JONYYYBE: '9? Honda Accord 1,8 A/T, Beige

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JONYYYBE: '9? Honda Accord 1,8 A/T, Beige

    Hy all,

    Doresc sa incep prin a multumi unui alt hondist care ma sfatuit "Sorinache de la Galati, civistu meu" si asa am ajuns sa iau honda aici in uk, desi prin mana trecandu-mi seat, skoda, vw, bmw si acum vroaim sa aleg intre o honda si un ford focus(or mondeo, inclinam mai mult la mondeo pentru confort decat focus);

    Acum ca v-am spus povestea cum ajuns sa fiu hondist, sa prezentam masina:

    -este un motor simplu de 1850 cmc, vtec, cu 29.700mile in bord, verificat pe situl lor de inspectie tehnica, cu 3 prop seriosi inaintea mea, care au schimbat la masina la timp ce a fost nevoie, numai lichidul de frana nu au vrut sa il schimbe nimeni, si in acest moment franeaza f bine, dar eu o sa ii schimb lichidul de frana cu un ate dot4;
    - cutia schimba f bine, are aer conditionat, pilot automat, curata interior, exterior, distributie schimbata in dec 2007, cu o singura keye si o telecomanda, si doresc sa ii fac un duplicat la ambele;
    - are trapa, este n 4 usi, pe mine unu nu prea ma incanta momentan trapa...
    - cand apas apas dezaburirea pe luneta imi bruiaza semnalul radio si nu stiu daca dupa o anumita perioada ar trebuii sa se decupleaze singura dezaburirea luneta;
    - e normal cand mergi cu masina si apesi sa deschizi geamu sa scada intensitatea la faruri mai putin de 1 sec cat e impulsu?
    - ce doresc sa ii pun in plus este o cotiera si inca un set de key si cam asta e, schimburile si intretinerea la timp.

    acum poze
    Attached Files
    jonyyybe
    Senior Member
    Last edited by jonyyybe; 01-12-12, 19:17.

  • #2
    Frumoasa masina, arata foarte bine si se vede ca a fost intretinuta. Sa te poarte sanatos si sa te bucuri de ea!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      multumesc la fel; da asa este, ingrijita de fosti proprietari, pe langa ce junghiuri sunt pe aici si ca englezi nu ingrijesc masinile ca noi;
      am uitat butonul de pilot automat activat , graba

      nu am jante de aluminiu, as fi vrut dar nu e problema cat timp nu imi sare capacu (tre sa gasesc niste coliere din plastic), bani dati pe ea sunt 850 de lire, nu a negociat nimic englezu-englez nu alta natie, stia ce masina vinde, plus ca si eu am apreciat lucru, ca adevarul este ca ptr km astia nu gaseam alt accord fara 70-120.000mile si cine stie cati 4-5-6 prop si cum a fost intretinuta, trebuia verificata la service serios alta si numai zic de distante ca sa vezi o masina cat de cat ok, ca dadeam cel putin 50-100 lire dus intors asa ca m-am riscat la asta

      defectele observate sunt : manerele exterioare usi sofer si pasager spate sofer, scaun sofer are o gaura de jar de tigara pe o aripioara sezut usa, scaun pasager fata tapiteria s-a descusut pe partea stanga a scaunului unde se imbina spataru cu sezutu, ias da foc cu bricheta un pic sper sa nu ia foc toata (e coton sau polistiren?) ca sa se topeasca firele alea , pe usa sofer trimul acela negru exterior este iesit si nu stiu ce sa ii fac sa stea lipit de usa, are clemele care il tine, care a umblat poate ma ajuta...alt defect ar fi pe drum dar inca nu sunt sigur este faptul cand merg drept parca tre sa tin volanul inclinat un pic spre stanga cred ca 1 sau 2 grade, tre sa prind o portiunde de autostrada dreapta , daca e asa cum cred eu, atunci sigur e capatu de bara si tre refacut unghiu de directie sau o fi din cauciuce? cand o sa ii schimb lichidul de frana ii pun sa imi verifice ungiu de mers la volan si ultima problema care este numai la viteza mica daca o turez peste 1300 pana in 2000 dispare, stii zgomotu ala de curea obosita sau rulment scrtzzzz , la mers normal nu aud nimic, si trebuie sa vad care e faza cu lichidul de servo;

      cam asta ar fi de facut la masina in momentul de fata, bineinteles o cotiera parca ias lua, desi simt si nu prea nevoia ei; sunt acum cu ochii pe una de ebay care a ajuns la £26 plus £10 livrarea; sa dau pe ea un 40 plus 10 P&P? total 50?

