Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Delphi View Post
    Injector, matematica ta e gresita: nu e 2.54 cm janta e 1.27 cm (este R, nu D). Deci, diferenta de diametru va fi de 3 mm. Dar, paradoxal, diametrul mai mare va fi la 195/65 R16.
    ..mda, uite asta nu stiam... ca R15 inseamna de fapt diametru de 15 inch, credeam ca e raza.
    Mersi
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • Cu 15inch raza, ar arata cam asa
      https://goo.gl/images/PGP6Gl
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • Originally posted by InjectoR View Post
        ..mda, uite asta nu stiam... ca R15 inseamna de fapt diametru de 15 inch, credeam ca e raza.
        Mersi
        Da, asa este. Scuze pentru remarca "este R nu D", asa cum ti-am spus si pe PM, R vine de la 'Radial', nu de la raza.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • Iar cu radial au fost botezate anvelopele ale caror pliuri sunt dispuse radial, spre deosebire de celelalte tipuri constructive mai vechi, care aveau pliurile dispuse in diagonala. Ca sa nu se creada ca Radial inseamna altceva.

          Comment


          • Confirm si eu aceleași probleme cu Nokian pe linia de SUV. Crăpături inainte de indicatorul 5 al uzurii plus zburau bucăți din ele. Si cum KMR spunea ca tre' sa fii sadic sa cumperi de 2 ori același produs am luat noul SUV line (fabricație 2016) de la ei penteu ca am fost atras de tehnologia Aramid si chiar se simte. Sper sa nu se întâmple la fel cu ele. Ce-i drept am fost mulțumit de aderență pe uscat si umed, nu am ce să le reproșez. De greutate ce zic, la viteze mici simti si cea mai mica groapă, la viteze mari, super confort, nu simți mai nimic.
            Legat de Pirelli SottoZero, bune au fost la început pe zăpadă după care nu mai fac față. Sunt bune pe iarna dar pe uscat si umed.
            mr4
            Senior Member
            Last edited by mr4; 24-05-17, 19:38.
            '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
            '07 Honda CR-V 2.0 M/T

            Comment


            • Facut schimb de anvelope astazi. Desi eram tentat sa iau Dunlop SportMaxx RT2, am luat pana la urma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3...arata mai bine brosura de marketing.
              Le-am pus unul langa celalalt, arata cam la fel, greutate similara, date tehnice similare, pana si pretul era la fel. Fata de Dunlopurile Sport SP1, care aveau si niste ani si niste km, masina se simte cu totul altfel, mai ales ca directie si zgomot. Astept sa vad cum se comporta la drum lung viteza mai mare.

              Comment


              • 225/45 R17 Michelin Pilot Sport 4

                Luate anul trecut in toamna si de atunci aprox. 10k km cu ele. Desi pe partea de zgomot la rulaj nu am simtit mare diferenta, pe partea de aderenta pe uscat sunt exceptionale. Nici pe carosabil umed nu am reusit sa derapez, insa nici nu am fortat nota
                Nu pot decat sa le recomand cu caldura.

                Comment


                • Pai cred ca Pilot Sport 4 a iesit pe locul 1 in mai multe evaluari comparative ale anvelopelor de vara. Din pacate pe 225/50/17, in cazul Accordului..difera si preturile dar mai ales stocul

                  Comment


                  • toyo proxes t1 sport plus acestea le am de anul trecut,am umblat sezonul trecut cu ele vreo 20.000 si seonzul asta inca vreo 9000. sunt de departe cele mai bune anvelope ce le-am avut pe orice masina. nu le-am facut sa scartaie inca, dar mi-a zis cel care mi le-a adus ca e cam imposibil sa o fac. in sensul ca nu apuci sa mai auzi scartaitul ca ai zburat de pe drum daca e cazul. merg f agresiv, masina sta lipita pe sosea

                    Comment


                    • Am schimbat anvelopele vechi (Continental ContiSportContact5) cu unele noi (Goodyear F1 Assymetric 3 225/50/17 98Y XL).

                      Comment


                      • Salutare. M-am uitat pe toate site-urile posibile cu review-uri si tot nu ma pot decide. Ps4 sau asymmetric 3? Niste opinii ar fi binevenite. Btw 225/45/17

                        Comment


                        • Asym3 am avut exact în dimensiunea indicată. Foarte mișto, foarte aderente și silențioase, cea mai bună gumă de vară care am avut-o până acum. De menționat că în al doilea an, a devenit ceva mai zgomotoasă la viteze mari, dar totuși nu deranjant.

                          Aceeași dilemă am avut-o și eu, dar pentru 225/40 R18. Deși am avut o ofertă cel puțin excelentă pentru Asym3, în cele din urmă am ales PS4, în urma input-urilor primite în sensul că nu-i zgomotoasă nici la viteze mari gen 200.
                          În ce privește restul atributelor de manevrabilitate și aderență, e destul de clar (cel puțin pentru mine) că este peste Asym3, nu că aș fi avut neapărat nevoie de asta, fiind foarte mulțumit de Asym3 (tot pe CL).
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Eu detin de o saptamana Asymmetric 3 225 45 17 91 Y. Ca si impresie, in comparatie cu vechile PS3, mi se par mai silentioase, mai comfortabile si in general masina se simte mai bine cu ele. Presupun ca sunt si putin mai usoare. La fel am stat si eu pe ganduri intre PS4 si Asymetric 3 si am ales in favoarea celor din urma din urmatoarele motive:
                            - sunt mai silentioase 68 db vs 70 db la PS4
                            - au aceleasi clase: E la economie de combustibil, A la franare pe asfalt umed
                            - pret mai ieftin 80 de eur/anvelopa Asym fata de 112 PS4 (de unde le-am cumparat eu)
                            - cred ca tin mai mult la rulaj
                            - pentru stilul meu de condus absolut normal si legal cred ca nu am nevoie de mai mult.

                            Ca un minus ar fi aspectul pe janta. Mi se pare ca Ps3 aratau mai bine pe janta...Goodyear sunt mai bombate in afara. Am vazut ca Ps4 mentine cam acelasi design al anvelopei ca si Ps3

                            Nu am probat PS4. Le compar cu vechile PS3

                            Comment


                            • Eu am avut asy 2 aproape 3 sezoane si desi mai aveau carne destula a trebuit sa le arunc pentru ca s-au copt. Treadwear foarte bun la aceste eagle f1. Intr-adevar sunt mai silentioase decat ps4, dar si cele din urma ma atrag.
                              Last edited by Ando; 04-02-18, 17:52.

                              Comment


                              • Eu am momentan anvelope de iarna datorita anotimpului de afara, in schimb pentru cauciucurile de vara am intrat aici anvelope vara au preturi foarte bune

                                Comment

                                Working...
                                X