva..
                    Mai bine iei un Sandero, macar e ieftin.

                    Comment


                    • Cum ar fi cu superbul C-HR?
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • Richie, zău că nu suportă nici o comparație Ceed cu Stinger , din orice unghi ai privi.

                        Hondatu, din punctul meu de vedere, C-HR e īntr-un fel, fie īl iubești fie īl urăști din tot sufletul. Mie īmi pare o īmperechere nereușită intre Civic și HRV, picat īn curtea Toyota nu se știe cum
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • M-am uitat la CH-R,am stat in el trecand peste aspectul exterior discutabil.M-am urcat si in el in showroom,insa mi se pare o masina scumpa si ne practica.De consumat,sigur nu consuma putin,tractiune integrala nu se poate pune asa ca dpmdv e o masina inutila.

                          Comment


                          • Asta as zice de Juke care e mult mai urat si tot se vinde intr-o veselie.

                            Si CH-R-uri vad mai multe pe strada decat RAV 4 noi...

                            Cu designul... degustibus. Mie imi place mult, sotiei deloc (la fel si cu Mokka). Important e ca ne place la fel de mult Honda
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • CHR mi se pare foarte scump
                              Si daca este atat de sedat precum e rav hibrid...
                              Asta inseamna ca e o masina cu look agresiv si nici un suflu care sa il justifice
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • La CH-R m-am uitat pe sub masina (era unul cocotat pe o rampa- probabil pentru geometrie) si m-a cam luat groaza. Bratele de pe spate sunt cam (prea) firave, basca diverse chestii atasate pe-acolo care nu mi-au dat impresia ca vor rezista prea mult la soselele noastre. Iar preturile mi se par (si mie) mult prea sus, raportat la ce primesti de banii respectivi.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                                Comment

                                Working...
                                X