      masina am cumparat-o in principiu ptr milele putine care sunt reale si felul cum arata, aici service este £25/h din ce stiu eu, nu m-am lovit de service, sper sa nu ajung prea curand; nu culoarea sau cine stie ce dotari, chiar imi trebuia o automata, chiar nu veau sa ma mai complic cu shimbatul vitezelor sau din multele alte probleme pe care le are o masina.

      astept si eu lamuriri la cele scrise mai sus plus ca in cele 2 poze am problema cu manerele, cel de la sofer zice ca acum iese cu totu iar urmatorea usa tot partea sofer e slab se vede in poza cum sta singur departat; intrebarea este la cele 2 manere, se rupe ceva, se uzeaza arcu?
      jonyyybe
      Senior Member
      Last edited by jonyyybe; 02-12-12, 04:30.

      Comment


      • #4
        cat costa sa scriu o cheie blank de honda accord din 99? pur simplu cheia care merge se transfer infr pe chia blank care are si chipu in ea? thanks.

        Comment


        • #5
          nobody nothing?

          Comment


          • #6
            ce la rpm intra vtec? 5000? pana la 5000 cati hp are? after? pana la cat e indicat sa turez o automata? thanks

            Comment


            • #7
              Ai 136 de cp la 6100 rpm. Pe la 5000 ai deja cam 115-120. Da-i fara frica, are limitator pe la 6200 si fiind automata nu risti nimic, schimba singura in superioara.
              V-tec-ul tau ar trebui sa intre in jur de 4000 rpm si sa-l simti ca un fel de prag, peste care trage altfel masina.
              Hondafan forever

              Comment


              • #8
                mersi mult sorine, deci rpm max 6200 nu se duce peste....
                deci vtec intra la 4000 ca peste tot am citit ca motoru de f18b2 intra la 5000-5200? si ca ar avea 140 la 6200 cred ca manuala...azi am citit pe niste siteuri, adevarat?
                sincer imi place cum merge si cum schimba singura, e bine psihologic sa stii ca ai de unde sa ii dai cand ai nevoie...
                viteza max la automata?

                Comment


                • #9
                  Felicitari. Seamana cu a mea, dar are ceva mai putini caluti. Nu stiu cat de duce la tine o cheie, dar eu am dat in jur de 50 euro pe un blank. Cotiera am vrut sa cumpar si eu pentru ATR de pe eBay.co.uk insa nu prea vor sa trimita in RO.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    mersi, si celelalte probleme?
                    cu cotiera te pot ajuta eu, numai sa pui ochii pe una, si tio cumpar si o trimit eu, dar costa trimisu ei in ro + costu postei la locatia mea (nu prea se merita, decat daca gasesti cum a gasit gab1)
                    nu am luat cotiera pentru ca a ajuns la 42+10 posta -lire- si nu merita.
                    aici o cheie este 15 lire blank cu chip, si colegu din galati zice ca ar fi 30 de ron sa imi faca blanku pe care las cumpara copie dupa asta care merge acum.
                    deci are 136 nu 140 cum zic unii de pe forumurile din afara, asta ca idee....
                    nu stiu la cat intra vtecu, stiu ca iam dat si am simtit ceva ca se duce dar nu m-am uitat la rpm, trebuia sa fiu atent la drum
                    jonyyybe
                    Senior Member
                    Last edited by jonyyybe; 05-12-12, 00:59.

                    Comment


                    • #11
                      look ce am gasit pe wikipedia: nu zice daca e F18B2 se refera cred ca la toata gama de F18B!

                      F18B

                      This engine was used for the Honda Accord 1.8 VTS/VTE in Japan. Also found in the European Honda Accord VTEC S.
                      Specifications

                      Bore × Stroke: 85.0 × 81.5 mm
                      Displacement: 1,849 cc
                      Valve Configuration: SOHC, 16 valves, VTEC
                      Compression ratio: 9.3:1
                      Max power: 138HP (103 kW) @ 6100 rpms in fine mai putin important....o sa vad maine de la cat intra vtec cand fac un drum...
                      Max torque: 124 lb·ft (168 N m) @ 5000 rpms
                      OBD 2 Ecu

