Intretinere Accord - cutie automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pentru a fi sigur ca se īnlocuiește tot uleiul vechi, sunt suficiente 2 bidoane a 5 litri fiecare. Un bidon e 40 lire la Cox.
    Dacă e prea costisitoare operațiunea, īntotdeauna exista alternative, precum cea de a nu īnlocui deloc uleiul.

    Comment


    • #62
      buna.eu am schimbat recent ulei in cutia de viteze. accord cu2 si au intrat aproape 3 litri. desi initial filtrul era trecut in deviz, ulterior nu l-au schimbat, au zis ca nu e nevoie. sa speram ca au dreptate )
      mi-au zis ca la 60.000 km uleiul si bujiile sa le schimb

      Comment


      • #63
        Originally posted by CatalinP View Post
        ....Dacă e prea costisitoare operațiunea, īntotdeauna exista alternative, precum cea de a nu īnlocui deloc uleiul.
        Buna gluma, ... englezeasca ce-i drept... uleiul din cutie trebuie schimbat 100% ca altfel ciuciu cutie...
        Eu intrebam serios. Ma gandeam ca o analogie cu idea ca la motor se poate curata si cu al ulei decat cel ce va fi pus ultimul....

        Cand oi ajunge la 200k si o sa trebuiasca sa schimb, sper ca cei de la cox mai existe si uleiul sa fie tot 40lire...mai stii, cu atentele astea..

        Comment


        • #64
          la cat timp se schimba uleiul din cutie?
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #65
            din amintiri, ca nu am acces la manual...deseara am sa caut si daca nu e asa am sa corectez.
            Pentru Cl7 automat, ar fi prima data la 120K, si apoi la interval de 80K, asta pentru conditii normale de utilizare. Altfel, la jumatate.

            Comment


            • #66
              am inteles. voi verifica si eu manualul (inseamna ca in 2 luni il schimb si eu - am 110k acum)
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • #67
                Pt un schimb de ulei va trebuiesc 10 litri. Spalarea se face cu uleiul de cutie nu cu alt ulei.
                Cand mai primiti raspunsuri de genul ca nu este necesara inlocuirea filtrului punetii sa scrie pe acte ca mecanicul a specificat acest lucru, in caz de probleme sa ii puteti trage la raspundere.
                Filtrul se inlocuieste dupa procedurile de spalare.

                Comment


                • #68
                  Pentru liniștea mea o sa schimb ambele filtre. Uleiul a fost schimbat prima data la 60 000 si a doua oara la 151 000. Acum am 162 000 ai cred ca o data cu filtrele schimb si uleiul.

                  Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

                  Comment


                  • #69
                    La CU1 AT eu am schimbat la 80k si urmeaza la 120k... operatiunea a fost la Carpati Motors si a costat cca 450 de lei daca imi amintesc bine. Nu am intrebat de filtru si nici nu mi-au spus.

                    Comment


                    • #70
                      Salut, Lucian ai schimbat filtrele pana la urma? De unde le-ai luat si cum se schimba? Urmeaza sa schimb si eu uleiul la cutie si nu stiu cum sa procedez. Multumesc!
                      vibreaza
                      Member
                      Last edited by vibreaza; 28-10-17, 18:01. Reason: Am pus numele colegului pe care vreau sa il intreb
                      Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                      Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                      Comment

                      Working...
                      X