Honda HR-V 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • categoria crossoverelor / suv-urilor a crescut imens in ultimii ani
    se pare ca mai ales din considerente de siguranta - intr-un impact masina mai inalta este de regula mai sigura
    de aceea am ajuns in situatia in care exista marci care au inca un set "paralel" de modele "suv" pentru toate categoriile de masini - BMW mi se pare cel mai exagerat din acest punct de vedere la ora actuala
    tractiunea integrala nu este prima motivatie pentru multi din cei care isi cumpara masini din aceasta categorie
    lucrurile acestea au iesit din cercetari pe consumator si de aceea mai toti producatorii lanseaza si modele fata tractiune integrala
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • Originally posted by unixro View Post
      Mazda, Volvo au alternative mai bune chiar si Nissan. (P.S. asta daca nu fac un pact cu spatele si imi iau Type-R)
      Nu prea compari mere cu mere, ci cu pere.

      CX3 are motoare la fel de submotorizate 2.0 120 CP (parca totusi il ofera pe cel de 160 dar nu stiu sigur) si 1.5 Diesel- presupun ca vorbesti de CX5 2.2 nu?
      Volvo nu are echivalent crossover in clasa.
      Nissan da, Qq se pliaza pe ce vrei tu.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Corect, Frelander nu mai e in clasa, nici Macan, nici altele. Da asa este Dragostan, Duster se pare ca face parte. Asta daca luam banii ca si criteriu, ca in rest eu nu mai intaleg nimic din clasamentele astea. Unii fac comparatii intre Lexus NX si Subaru XV, de care nu am amintit mai sus si la care exista diferente de pret de 12000 dolari, deci se pot compara daca fac cam acelasi lucru. Subaru XV de fapt este singurul care merita luat in seama in categoria de pret, si el submotorizat, si cu ceva vechime. Aici fiecare vad ca are viziune lui, si sunt de acord ca SUV fara 4x4 e inutil, sub 2000cc, si fara turbo inutil, fara garda la sol inutil, lucru care insa nu exclude un design frumos. Cum e inutil sa nu ai spatiu pt 5 sau 7, ca e la moda si uite asa apar balenele alea urate pe strazi. Pt mine SUV e ceva mic, rapid, 4x4 de iesit la sfarsit de saptamana cu 1 singur rand de haine si mainile in buzunar. In rest cumperi, inchiriezi microbuze. SUV in general pentru cei care se inreaba, nu e cumparat pentru specificatiile tehnice, ci pentru imagine, in majoritatea cazurilor, pt faptul ca te face sa te simti in siguranta, pentru cele 3 iesiri pe an in natura, pentru zapada de iarna, pe ploaie eu merg si intru in curbe linistit, la semafor plec primul, pt locul de parcare de pe bordurile duble, si altele.. Clar HR-V si acum, si in trecut, e ponderat de CRV, si de aici asa zisele nemultumiri, pt ca dac privesti un pic e super ok masina fata de concurenta. Puteau face HR-V pe latura sport cum era conceptul initial, si CRV de familie cu 7 locuri si restul.
        Mazda CX-3 le cam are pe toate, si design, si 4,27m cat avea si vechiul HR-V, si motorul de 2 litri de 155CP din cate stiu eu.
        Si ca sa facem oftopic total eu va propun sa vorbim si de Fiat 500x, are garda, e scurt, in pret, si o gramada de motoare de 1,2 cred, cred ca face ravagii la doamne domnisoare.
        dacliber
        Senior Member
        Last edited by dacliber; 20-02-15, 16:55.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • ticker da nu compar mere cu mere mereu. Caut o masina in jur de 30 cu o motorizare apropiata de 200cp sau mai sus.

          Volvo v40 cross country se incadreaza si el la 32k pret lista cu tva are awd 180hp asa ca nu e chiar mere cu pere.
          E mai ridicat e incapator ca e un hatch pana la urma asa ca e cam tot ce-i trebuie, si e o alternativa buna pentru CX-5/CRV

          CX-3 vad ca o sa fie cu 118cp, 148cp pe benzina si 104cp pe diesel in variante 2WD si AWD deci despre ce vorbim aici.

          Comment


          • Pai 200 de CP nu o sa fie pe pe nici o Honda de serie (in afara de Type R si NSX) deci clar nu avem mere pentru ca tu cauti pere

            Si de CX3 zic pentru ca asta e concurentul lui HR-V (CX5 e cu CR-V)
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Btw alt concurent decent doar ca mie cel putin mi se pare urat cu spume e Jeep Renegade.

              Comment


              • de la 16,500 euro... parca e mai frumos ca restul, pacat ca e Fiat sub capota.
                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                Comment


                • ticker nu e chiar asa, inca mai sper la 1.5 turbo sa fie in jur de 200 daca-l combina cu CR-V o sa fie clar un winner

                  Comment


                  • 1.5 turbo va fi pe Civic cu 165-180 CP. Nu am auzit sa se faca cu 200.

                    E o posibilitate, chiar daca mica, sa se puna si pe HR-V, chiar cu 4WD, dar mai dureaza 1-2 ani.

                    Eu asteptam motoarele noi (1.0 si 1.5 T) la facelift-ul de Civic. Urmatoarea ocazie e ori la vreun salon oarecare, ori la modelul nou din 2017...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • 180 oricum e mai aproape de 200 decat 150
                      Pana una alta sa nu mai poluam mult cu altele:
                      HRV 2wd - concurenta are si AWD

                      Comment


                      • Originally posted by dacliber View Post
                        propun sa vorbim si de Fiat 500x, are garda, e scurt, in pret, si o gramada de motoare de 1,2 cred, cred ca face ravagii la doamne domnisoare.
                        Nu doar la domnisoare :P

                        Sincer, italienii daca si-ar pune capu ala la contributie putin si ar face masinile mai legate...nici vag nu le-ar mai sta in fata. Asta e si motivul pentru care am ales Honda si nu am mers pe afla 159.
                        Cat despre 500L, e fratele obez al 500-elui simplu. Foarte asemanatoare, poate putin mai moale L-ul.
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • fiat e muci la fiabilitate
                          si de cand au facut alianta cu chrysler - alt "etalon" de fiabilitate - le e si mai rau
                          iar in afara de 500 clasic, ceilalti derivati imi par niste mutanti

                          sent using digital smoke
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • Turkish, cred ca gresesti sau cel putin nu ai utilizat un Fiat. Intradevar, nu ma simt la fel de bine in el dar pentru hartaneala zilnica (1.3 pe motorina, 75 caluti) in frumoasa capitala este bun, economic si relativ usor de intretinut (daca imediat ce auzi ceva aiurea la el repari imediat). Parerea mea de utilizator.

                            Comment


                            • In Australia vad ca i-au pus motor de 1.8 si 105 KW: http://www.carsguide.com.au/car-reviews/2015-honda-hr-v-review-vti-vti-s-and-vti-l-first-drive-31031

                              Si se pare ca exista si in varianta de 138 cp:
                              http://www.caranddriver.com/honda/hr-v
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • 1.8 si 140 cai... De unde am mai auzit de motorul asta?? )))
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X