Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu prea multe despre prima varianta de EVO, despre ale mele am citit review-uri din diverse locuri si am decis sa le incerc. La scurt timp dupa ce le-am cumparat eu, un prieten si-a cumparat acelasi model, dar pe 18 (parca) pentru un 320D cu mici modificari (adica aranjat discret pentru fuga - suspensie, soft, evac, etc) si s-a declarat la randul lui foarte multumit (el fiind genul care chiar le duce la limita, daca ii permite situatia).
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • @Wagner, fix modelul ala ma interesa, eu cautam XL pentru protectie suplimentara "la galme"
      Mersi de feedback!
      The things you are scared of, are usually the most worth while...
      If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

      Comment


      • Pentru putin. Pana acum, 0 galme (desi au fost cateva situatii in care se putea lasa cu asa ceva)
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • Eu am un sedan in gestiune (Civic Hybrid), apropo cuvantul sedan vine de la italienescul "sedili" ce inseamna "locuri de sezut". Intentionat am facut introducerea cu "Sedanu" pentru a arata faptul ca 4 usi, scaunele de piele, cutia automata CVT predispun spre confort, confort pe care l-am cautat si cand am ales in aceasta primavara cauciucuri de vara.
          Dupa multe zile in care intrebam Google in diverse moduri despre acelasi subiect, subiectul fiind: anvelope confortabile in dimensiunea 195/ 65 R15, mi-am luat Hankook Kinergy eco.
          Imediat dupa montaj am avut mai multe drumuri de facut prin Bucuresti....si la un moment dat am realizat ca sunt intradevar CONFORTABILE. Daca Michelin-urile Energy Saver ma informau despre orice imbinare a asfaltului, cu Hankook practic am o noua masina, sunt mega multumit de confortul oferit.
          Nu stiu daca sunt predispuse la galme, nu stiu sa va spun cat de sportive sunt, cum franeaza, cum se comporta pe ploaie, cum voi lua curbele cu ele , etc, deoarece nu ma intereseaza. Cu siguranta alte anvelope fac aceste lucruri mai bine. Din review-uri sunt foarte decente, unicul neajuns ar fi ca s-ar toci mai repede.
          Apropo peste tot in review-uri Michelin Energy Saver apar ca fiind longevive, pot decat sa confirm acest aspect deoarece anvelopele pe care l-am lasat in service aveau muuulta carne. Dar trebuie sa realizati ca totul are un pret o anvelopa nu poate avea punctaj maxim la toate criteriile, balanta poate fi inclinata in favoarea scopului propus.
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 26-04-17, 17:11.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • https://ro.wikipedia.org/wiki/Sedan_(automobil). Asta pentru ca am vazut ca citezi wiki.
            In al doilea rand, ai face un lucru mult mai istet sa treci pe 205/55/16 decat sa experimentezi cauciucuri mediocre pe roti de bicicleta cu zero efecte la economie.

            Comment


            • In primul rand asteptam astfel de comentarii , semnatura mea despre wiki este ironica in caz ca nu te-ai prins .
              In clasificarea automobilelor sunt multe confuzii, linkul tau catre wiki este una dintre confuzii, deoarece de exemplu o decapotabila cu 4 locuri tot sedan este.
              In al doilea rand nu mai zic nimic de faptul ca roti mai mari inseamna mai putin confort (….o propunere total deplasata!!!!!!!)
              In al treilea rand eu n-am spus nimic despre economie, am scris despre CONFORT. NU sunt de vina ca apare cuvantul ECO in denumire. Apropo acelasi Hankook, sa admitem ca este mediocru, nu sunt de acord cu afirmatia ta, dar nici argumente impotriva acum n-am chef sa-ti aduc,... are pentru aceeasi marime si Ventus Prime 3, cu mai multa aderenta dar cu mai putin confort.
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 27-04-17, 07:44.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • Razi cam degeaba. Nu ai ghicit la ce m-am referit cu wiki, dar... e bine ca-ti procuri stari placute.
                In al doilea rand, e foarte bine ca nu mai zici nimic. Ai da-o-n bara rau fata de confortul 195/65/15 vs 205/55/16.
                In al treilea rand, am amintit despre economie pentru ca, asa cum teoretic vorbesti despre multe, asa ai fi putut aduce vorba si despre criteriul asta. In plus, ai mai ratat un sens si mi-ai vorbit despre o anvelopa ca atare.

                Comment


                • Originally posted by vtin View Post
                  asa cum teoretic vorbesti despre multe
                  Boss, 2412 postari despre nimic (Tu) vs 779 postari frumoase (eu)…..despre cine ziceai ca vorbeste multe???
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • Doar ti-am spus ca-ti procuri bucurii singur.

                    Comment


                    • Originally posted by InjectoR View Post
                      Boss, 2412 postari despre nimic (Tu) vs 779 postari frumoase (eu)…..despre cine ziceai ca vorbeste multe???
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Originally posted by vtin View Post
                        Ai da-o-n bara rau fata de confortul 195/65/15 vs 205/55/16.
                        Greutatea creste si balonul sau overall diameter chiar scade putin in situatia asta cu 28mm, deci teoretic scade si confortul. E acelasi kkt in viata reala nu stiu de ce va contrati.
                        Si eu am fost curios cum unii useri, testeaza si afirma fara echivoc ba una ba alta cu tot felul de date despre anvelopele cumparate, dar intre timp m-au napadit alte intrebari existentiale.


                        PS: Sidewall scade 14mm
                        Concluzia e ca scade teoretic confortul, desi aceasta tine in mare parte si de alti factori! Arcuri, telescoape, duritatea gumelor, scaune, masa masinii, viteza de deplasare, stilul de condus, calitatea drumurilor, etc.
                        dacliber
                        Senior Member
                        Last edited by dacliber; 27-04-17, 17:32.
                        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                        Comment


                        • Da, diferentele probabil ca sunt mici. Oricum, se pare ca Hankook face anvelope destul de bune.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Originally posted by dacliber View Post
                            Greutatea creste si balonul chiar scade putin in situatia asta cu 28mm, deci teoretic scade si confortul.
                            14, nu 28
                            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                            Comment


                            • Originally posted by Spoon View Post
                              14, nu 28
                              probabil sunt 28mm in diametru, 14mm in raza.

                              Eu zic ca un plus de 14 mm la "perna de aer" conteaza enorm la confort, si la fel de mult la instabilitatea in curbe.

                              sa recapitulam: 195/65 r15 vor avea un balon cu 14mm mai mare,
                              respectiv 205/55 r16 un balon cu 14 mm mai mic , dar diametrul rotii pentru 205/55 r15 va fi cu doar 2,28cm mai mare(+2,54cm janta -1,4cm balon = 1,14cm)
                              NU???

                              Dpdv estetic si al comportamentului sportiv 205/55 r16 castiga, dar eu vorbeam despre CONFORTUL oferit de anvelope in cazul unei situatii concrete pana careva a tinut neaparat sa ma ilumineze ca am "roti de bicicleta ", ca sa nu mai zic ca imi plac enorm cum arata jantele OEM ENKEY de pe hybrid. Am chiar 2 seturi iarna/vara
                              InjectoR
                              Senior Member
                              Last edited by InjectoR; 27-04-17, 10:37.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • Injector, matematica ta e gresita: nu e 2.54 cm janta e 1.27 cm (este R, nu D). Deci, diferenta de diametru va fi de 3 mm. Dar, paradoxal, diametrul mai mare va fi la 195/65 R16.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X