Ambreiaj ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ambreiaj ?

    Salut tuturor,
    am un accord Tourer 2.2D 150HP si ~ 30.000 km la bord.
    De cateva zile am observat ca, in viteza a 4-a daca accelerez constant si puternic, turometrul urca de la 2500 rpm pana la ~ 3000 rpm, cade cade 1-2 sec pana in 2700-2800 rpm (desi apas constant acceleratia),
    dupa care isi continua cresterea turatiilor.
    Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in leg cu posibilele probleme.
    Multumesc
    C

  • #2
    Ambreiajul este...aşa îmi făcea şi mie într-a 3a şi a 4a.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • #3
      Vesnica problema la motoarele diesel Honda, placa de presiune. Va trebui sa schimbi tot kitul (ambreiaj + placa presiune+rulment), chiar daca discul nu prezinta uzura. Daca masina este in garantie si discul de ambreiaj nu a fost "prajit", se va schimba gratuit.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        Cu ceva noroc scapi doar cu ce a mentionat Doc, altfel, se mai adauga si volanta. Eu tocmai am trecut prin aceasta experienta, e drept masina nu e la fel de noua (137.000km), poate la 30.000 inca sa nu fie afectata volanta. Desi, si la mine a fost vorba doar de o singura data cand a patinat ambreiajul, ceea ce se observa in comportamentul turatiei, m-am grabit sa umblu cat mai repede la ambreiaj cu speranta ca salvez volanta, asta costa de doua ori mai mult cat toate celelalte componente la un loc. Dar, n-am avut acest noroc. Cei de la service mi-au spus din prima: daca a patinat ambreiajul, trebuie schimbat tot. Si am sperat sa nu aiba dreptate ) .... dar au avut (. Mult noroc si poate se rezolva pe garantie. Cred ca e o problema la mai multe/toate masinile diesel, nu doar la Honda, dar din pacate nici ei nu au scapat de ea, cuplul foarte mare la turatii joase cred ca ar necesita niste ambreiaje si mai strong decat cele care sunt montate acum pe masini. La o Mazda 6, 2.0 TDI si numai vreo 125 de cai si 280 cuplu, am schimbat 3 ambreiaje in 130.000 de km, deci se poate si mai rau decat la Honda )

        Comment


        • #5
          @Topart este gresit ceea ce spui. La 130.000km deja este uzura normala pentru kitul de ambreiaj si volanta la o masina care circula des in mediu urban. Aici discutam de o masina cu 30.000km, ce nu poate avea volanta uzuta daca a fost exploatata normal.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Hai mai baieti ca nu e normal deloc la 130kkm, la precedenta mea, Bora din 2000 , are peste 250kkm si nu sa schimbat volanta si ambreiaj.
            Cei drept are doar 285 Nm la cuplu si doar 116cp. De menajat nu sa menajat deloc.
            Pur si simplu cred ca nu se mai fac lucrurile cum se faceau atunci. Asta a fost doar unul din motivele care ma indemnat spre benzina.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • #7
              Eu cred ca masinile japoneze sufera la capitolul asta, dat fiind filosofia dupa care se ghideaza si guverneaza mintea acestor producatori. Este tributul pe care il platim conducand masini usoare, relativ agile, care consuma putin, conectate la sosea etc.
              Nu prea am auzit de astfel de probleme la suratele europene, ce sa mai zic de ala germane din clasa premium.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • #8
                Aproape toate masinile de generatie noua, diesel, sufera toatela capitolul ambreiaj/volanta si cele europene. Si cele europene si cele asiatice.
                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                Comment


                • #9
                  Ce intelegi prin generatie noua ? Spre ex Audi A6, 2008, motor PD, 200k km, nu are nicio problema la ambreiaj. Si la masina asta se pun cam 500 ml de ulei la 5k km. Adica e muncita si condusa de mai multe persoane. Tot in 2008 au bagat motorul de 2.0 CR, care a rezolvat problema uleiului.
                  '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Exagerati si exemplele sunt gresite. Bora din 2000 are volanta simpla la fel ca motoarele aspirate. De asta nu are nicio problema. In schimb dupa 2002-2004 producatorii Sachs, Luk si Valeo au introdus volante cu dubla masa. Probleme cu volanta dubla masica au toate modelele diesel europene sau asiatice. Nu sunteti convinsi de asta, cautati pe forumurile vwforum.ro, peugeotclubromania.ro, reno.ro, skodaclub.ro si o sa gasiti aceeasi problema legata de volanta. Totusi, aici se discuta de ambreiaj si nu volanta. La 30.000km nu este o problema de volanta, ci mai degraba la placa de presiune si compensarea pe care ar trebui sa o faca la uzura discului de ambreiaj.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11
                      Stai sa inteleg si eu. Tie ti se pare ok ca la 30k km sa fie probleme cu oricare piese din acel ansamblu ?
                      '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Nu mi se pare ok, dar astea sunt piesele producatorilor Valeo, Sachs si Luk. Ei produc volante si kituri de ambreiaj pentru motoarele diesel.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          Pai de aia am zis ca aproape toate au probleme , pentru ca aceste piese sunt peste tot. Nu le face Honda sau Ford.
                          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                          Comment


                          • #14
                            Buna ziua

                            Am si eu o Honda CRV 2.2 din 2007, am circa 115 000 km. Am observat probleme la ambreiaj si cei de la service mi-au spus ca trebuie inlocuit atat ambreiajul cat si volanta. Din ce am citit vad ca este norma sa se strice pe la kilometrajul asta mai ales daca s-a mers mult in oras. Intrebarea mea este daca cineva a schimbat d ecurand aceste doua piese si are un ordin de marime al costurilor. Multumesc!

                            Comment


                            • #15
                              http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...el-p-1453.html

                              cred ca e mai ieftin decat la reprezentanta
                              '04 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T

                              Comment

                              Working...
                              X