Ambreiaj ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut. Am un accord 2.0, model 2009 CU3. Am ajuns la 125k km si e cazul sa schimb kitul ambreiaj. Placa de presiune oricum huruie de la 30k, si pe deasupra pedala s-a intarit destul de tare. In ultimele zile am citit pe forum diverse postari, niciunul cu titlu de concluzie. Cu ce pot sa schimb kit-ul stock? Cu unul tot de Honda sau merg pe un Exedy? Sau poate are altcineva alta varianta. Ideea este ca imi trebuie ambreiaj nou. Marca si modelul spuneti-mi-le voi (nu vreau chestii de race sau alte nebunii de genul. Simplu si eficient). Multumesc anticipat
    1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
    2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
    3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

    Comment


    • #17
      Cel original tot Exedy este dar cu siguranta va avea un pret mai mare datorita ambalajului de OEM. Eu personal iti recomand Exedy aftermarket nu din reprezentanta.
      Accord Type S, 2.4 190cp+
      Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
      Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

      Comment


      • #18
        Poti sa mergi si pe original de pe cox http://www.coxmotorparts.co.uk/2009-...4_758_782.html
        '04 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T

        Comment


        • #19
          Foarte bun pretul aici, doar se pune problema garantiei. Hai ca la montaj orice service autorizat rar iti da 3 luni garantie dar la piesa ce faci?
          Accord Type S, 2.4 190cp+
          Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
          Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

          Comment


          • #20
            Ai aceeasi garantie peste tot, doar suntem cetateni europeni. Eu am trimis in UK piese de bicicleta pe garantie si nu s-au suparat deloc. Mi-au inlocuit fara niciun comentariu piesele cu defect.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #21
              Cu piesele de auto eu zic ca e altceva. De exemplu am schimbat pivot superior original in noiembrie dar nu luat de la reprezentanta. Acum ca sa-i fac garantia firma respectiva cere expertiza, se leaga de faptul de nu a fost montat corect si nu stiu unde ar putea sa existe greseala de montaj tinand cont ca e un wishbone so hartogarie si certuri si service-ul nu este unul de cartier. Cam periculos pentru un ambreiaj care nu e asa usor de schimbat, manopera costa, ai de asteptat in caz ca se decide schimbarea pe garantie, plus ca si cei de afara, in caz de garantie nu stiu cat recunosc devize de service autorizat RAR din Romanica. Eu unul nu as risca decat daca ma gandesc ca aia e, il iau ieftin acum si mai departe m-oi descurca eu.
              Accord Type S, 2.4 190cp+
              Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
              Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

              Comment


              • #22
                Salutare
                Eu tocmai ce am comandat kit ambreiaj+volanta de la http://www.coxmotorparts.co.uk. Azi au venit, urmeaza sa merg sa le schimb.
                Products
                1 x Honda Bumper Fixing Clip 10mm Hole-Pack Of 10 Clips £12.48
                1 x Genuine Honda DPS-F Dual Pump Fluid 1Ltr £7.01
                1 x Genuine Honda Power Steering Fluid 1 Litre £9.68
                1 x Genuine Honda CR-V 2.2 Diesel Clutch Kit + LUK Flywheel £446.99
                ---------
                Sub-Total: £476.16
                Shipping (EU Zone 4 (£60.77) (25.01Kgs)): £60.77
                Vat: £107.39
                Total: £644.32
                No, in total vreo 3350 lei. Am comandat pe 13 noaptea, au plecat spre Ro pe 14, au ajuns azi pe 20.
                Daca mai vrei te mai tin la curent

