Nu vom mai avea Honda Accord din 2015 (fostul topic Noul Accord 2015)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu vom mai avea Honda Accord din 2015 (fostul topic Noul Accord 2015)

    Vesti bune (presarate cu rele)!

    Se pare ca totusi Acordul european viitor nu va fi cel american:

    A Honda spokesperson has reportedly confirmed the company has "no immediate plans" to replace the Euro-spec Accord(aka Acura TSX).
    The unnamed official went to explain that sales of the Accord have tanked, so it's effectively a niche model. This means the company isn't in a rush to replace it and will instead focus on selling more popular vehicles.
    Despite the turn of events, Honda could introduce the Russian / International-spec Accord at this year's Sydney or Guangzhou Motor Show.


    L.E. Se pare ca nu se va mai face un Accord pentru europa deloc. Ramane de vazut daca se va intoarce vreodata.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 26-01-15, 23:41.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

  • #2
    Ce au prezentat in State ca fiind noul Accord imi place mult. Daca ar fi venit in Europa, n-as fi fost nemultumit...

    Comment


    • #3
      http://carscoop.blogspot.com/2012/09...-plans-to.html

      Honda Says it has "No Immediate Plans" to Replace the Accord in Europe

      While in the United States, the Accord is Honda's bestselling nameplate with 218,665 deliveries this year (from January 1 through August 31), in Europe, things aren't anywhere near as rosy.

      Speaking to Just-Auto, a spokesperson for Honda said that Accord sales in the continent have plummeted to the point that the car has become a niche model. As a result, the spokesman said that the Japanese carmaker has "no immediate plans" to launch a new model in Europe.

      That doesn't mean it won't, but that Honda is in no hurry to offer a replacement, preferring instead to focus on the European market launch of the new CR-V and the all-important 1.6-liter turbo diesel engine to be offered initially on the Civic and then of the CR-V.

      The current generation of the European Accord sedan differs from the previous North American market model as it is directly related to the Acura TSX.

      Recently, Honda dropped a teaser image of the new Accord for the Russian market, with the car looking identical to the North American model. According to Just-Auto, this can be explained by the fact that Honda Europe does not include Russia, which has its own separate division reporting directly to Japan.
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        Asta da masina barbateasca!
        Arata mai bine decat un Legend...vechi. Cine stie la ce pret va fi disponibil la noi...

        Comment


        • #5
          pana la finele lui 2014 nu cred ca o sa auzim macar de viitorul accord, sper sa mentina linia actualului iar la motor sa mearga spre calitatile CL-ului
          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

          Comment


          • #6
            Cred ca ne-am lamurit si cu noul Accord 2014. Acelasi cu generatia actuala, aceleasi motoare si motorizari, aceleasi dotari. Nu inteleg de ce ii spune "2014" ca din prezentarile si specificatiile HTR, pe cuvant ca n-am vazut nici o deosebire (majora, minora) fata de ce se vinde acum.
            Ba sa fie cu pardon, in brosura apar variantele Tourer cu motorizari diesel, ceea ce acum nu exista in cataloagele de prezentare Cat despre Tourer 2.4.....ce-i aia?

            So long Honda sales in ROmania !

            LE
            Link-ul cu prezentarea oficiala pe site-ul HTR !
            Am uitat sa-l pun de prima oara.
            BlackMagic
            Senior Member
            Last edited by BlackMagic; 30-08-13, 15:59.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              Blackmagic, nu cred ca apare prea curand. In cel mai bun caz la anul, si atunci concept.

              Momentan nu exista "noul Accord"
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by ticker View Post
                Vesti bune (presarate cu rele)!

                Se pare ca totusi Acordul european viitor nu va fi cel american:

                A Honda spokesperson has reportedly confirmed the company has "no immediate plans" to replace the Euro-spec Accord(aka Acura TSX).
                The unnamed official went to explain that sales of the Accord have tanked, so it's effectively a niche model. This means the company isn't in a rush to replace it and will instead focus on selling more popular vehicles.
                Despite the turn of events, Honda could introduce the Russian / International-spec Accord at this year's Sydney or Guangzhou Motor Show.
                Astazi stim ca a fost o declaratie la deruta, Accordul JDM lansat cu putin timp in urma fiind exact aceasi masina:

                http://www.honda.co.jp/ACCORD/ - deocamdata doar in versiunea hibrid
                http://automobiles.honda.com/accord-plug-in/ - versiunea USDM

                In rest nu ne ramane decat sa ciulim mai bine urechea la ce ne povesteste HONDA la IAA peste doua saptamani (nu oficial ci intre 4 ochi), dar as zice ca mai devreme de Geneva (3.2014) sau chiar Paris (10.2014) nu o sa vedem mare lucru, deoarece prioritare vor fi Civic Tourer si noul mini-SUV.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  In cazul ăsta, nu e clar ce e cu newsletter-ul HTR...
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    Dealerii locali si HTR au ceva informatii. Neoficial, am inteles ca peste un an avem sanse sa vedem noua generatie, care nu va arata precum varianta US. Probabil vor folosi acelasi sasiu si aceleasi motorizari. Partea proasta e ca suspensia, dpvd tehnologic, va fi mai slaba decat pe cea de pe CL-uri si CU-uri.

