Scartait pedala ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait pedala ambreiaj

    A folosit cineva urea grease honda sa unga cilindrul de la ambreiaj responsabil cu scartaitul enervant? Daca da cum se face? La asko au folosit intotdeauna spray wd40, nu stiu de zeama asta. Multumesc anticipat.
    _________________________
    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

  • #2
    Procedura este descrisa mai jos

    http://typeaccord.co.uk/forum/topic/8643-clutch-pedal-creakingclicking-fix/

    Dupa cum vei vedea ei insista asupra faptului ca nu trebuie folosit WD40 din cauza ca acesta mai mult va curata lubrifiantul din cilindru decat sa lubrifieze efectiv.

    Comment


    • #3
      Merci Vicious. Tin minte ca a postat cineva aici referitor la urea grease si cat de eficienta este. O sa-i indemn pe cei de la service sa aplice tratamentul minune.
      _________________________
      2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

      Comment


      • #4
        Eu am rezolvat in acelasi mod scartaitul, doar ca am folosit alt lubrifiant. Daca vrei te ajut pentru ca inca mai am "ustensilele" necesare.

        Comment


        • #5
          multam, ti-am dat PM.
          _________________________
          2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

          Comment


          • #6
            Eu in 2010 am fost la asko, la mine trosnea cand apasam pedala, nu stiu ce au folosit dar nu am mai avut probleme pana in prezent.
            Bafta.
            Honda Accord CU2 2.4 AT
            "Never drive faster than your angels can fly"

            Comment


            • #7
              wd40 folosesc. Eu din 2008 de cand am luat-o pana acum am uns-o de cel putin 2 ori pe an. Mi s-a propus si sa schimb cilindru pe garantie si nu am facut-o ca tot scartaie la un moment dat, asa ca m-am resemnat cu unsu regulat. Bine ca m-am desteptat acuma ca wd40 nu face tocmai bine, nu e tarziu.
              _________________________
              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

              Comment


              • #8
                Originally posted by Vicious View Post
                Eu am rezolvat in acelasi mod scartaitul, doar ca am folosit alt lubrifiant. Daca vrei te ajut pentru ca inca mai am "ustensilele" necesare.
                Salut. Poti sa imi spui si mie ce ai folosit?
                Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                Comment


                • #9
                  Poate nu este ok wd40, dar multi se plang de faptul ca lubrifiantul folosit nu ramane unde trebuie si se scurge inapoi....

                  Sent from my Stellar Elite 3G using Tapatalk
                  Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                  "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                  Comment


                  • #10
                    Exact ca in link-ul postat de VICIOUS am uns cilindrul...de 3 ori intr-o luna deoarece se scurge inapoi si am incercat sa introduc acel tub care iese din seringa, cat mai mult posibil in cilindru...degeaba...iese afara mare parte...am ramas la spray si nu am folosit WD40 daca tot se spune ca este zeama....am folosit spray-ul wurth cu vaselina siliconica si este ok. Probabil din acelasi motiv nu folosesc nici cei de la ASKO!
                    Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                    "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                    Comment

                    Working...
                    X