                Comment


                • #23
                  Salut.
                  Pe scurt. Honda Accord 2.0, 2008, 123k km. Comandat placa origine (nu am gasit a.m), disc LUk, rulment LUK. La momentul desfacerii cutiei, volanta plina de santuri. Volanta pe origine.2000 lei. Problema este ca discul de la LUK nu prea bate cu cel pe origine. Latimea ferodoului e cu 2,5 mm mai ingusta. Posibil uzura mai rapida, posibil vibratii la turatii f mari, dupa un anumit nr de km.
                  Oricum, dupa ce le voi pune sus (pe langa kit ambreiaj am schimbat toate fluidele, 4 amortizoare KYB, discuri frana + placute) voi reveni cu toate detaliile + poze. Pentru colegii forumisti sa stie la ce sa se astepte cand se inhama la kit ambreiaj.
                  PS. am de vanzare disc + rulment de la LUK, pt modelul mentionat. Am optat pana la urma pe origine tot kitul ambreiaj, trebuia sa o fac de la inceput. La factura de 6000 m-am zgarcit la 500. RON.
                  o zi cat mai placuta
                  1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                  2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                  3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Doc View Post
                    . La 30.000km nu este o problema de volanta, ci mai degraba la placa de presiune si compensarea pe care ar trebui sa o faca la uzura discului de ambreiaj.
                    Inclin sa cred ca problema este dupa cum specifica si Doc la mecanismul placii de presiune ce compenseaza uzura discului de ambreiaj. Din proprie experienta, am schimbat pe garantie la aprox 40k km tot kitul, ca sa constat cu surprindere ca dupa aprox 25k km simptomele de patinare au revenit. Nemaifiind in garantie nu m-am grabit sa efectuez inca o schimbare, ca in urmatoarele sute de km "problema" sa se rezolve de la sine. Mai exact mecanismul de compensare automata si facut job-ul si a compensat . Intre timp m-am obisnuit si la aprox 20k km experimentez aceasta patinare. Am ajuns la 160k km si lucrurile le tratez ca pe un "feature", in perioada cat patineaza evit sa folosesc intensiv zona de cuplu maxim a motorului pt a proteja discul.
                    Accord 2.2 i-CTDi EX

                    Comment


                    • #25
                      Cateva poze cu piesele schimbate. 121k rulaj
                      Attached Files
                      1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                      2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                      3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                      Comment


                      • #26
                        Salut tuturor,
                        Am o Honda 2.0 iVTEC din 2007, 116000km.
                        Ambrejaul a inceput sa patineze in special in treapta a 2-a, iar cei de la Asko mi-au recomandat schimbarea lui.
                        Pretul schimbarii la ei este 1600 Kit-ul + 1400 manopera, TVA inclus.
                        A mai schimbat cineva kit-ul in alta parte decat la Honda?
                        Recomandati sa fac schimbul la Honda sau la vreun alt service(o recomandare pentru un alt service/mecanic este bine venita)?
                        Legat de piesa, conform codului luat de la Honda (22105RBA315), am gasit ca producator: Set ambreiaj SACHS, 3000 951 442.
                        Din ce am vazut pe forum, multi au montat kit de la Exedy.
                        Care dintre producatori este mai bun: Exedy, Aisin, Luk?
                        Multumesc,
                        Sebi
                        Honda Accord SSE 2.0 i-VTEC 2008

                        Comment


                        • #27
                          Ciudate hondele astea la ambreiaj. Am dus masina la un mecanic acum 2 luni cand am schimbat : cutia de viteze (s20 de pe Z6) + volanta de z6 si am pus si kit de ambreiaj de la exedy.

                          Cand plec de pe loc in 1000 de ture tremura toata masina. Daca plec in 2000 de ture nu mai tremura. Aceiasi faza o face si cand dau inferioara daca nu dau drumu complet la ambreiaj.

                          Am schimbat deja clindru de ambreiaj + pompa (alt set de la Ferodo) si degeaba. Pedala e cam moale si e aerisit perfect.

                          In schimb cand apas pe pedala foarte incet pana la capat, am impresia ca nu se duce lin ci are niste hopuri pedala... nu culiseaza cum trebuie ...

                          Cupleaza foarte bine daca dau in ea, o ia pe scart pe a 2-a si pe a 3-a insa e enervanta rau treaba cu tremuratu.

                          A mai patit cineva asa ceva ?

                          Comment


                          • #28
                            Probabil ca asa fac toate , tremura la 1000 in functie de sarcina de tractat si nu tremura la 2000.
                            E posibil sa fi schimbat degeaba ambreiajul. Si a mea mai tremura din cand in cand la 1000 dar nu-mi bat capul.
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • #29
                              Nu l-am schimbat degeaba. Era varza cel vechi ... si era de 1.4 nu de 1.6.

                              A fost 350 de lei tot kit-ul....

                              Insa cu ambreiajul cel vechi si cu cutia de D15 nu imi facea tremuratul asta.

                              Comment


                              • #30
                                Eu cred ca este un dezechilibru undeva si de aici vibratiile. E posibil ca volanta sa nu fie ok . Ai inspectat inainte de montaj?
                                Touge is what we live for

                                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                                Comment

                                Working...
                                X