NEGHINITZZA: '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Laddu View Post
    Nu se vad pozele.
    Fixed .
    '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

    Comment


    • #17
      Te-am vazut intr-o zi pe Mamaia. :>
      Honda-rii din Constanta, si nu numai, sunt asteptati aici -> http://www.facebook.com/pages/Honda-...65818786858622
      Va invit sa aruncati o privire si pe aceasta pagina -> http://www.facebook.com/PredaGeorgianFoto

      Comment


      • #18
        Originally posted by georgian03 View Post
        Te-am vazut intr-o zi pe Mamaia. :>
        Si o sa ma mai vezi ca pe acolo locuiesc
        Tu cu ce te dai ?
        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

        Comment


        • #19
          Eu am un EG3 verde, este imposibil sa nu iti sara in ochi.
          Intra pe pagina de FB din semnatura mea si o sa vezi acolo o parte din hondele din CT, cei care sunt mai pasionati si vin la intalniri
          Honda-rii din Constanta, si nu numai, sunt asteptati aici -> http://www.facebook.com/pages/Honda-...65818786858622
          Va invit sa aruncati o privire si pe aceasta pagina -> http://www.facebook.com/PredaGeorgianFoto

          Comment


          • #20
            Buun....am ajuns la 7500km.
            Intre timp pe langa lucrurile placute, pe care nu le mai mentionez, am descoperit si lucruri neplacute :
            1) Sistemul de climatizare (stiu ca ma repet) - nu imi pot imagina ce a fost in mintea inginerilor Honda :nu ai posibilitatea sa pui fluxul de aer numai pe parbriz (doar parbriz+picioare ), fantele frontale care nu se inchid plus o variatie inexistenta de combinatii pe unde vrei dirijat fluxul de aer
            Ma gandesc ca tot sistemul de climatizare este controlat de un PLC . Frate...nu s-a gasit niciun inginer "freelancer" sa rescrie codul sa poata face o automatizare decenta pentru porcaria (ca altfel nu am cum sa ii spun) aia de sistem ??
            Tare ma bate gandul sa investighez problema pe net si sa vad poate se gasesc si alte variante de soft care sa rezolve problema asta .
            2) Stergatoarele (iar ma repet)
            3) Insonorizarea (subtire rau..iubesc cum se aude motorul dar parca mai vreau si liniste din cand in cand)
            4) Geamuri netratate UV / (really..cat putea sa coste ??)
            5) Computerul de bord: avand in vedere ca este vb de un constructor japonez mi se pare un pic jenant sa ai ergonomie/configurabilitate zero la modalitatile de afisare/functionare a computerului de bord.

            Motorul se comporta bine ..nimic de ridicat in slavi dar nici de dat cu pietre. Puterea este acolo daca stii cum sa o cauti , in rest e o masina cuminte si semi puturoasa pe anumite reprize.
            Modul ECO il folosesc doar pe autostrada cand folosesc si cruise control altfel ma apuca nervii.
            Start Stop activ tot timpul . Nu credeam ca o sa imi placa vreodata optiunea asta insa am ajuns sa o apreciez.
            Sistemul audio placut.
            Confortul in masina peste medie (scaunele un mare + la drum lung) , insonorizarea jumate de - la viteze mari.
            Spatiu foarte mult in masina ..traiasca magic seats .


            Consumul decent spre foarte bine
            Drum lung: exterior 100-110 km/h oras 60/70km/h -- 6%
            Autostrada: 140km/h -- 7% (CC+ECO)
            Autostrada: 150km/h -- 8% (CC+ECO)
            Fatiala prin oras ...nu stiu ..depinde catti nervi am si cat de tare o calc pe coada...aproximez..un 9-10% nu stiu nu am facut consumul in oras ca mi se pare irelevant.
            Medie totala : 7.6 %

            Pana acum 2 indoituri in portiere gratie parcarilor exemplare din supermarket-urile din Romania (Carrefour Constanta- Constantenii stiu ce spun)

            Per total impresia e buna doar ca mi s-a mai dezumflat un pic din entuziasmul initial Probabil cu orice masina se intampla asa si e normal pana la urma.
            '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

            Comment


            • #21
              Salutare ,
              In mare parte inteleg si-ti dau dreptate la parte cu clima, stergatoare si BC . Poate ulterior vor aparea update-uri de soft si BC-ul va fi mai bogat . Legat de insonorizare mie personal mi se pare foarte buna fata de alte masini din clasa si generatia ei . Ia sa mergi cu Golf 6 cu 130-150 sa vezi Tu cu ce model compari ?

