Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cu tot respectul dar cred că tu compari fost bani cu bani și vrei să cumperi un preț, nu o mașină. Referitor la diferența de preț între vechiul și noul TypeR: păi și diferențele de performanțe sunt mari ( dacă luăm în calcul că noul TypeR va avea minim 280 Cp). Și crezi tu că e bine să cumperi o mașină așa puternică fără să faci drive-test???
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #32
      KMR, esti putin hater .
      Mai nou megane rs are versiune de 275 cp... So foarte aproape de honda iar sasiul este destul de bun. Iar diferenta de cateva mi de euro conteaza, sincer daca as acea banii sa iau type-r as sta pe ganduri daca sa dau in plus cele cateva mi de euro sau sa ma ma uit la un porsche boxter

      Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
      EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
      Del Sol '94 ESI
      CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
      BMW Z4 '03 Titan Silver

      Comment


      • #33
        Nenea, eu nu comparam Noul Megane RS cu noul TyperR. Comparam noul si vechiul TypeR Deci nu sunt hater, nici macar putin
        Fii putin atent. Da?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #34
          Gresit! Vreau sa cumpar o masina. Vroiam doar sa spun ca, aproape la aceleasi performante, gasesti o masina mai ieftina. Nu vreau sa ma duc la liniute cu ea, vreau doar sa ma bucur si eu de o masina sport, care este pana-n 35 000 €, sa zicem. Cu drive testul ai dreptate, dar cum facem in Romania cu treaba asta?


          Sent from my iPad using Tapatalk

          Originally posted by pretorian View Post
          KMR, esti putin hater .
          Mai nou megane rs are versiune de 275 cp... So foarte aproape de honda iar sasiul este destul de bun. Iar diferenta de cateva mi de euro conteaza, sincer daca as acea banii sa iau type-r as sta pe ganduri daca sa dau in plus cele cateva mi de euro sau sa ma ma uit la un porsche boxter

          Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
          Uf, m-ai salvat . Exact asta vreau sa zic si eu. Si inca o data, sa tineti cont ca iubesc civicul si as vrea sa raman la type-r, dar acele mii de eur ar face diferenta si o spun cu regret.


          Sent from my iPad using Tapatalk
          ramm
          omu cu warnu'
          Last edited by ramm; 14-10-14, 08:38.
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • #35
            Pana la urma sunt banii tai, poti sa-i cheltuiesti cum vrei Dar, apropo de cai multi si masini : am avut in teste, vreo 2 zile, Subaru STI Hatcback. Nu mi-a placut deloc desi pe hartie arata bine. Iar daca aia de la Renault n-au masina de drive-test, ce sa zic eu? Ca nu vor sa vanda?

            L.E. Nu prea sunteti atenti cand cititi ce scriu?
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #36
              Originally posted by KMR View Post
              Pana la urma sunt banii tai, poti sa-i cheltuiesti cum vrei Dar, apropo de cai multi si masini : am avut in teste, vreo 2 zile, Subaru STI Hatcback. Nu mi-a placut deloc desi pe hartie arata bine. Iar daca aia de la Renault n-au masina de drive-test, ce sa zic eu? Ca nu vor sa vanda?
              Cred ca ar fi surprinsi ca cineva din Romania vrea un RS nou . Nu prea ii lauda lumea in relatia cu clientii, dar macar mi-au raspuns la solicitare, toyota nu m-au bagat in seama cu e-mail-ul legat de gt86 . Cu type-r-ul poate am avea sansa unui drive test la bucuresti. Am mai vb cu baieti cu honde din C-ta si e diferenta mare intre service-ul de aici si cel (cele) din Buc.


              Sent from my iPad using Tapatalk
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • #37
                Pai le cam amesteci. Ce treaba are GT86 cu Megane RS si noul Civic TypeR?
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #38
                  Originally posted by KMR View Post
                  Pai le cam amesteci. Ce treaba are GT86 cu Megane RS si noul Civic TypeR?
                  Of, ce rau esti. Nu le amestec, ma gandeam la o masina de cel putin 200 cp, cu care sa ma "distrez" si eu, avand in vedere ca-mi place adrenalina, dar nu sunt un fan al tuning-ului. Adica, as lua o masina, fara sa-i fac vreo modificare ulterior. Ori gt86 la 200 cp si design deosebit, ar fi fost o varianta, dar cam scump, comparand cu performantele type-r si megane rs.