                    Hybridul JDM (USDM):
                    LFA Engine (gasoline) 2L / 143hp @ 6,200 / 165NM @ 3,500 - 6,000 / DOHC / compresie 13.0 : 1 / cilindree 81.0 × 96.7
                    MF8 Engine (electric) 169hp @ 3,857 - 8,000 / 307NM @ 0 - 3,857
                    3.3% consum declarat
                    Greutate 1600+ kg
                    Suspensie fata/spate - McPherson / double wishbone

                    Comment


                    • #11
                      Consum de 3.3%?? Mi-e greu sa cred ca un Accord ar putea consuma atat, fie el si hibrid. Totusi... TSI-ul de 2.0 s-a dus la 210 CP... Acolo nu-si mai pune nimeni problema de consum?? Observ ca Honda inca se incapataneaza cu tehnologia hibrid care, dpmdv este aproape inutila dupa 4-5 ani de utilizare a msinii. Poate doar Formula 1 sa le mai improspateze imaginatia...

                      Comment


                      • #12
                        Pe pagina japoneza nu am mai gasit niciun Civic, in schimb tronau o mie de cutii hybride.
                        Usor inspaimantator...

                        Comment


                        • #13
                          @BM:
                          "nou" e doar pretul probabil sau alte detalii de gen.
                          @mhh39:
                          sa nu dezarmam, exista si versiunea non-hibrida! http://automobiles.honda.com/accord-sedan/
                          Consumul oficial e de obicei la ani lumina de realitate, sa nu ne imbatam cu apa rece.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            Udo, i-as strange de gat daca vin tot cu 2.4 ca motorizare de "varf". )

                            Circula un zvon ca pe CTR ar pune 2.0T/300cp. Mi-ar placea sa vad motorul asta pe Accord, in varianta "downsized" (200-220cp / 300-350NM). Ar fi prea frumos. SH-AWD deja sunt basme, pe Accord.
                            Dar, cum ei urmeaza miscarea "eco"...

                            Completare: legat de mail-ul HTR, "miros" cu iz de lichidare de stoc. Probabil incep reducerile si pregatesc terenul pentru noul model (in 8-12 luni).
                            mhh39
                            Senior Member
                            Last edited by mhh39; 30-08-13, 19:42.

                            Comment


                            • #15
                              Directia pe care merge Honda e foarte clara: ECO ! Cel putin in ceea ce priveste motoarele, prin downsizing de cilindree, sau CP, sau amandoua deodata (a se vedea noul diesel lansat, + 2.0 de pe gen viitoare de Accord redus la doar 144CP).
                              E clar ca mai ECO decat generatia actuala de motoare, pastrand aceleasi date tehnice de CP si cuplu raportat la cilindree, nu le pot face. Si-atunci apeleaza la downsizing-ul cilindreei, cu impact imdiat in reducerea noxelor.

                              Asta afecteaza clar evolutia masinii dpdv tehnologic raportat la concurenta si nu numai. Concurentii pastreaza cilindreea, maresc puterile motoarelor (turbine, artificii tehnice, etc), si mai adauga si motoare electrice, ajungand la date impresionante overall. Honda, in schimb, taie puterea motorului termic si adauga motoare electrice ca sa suplimenteze, si sa poata sa vina sa afirme ca au cele mai ECO masini, si au crescut puterea fata de generatiile anterioare. Adevarat ca linie generala, dar totusi pierd teren in fata rivalilor.

                              Eu unul aveam asteptari foarte mari legat de noua generatie de Accord, ma asteptam la motoare mai potente, turbo, schimbari mai radicale, nu doar de mega detaliu (pe care nu le-am vazut deloc totusi, nici pe acestea). In schimb am avut o mare dezamagire astazi la vederea newsletterului. Urmatoarea intrebare ce mi-a venit in minte a fost: de ce si-ar mai lua cineva generatia 2014, in conditiile in care masinile sunt la fel? Tehnic, estetic, dotari, etc.

                              Fie Honda induce lumea intentionat in eroare, pentru ca surpriza la final sa fie de mega proportii, in sens pozitiv bineinteles, urmand sa lanseze cu totul altceva, fie chiar asa stau lucrurile, caz in care eu cred ca va urma o cadere libera...si-ar fi bine sa fie cu tot cu CEO-ul actual. Dar timpul ne va lamuri.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment

                              Working...
                              X