              La mine pot sa mai adaug :
              - cheder usa sofer crapat/rupt - vine din Japonia dureaza 1 luna
              - husa schimbator crapata - vin din Japonia dureaza 1 luna
              - oglinda dreapta se misca usor la viteze mai mari de 150 km/h - necesita refixare ... cred
              - buretele de la imbinarea parbriz-brod a fost inlocuit/ relipit si in continuare iese in zona pasagerului din dreapta - pana la urma nu se stie exact rostul lui si cei de la Honda Carpati mi-au sugerat sa-l scoatem de tot
              - scartait enervant la franare roata dreapta spate - mizerie sau ...
              - lacul e groaznic ))) abia astept revopsire totala cu schimbare de culoare eventual

              Masina are 17.500 km . Cand vor ajunge piesele voi face o vizita la Honda Carpati probabil numai bine pentru revizia de 20.000 km .
              ps : eu cand am zis ca-i semiputuroasa lumea "a dat" cu pietre )

              Comment


              • #22
                Comparatia o fac comparand-o cu un model de renault megane (2003) . Si nu se compara. Bine...cand dai talpa la aia face motorul de zici ca iti sare prin capota si nu intr-un mod " natural" ca la honda.
                Sincer sa fiu nici nu m-am uitat la chedere si alte balarii de genul. Mie dupa iarna mi-a iesit din locas plansticul ala care mascheaza duzele stropitorilor de parbriz si chiar voiam sa ma duc la service sa il inlocuiasca (masina e in garantie) dar dupa aia am aplicat " metoda ruseasca" (i-am ras un pumn de l-am infipt acolo de nu cred ca mai iese) si s-a rezolvat .
                Oglinda probabil ti-a pleznit-o vreun cretin prin parcare de aia vibreaza. Eu special am stat cu ochii pe oglinzi la viteze mari ca citisem pe net de aceasta problema la alte marci : mazda,seat..etc. Dar nu se misca. Deci f probabil ti-a facut unul o bucurie.
                Nu stiu de ce burete spui ...chiar nu l-am observat .
                La a mea au mai scartait rotile un pic ca a stat 2 luni nemiscata in parcare ...dar dupa vreo 2 drumuri mai la blana unde am solicitat si franele un pic nu se mai aude nimic. Socrul meu are aceeasi problema cu un Subaru...si se rezolva cu un pic de forja si frane mai puternice
                Lacul e putin spus groaznic...mizerie e mai relevant.

                PS: eu abia am zis ca e "semiputuroasa" . O sa vezi acum avalansa de pietre
                Oricum semiputurosenia e compensata de consumul mai mult decat decent .
                '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                Comment


                • #23
                  eu va sugerez o insonorizare a usilor cu silent coat, la mine s-a schimbat foarte mult ambianta, e mult mai linistita acum...:-)

                  cu clima sunt exact aceeleasi probleme si la generatia anterioara...
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Neghinitzza View Post
                    Buun....am ajuns la 7500km.
                    Intre timp pe langa lucrurile placute, pe care nu le mai mentionez, am descoperit si lucruri neplacute :
                    1) Sistemul de climatizare (stiu ca ma repet) - nu imi pot imagina ce a fost in mintea inginerilor Honda :nu ai posibilitatea sa pui fluxul de aer numai pe parbriz (doar parbriz+picioare ), fantele frontale care nu se inchid plus o variatie inexistenta de combinatii pe unde vrei dirijat fluxul de aer
                    Ma gandesc ca tot sistemul de climatizare este controlat de un PLC . Frate...nu s-a gasit niciun inginer "freelancer" sa rescrie codul sa poata face o automatizare decenta pentru porcaria (ca altfel nu am cum sa ii spun) aia de sistem ??
                    Tare ma bate gandul sa investighez problema pe net si sa vad poate se gasesc si alte variante de soft care sa rezolve problema asta .
                    2) Stergatoarele (iar ma repet)
                    3) Insonorizarea (subtire rau..iubesc cum se aude motorul dar parca mai vreau si liniste din cand in cand)
                    4) Geamuri netratate UV / (really..cat putea sa coste ??)
                    5) Computerul de bord: avand in vedere ca este vb de un constructor japonez mi se pare un pic jenant sa ai ergonomie/configurabilitate zero la modalitatile de afisare/functionare a computerului de bord.