                  Sent from my iPad using Tapatalk
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • #39
                    Pai oi fi rau in general, de data asta chiar nu sunt rau. Oricum, aici este vorba de noul TypeR, nu de vreun versus. Orice iti vei cumpara, ai grija sa o conduci inainte si nu 5 minute. Succes
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #40
                      NOUL Civic Type R

                      Ok. Merci! Poate nu trebuia sa dau exemplu, pentru a nu crea ideea de versus. Ce-am vrut sa spun, noul type-r se anunta o masina dementiala, dar putin cam scumpa. Ramane de vazut pretul exact si nu doar cel estimat.


                      Sent from my iPad using Tapatalk
                      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                      Comment


                      • #41
                        Sheva_C, iarta-ma, cred ca gresesti. Fata de tine insuti. O astfel de masina o cumperi pentru ca pe aia o vrei nu pentru ca e mai ieftina decit o alta de gen. La aceleasi date pe hirtie ai de-a face cu comportamente diferite. A, le putem compara la liniute (personal gasesc asta complet irelevant) dar cred ca nu pentru asta le cumparam, nu gasesti?
                        Argument: am avut un minunat Renault 19 Williams si stiu ce vorbesc. Toys for grown men/big boys, viata cu o astfel de masina in jungla de pe soselele noastre nu e chiar cea mai placuta. Merita? Da, cred eu, dar ultimul lucru care conteaza pe nisa asta e, in opinia mea cel putin, pretul ei. In paranteza fie spus, a doua zi dupa ce am adus-o din Germania am gasit sub stergator o bucata de hirtie cu mesajul "daca veti dori sa vindeti masina asta vreodata VA ROG sa ma sunati". Ghici cui i-am vindut-o dupa o vreme
                        Pentru coloratura: detin citeva chitare de 5000-7000 dolari bucata. Crede-ma, imi pot face treaba (nota bene sint amator) cit se poate de bine cu una de 700 de dolari.
                        Io si Ea
                        Senior Member
                        Last edited by Io si Ea; 13-10-14, 21:58.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • #42
                          Eu as zice ca Sheva_C imbina si partea emotionala - dorinta si faptul ca ii place foarte mult Honda / Civicul Type R dar si cea practica - partea materiala, rationala care este normal sa faca o sumedenie de comparatii de pret / dotari / costuri de intretinere etc. Poate nu a reusit sa o astearna in scris asa cum v-ati fi asteptat voi .
                          Pana la urma poate sa-ti placa enorm de mult o masina si sa ti-o doresti ca atare dar sa nu-ti permita finantele, sau invers, sa ai o gramada de bani si totusi sa alegi o masina deloc scumpa doar din motive sentimentale / emotionale. Eu zic ca vrem nu vrem partile astea 2 se intersecteaza pe undeva si atunci suntem nevoiti sa negociem cu noi insine din ambele perspective. Nu le putem ignora pe nici una.

                          Un lucru e foarte clar, asa cum zicea si KMR mai sus : o parere pertinenta iti poti forma doar dupa ce vezi in realitate masina respectiva (stim cu totii ca pasiunea sta in detalii) si mai ales o conduci. Altfel datul cu parerea doar din poze si specificatii pe hartie nu te ajuta cu absolut nimic .
                          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                          "Binele o duce rau in Romania"