                      Comment


                      • #12
                        Uite aici prezentarea motorului de pe pagina Honda Japan:
                        http://translate.google.ro/translate...ac397-013.html
                        Motorul e practic acelasi in ambele variante (EUDM/JDM), difera puterea scoasa din el datorita normelor de poluare (mai exigente in Europa), modului diferit de calcul al puterii (uk-bhp, ue-hp, jp- nu mai stiu cum ii zice, oricum se calc. diferit) si cifrei octanice diferite a carburantului folosit in jp. Mici diferente sunt probabil in softul calculatorului masinii, tip catalizator, etc. Interesant e ca motorul asta a luat premiul engine of the year in anul 2000 la categoria 1.6-2.0l, e un fel de vtec-e
                        Vtec-ul incepe sa se simta de pe la ~4000rpm cand se deschid niste clapete la admisie si aerul incepe sa fie aspirat in motor pe traseul mai scurt si mai larg. Oricum e o trecere lina, vtec-ul nu intra brusc ca la motoarele dohc de pe modelele sportive. Limitarea e pe undeva in jur de 6500rpm. La automata s-ar putea sa fie totusi un pic diferita fata de manuala.
                        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                        Comment


                        • #13
                          da gab1 ce zicea si sorin mai sus.
                          bun ce fac cu trimul de pe usa sofer si cu manerele exterioare (stie cineva sau a desfacut cineva manerele sau stie de ce se slabesc?);
                          cotiera o sa iau numai daca gasesc ceva avantajos.
                          daca da soarele o sa incerc zilele astea sa ard firele alea de pe tapiteria desprinsa sa vad...sper sa nu ii dau foc cu totu
                          cat despre cheie pe acest model sunt mai multe model de chip intern din cheie si nu stiu ce sa fac, cred ca o iau o cheie org de pe ebay si o sa incerc o copiere sau o programare home;
                          thanks all.

                          tocmai ce am platit cotiera asta : http://www.ebay.co.uk/itm/1907660184...84.m1439.l2649 am luat-o dar nu stiu cat de greu se pune....
                          am platit pe ea 39-din care 14P&P iar 25 ea, de lire=39X5.6=220ron cam mult pentru o bucata de plastic

                          vad eu cand ajunge, daca nu imi convine o scot la vanzare pe ebay din nou
                          m-am uitat, am desfacut consola normala fara cotiera care arata si este noua, fara uzura, si are doar 3 suruburi, foarte usor de scos;
                          now i hardly wait to come the new one

                          de unde pot lua din tara-RO si din Uk (linkuri, site-uri) toate piesele (capat bara, bucse, bara stabiliatoare, brate-tot ce contine la articulatii) la pret bun si de calitate (lemforder,febi, trw, etc, originale) pentru puntea fata si spate?

                          Comment


                          • #14
                            Daca mai prinzi o cotiera de genul asta pe acolo si poti sa o cumperi, o vreau eu. Iti trimit banii prin paypal. Eu nu reusesc sa ma lipesc asa de usor de englezoi si nici nu urmaresc ebay-ul zilnic.

                            Piese poti lua de aici:

                            http://www.lingshondaparts.com/ sau http://www.coxmotorparts.co.uk/
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #15
                              doc thanks for links, no problem, i can buy one for you, but tre sa iei in considerare ca pretul este intre £25-£45 cu tot cu P&P pana la locatia plus ca eu de aici tre sa platesc posta sa ti-o trimit in romania care poate fi de la 12-30 de lire, pana nu ajung cu ea in mana la post office sa intreb ce si cat costa nu pot sa iti zic de cost, este unu asa din burta

                              uite http://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-ACCO...item2c6a9814ae trebuie facuta o oferta poate o da cu 26 or 36+14=40-50lire, e din piele si are si butoanele de incalzire posibil sa o dea

                              pe langa faptul ca eu pot sa o cumpar ptr tine dar trebuie sa iti si convina cum arata si in ce conditie....eu o iau ca si cum as lua-o pentru mine, in stare perfecta dar daca ala ma minte te mint si eu, intelegi; eu vreau sa te ajut dar daca crezi ca poti intra cel putin odata pe zi pe ebay si sa dai un search, eu intru si o iau imediat;
                              eu intru zilnic aici pe forum si imi lasi pm sau chiar aici si o iau in sec 2.
                              iar daca asta care am luato eu, nu imi convine cum vine imi masina sau nu ii gasesc utilitatea poti sa o ai tu din toata inima.
                              jonyyybe
                              Senior Member
                              Last edited by jonyyybe; 10-12-12, 22:30.

                              Comment

                              Working...
                              X