                    .
                    Eu am 8k de km cu a mea pana acum si pot spune ca sunt f multumuit de cum e insonorizata comparand o cu alte modele din clasa ei.
                    La stergatoare n am inteles f bine ce te nemultumeste. Cand am luat masina eu am fost f incantat de ele, acum insa, dupa aproape 6 luni au inceput sa scoata un sunet destul de deranjant, ca si cum ar fi prafuite si ma gandesc f serios sa le schimb cu unele bosch
                    Ma gandesc ca la sistemul de climatizare ai putea apasa pe dezaburire parbriz si atunci iiti bate doar pe parbriz dar nu stiu daca mai pastreaza temperatura indicata de tine. merita incercat.
                    Legat de geamuri esti sigur ca sunt netratate uv?

                    Comment


                    • #25
                      De ce pietre? Chiar e semi-puturoasa, au mai domesticit motorul de 1.8, totusi trage bine pentru un motor i-Vtec, orientat spre consum foarte mult.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • #26
                        Poate nu o calci pe coada tare si de aia nu ti se pare ca face zgomot (ce-i drept pana in 3000 rpm e "mormant")
                        Stergatorul di partea soferului nu ajunge pana in montant . Trebuie scos si pus 2 pozitii mai sus sa ajunga..lucru pe care nu l-am facut din motive de lene evidenta.
                        N-am incercat cu dezaburire parbriz...oricum e o porcarie sistemul ca un tot-unitar.
                        Eu nu am vazut mentionat nicaieri ca sunt tratate UV . Cand conduc cu ochelari polarizati.. doar luneta are "umbrele" specifice. (Poate vorbesc eu aiurea....posibil)
                        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                        Comment


                        • #27
                          Antifonarea, normele de plouare si consumul decent la noul model l-au domesticit un pic. Asta nu inseamna ca masina e puturoasa, doar ca a disparut feelingul de masina sport.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Den1GRator View Post
                            De ce pietre? Chiar e semi-puturoasa, au mai domesticit motorul de 1.8, totusi trage bine pentru un motor i-Vtec, orientat spre consum foarte mult.
                            E adormit bine pana in 4000 rpm . Dar nici nu te seaca la rezervor .
                            Important e sa stii ca daca ai nevoie ..ai rezerve de la motor (puse la pastrare...de la 4500 in sus ). Majoritatea depasirilor pe drum national (exculs autostrada sa pot face folosind numai treapta a 3-a a cutiei de viteze...asta pana urla "copilotul" : "aoeluuuu o sa sara in aer motorul " )
                            '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Doc View Post
                              Antifonarea, normele de plouare si consumul decent la noul model l-au domesticit un pic. Asta nu inseamna ca masina e puturoasa, doar ca a disparut feelingul de masina sport.
                              Din aceasta cauza am pus perfixul "semi" inainte de puturoasa
                              '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Neghinitzza View Post
                                E adormit bine pana in 4000 rpm . Dar nici nu te seaca la rezervor .
                                Important e sa stii ca daca ai nevoie ..ai rezerve de la motor (puse la pastrare...de la 4500 in sus ). Majoritatea depasirilor pe drum national (exculs autostrada sa pot face folosind numai treapta a 3-a a cutiei de viteze...asta pana urla "copilotul" : "aoeluuuu o sa sara in aer motorul " )
                                ceea ce mi se pare perfect. vrei sa mergi linisti in oras (inclusiv fonic) mergi pana in 3k de ture, vrei senzatii tari pe serpentine, nu o scazi sub 4k. nu i asa ca i masina perfecta ? 2 in 1

                                Comment

                                Working...
                                X