                          Comment


                          • #43
                            Totusi exista o limita psihica de pret pentru o Honda, pe care daca o trece intra in concurenta intr-un segment in care nu poate in veci castiga. Iar un bussiness se tine cu bani, nu cu sentimente, asa ca ei au nevoie sa vanda masina aia si omului de pe strada care cauta o masina sport, nu numai pasionatului hardcore de Honda.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Io si Ea View Post
                              Sheva_C, iarta-ma, cred ca gresesti. Fata de tine insuti. O astfel de masina o cumperi pentru ca pe aia o vrei nu pentru ca e mai ieftina decit o alta de gen. La aceleasi date pe hirtie ai de-a face cu comportamente diferite. A, le putem compara la liniute (personal gasesc asta complet irelevant) dar cred ca nu pentru asta le cumparam, nu gasesti?
                              Mi-am dorit Civicul din 2006, de cand a aparut, dar eram in facultate si nu aveam bani. Cand i-am strans, doar ce aparuse face-liftul si nu avea rost sa iau un SH; ma gandeam ca daca tot iau, sa iau face-lift; se mai rezolva din probleme, bug-uri etc. Stii cat de usor a fost? M-am dus la dealer si i-am spus ca vreau Civic 1.8, dotare sport, cutie manuala, culoare Rosu Milano. Atat! A fost cea mai simpla achizitie . Daca aveam mai multi bani, luam unul 5D si un Type-R, numai pt mine. Putin fortata chestia, dar nu foarte tare . Stii cat de innebunit eram de masina? Mai ales dupa ce facusem si un drive test. Daca m-as fi dus sa-mi iau de imbracat sau chiar o banala inghetata, crede-ma ca as fi stat mult mai mult pe ganduri. Nu am mai comparat cu absolut nicio alta masina. Nu m-a interesat daca la banii aia gaseam o masina mai performanta sau mai "dotata". Doar Civicul il vroiam si cred ca e valabil la multi detinatori de Civic. E ceva diferit fata de masinile din clasa ei. Si acum, dupa aproape 5 ani, mi-e drag de masina ca-n prima zi.
                              Acum, tinand cont ca noul Civic nu m-a dat pe spate (pt ca e greu sa scoti alta masina wow, dupa ce modelul actual era inca SF, parerea mea) si avand in vedere ca noul Type-R e facut pe scheletul ei, pretul mult prea mare m-ar putea descuraja. Imi pare rau ca nu m-am nascut mai devreme, sa am ocazia sa iau Type-R-ul FN2, la cateva luni de la aparitie. Deja, in 2010 ramasese cu motor Euro 4, daca nu ma insel, desi la pret scazuse ceva; era pe la un 22000 eur, parca, dar peste posibilitatile mele. Clar nu o iau pt liniute, ci pt a fi jucaria unui om mare si tinand cont ca poate face cam acelasi lucru cu alta masina, care nici ea n-arata rau, cateva mii de eur ar putea face diferenta. Tocmai din cauza faptului ca sunt un fan Honda, inca astept sa apara noul Type-R, desi stiu c-ar fi mai scumpa clar decat un RS. Vreau s-o vad si sper sa am sansa sa fac un drive test si poate atunci m-as hotari pt ea, desi ar fi mai scumpa decat o masina similara ca performante. Altfel, maine m-as fi dus sa ma interesez de RS, daca ma pot exprima asa .

                              Originally posted by GUR View Post
                              Eu as zice ca Sheva_C imbina si partea emotionala - dorinta si faptul ca ii place foarte mult Honda / Civicul Type R dar si cea practica - partea materiala, rationala care este normal sa faca o sumedenie de comparatii de pret / dotari / costuri de intretinere etc. Poate nu a reusit sa o astearna in scris asa cum v-ati fi asteptat voi .
                              Pana la urma poate sa-ti placa enorm de mult o masina si sa ti-o doresti ca atare dar sa nu-ti permita finantele, sau invers, sa ai o gramada de bani si totusi sa alegi o masina deloc scumpa doar din motive sentimentale / emotionale. Eu zic ca vrem nu vrem partile astea 2 se intersecteaza pe undeva si atunci suntem nevoiti sa negociem cu noi insine din ambele perspective. Nu le putem ignora pe nici una.

                              Un lucru e foarte clar, asa cum zicea si KMR mai sus : o parere pertinenta iti poti forma doar dupa ce vezi in realitate masina respectiva (stim cu totii ca pasiunea sta in detalii) si mai ales o conduci. Altfel datul cu parerea doar din poze si specificatii pe hartie nu te ajuta cu absolut nimic .
                              Ai subliniat f bine. Sper ca mi-ai inteles exprimarea de mai sus . Oare vom avea sansa unui drive-test, macar la Bucuresti?
                              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                              Comment


                              • #45
                                @ Sheva_C: eu zic ca o sa ai peste cateva luni
                                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                                2 roti

                                Comment

                                Working...
                                X