Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute de frana

    Se pare ca si-au facut treaba pana acum in cei 65.000km si trebuie sa le schimb acum pana nu incepe sezonul rece . Cele de pe spate o sa mai duca o vreme cred ca in vara urmatoare o sa le schimb si pe ele . Daca poate sa imi recomande cineva o marca mai buna o dimensiune ceva pentru ca din cautarile mele se pare ca exista mai multe tipuri pentru generatia asta 2002- 2008 .

  • #2
    Am avut noroc le-am nimerit din prima ca si dimensiune (Ferodo - lungime 131 mm ; inaltime 53 ; grosime 15,8 ),Se schimba foarte usor chiar si un novice le poate inlocui fara mare bataie de cap, acum trebuie sa fac ceva km pana se vor pasui pentru ca deocamdata nu am frane mai deloc , trebuie insistat destul de mult pana se opreste .Am atasat cateva poze cu placutele scoase dupa aproape 65.000km de utilizare !!!
    Oricum pentru mine e o enigma inca faptul ca franeaza asa de greu masina , mai exact ca o masina cu frane clasice fara servo asistare , singurul care isi face treaba e ABS-ul pe care l-am verificat de mai multe ori, in rest pedala de frana de cand am luat-o a trebuit sa apas destul de tare pentru a frana, comparativ cu toate masinile pe care le-am condus pana acum , e posibil sa fie ceva in neregula cu servo frana ....
    As vrea sa stiu daca si masinile celorlalti colegi cu Jazz 2 se comporta la fel .
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Dupa mai bine de 2500km parcursi pot sa imi spun o parere personala despre placutele Ferodo si anume ca sunt mai slabe decat ce a avut masina pe original , distanta de franare e mai mare , plus ca scartaie ca un tramvai .

      Comment


      • #4
        Originally posted by balerinul View Post
        Dupa mai bine de 2500km parcursi pot sa imi spun o parere personala despre placutele Ferodo si anume ca sunt mai slabe decat ce a avut masina pe original , distanta de franare e mai mare , plus ca scartaie ca un tramvai .
        la care ferodo te referi? gama SL sau Pemier?
        eu am premier si nu scartie deloc, in schimb mi-au scartiit mult laudatele ATE
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Buna ziua.
          Daca mai intra cineva pe aici, mi-ar prinde bine si mie o parere mai actuala despre placutele de frana la Jazz: ce ati mai folosit si la ce numar de km ati simtit nevoia sa le schimbati?
          Pana acum din tot ce am studiat eu as incerca EBC-urile, dar nu prea am feedback pentru Jazz.

          InjectoR daca se poate sa-mi dai un sfat legat de gama Premier? La cat le-ai schimbat si cum ti s-au parut in final? Pentru un 10-12k km pe an si mers decent (fara fortari sau liniute sau mers cu piciorul pe frana) rezista un 40k km?

          Cu stima.
          ...
          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

          Comment


          • #6
            Nu stiu cat rezista, deoarece sincer am pierdut firul, nu mai stiu de cand le am. Ferodo premier sunt ok daca cauti alternativa mai ieftina.
            Recomandarea mea ar fi sa participi la un group bay AICI si sa cumperi originalele.
            Am o vaga presupunere neconfirmata ca originalul ar frana mai bine si cred ca in anumite conditii/still de mers, pot tine si 40k km .... sau treci la EBC dar acolo deja sunt alte bugete.
            Sincer ma tenteaza un swap complet placute (as lua red stuff daca exista pentru jazz GD) si rotore de la EBC dar daca spui ca mergi incet...trebuie sa te gandesti bine daca chiar ai nevoie de asa ceva.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #7
              Brembo, Ferodo Premier FDB
              sau Pagid, Galfer
              cel mai taran taran, este taranul de la oras !

              Comment


              • #8
                @balerinul, daca mai scartaie mai desfa-le o data si da i pe suprafata de pe spatele placutelor cu Ate plastilube (ambalajul mic e vreo 12ron)
                si sa mai cureti un pic de rugina pistonasul si zona de contact a placutelor cu etrierul.
                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                Comment


                • #9
                  Pe Jazz am schimbat placutele stock (uzate 70%) cu altele Mapco comandate din Germania.
                  Dupa 4000km: la franare lenta dau impresia de lag - parca franeaza mai slab. La apasare ferma insa pot spune ca stau mai bine fata de cele care erau pe masina. Nu lasa praf pe jante, dar probabil sunt mai dure si posibil sa uzeze mai mult discurile.
                  Setul pentru toate cele 4 roti impreuna cu un tub de lubrefiant cu baza siliconica Liqui Moly a fost de 85 euro.
                  ...
                  I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                  Comment


                  • #10
                    Cei cu Jazz CVT, mergeti in oras pe treapta S a cutiei.
                    Pe D (Drive), nu exista aproape deloc frana de motor. Si eu am impresia ca franele nu tin bine cand merg in Drive, insa pe treapta S e mult mai ok, cel putin in oras.
                    Deocamdata eu mai am placute, dar urmaresc si eu opiniile voastre si le voi lua in considerare cand va fi timpul sa le schimb.
                    Cel mai important in opinia mea este sa ai discuri si placute de calitate pe fata, spatele franand mult mai putin.
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment


                    • #11
                      Voi cum v-ati dat seama ce fel de placute sa cumparati?
                      Sunt 2 tipuri de sistem de franare, cu placute de dimensiuni diferite. Sistem Akebono si Sumitomo.
                      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                      Comment


                      • #12
                        Up, insist cu intrebarea de mai sus, se apropie cu pasi repede vremea schimbului de placute.
                        Cum aflu ce sistem de franare are Jazz-ul meu ? (exista 2, Akebono si Sumitomo).
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #13
                          Am citit ce materiale am gasit si se pare ca modelul Akebono e cel mai apreciat, Sumitomo fiind de calitate inferioara (cel putin asa spun englezii si americanii pe forumuri sau bloguri).
                          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                          Comment

                          Working...
                          X