Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot pe 16? Ce jante sunt?

    Comment


    • Pe 16 da. Speedline corse model marmora sl2 r16 cu 7j

      power of dreams
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Delphi View Post
        Nu sunt cam grele? Dunlop Bluresponse sunt 8 kg la 91W si 7.8 kg la 91H.
        Sunt cam grele.
        Si Vreds-urile Sportrac5 aveau 7 kg si ceva...
        Probabil ca se vor incalzi si ceva mai greu, dar asta e de acum.
        A! Exista un plus vizibil: arata bine.

        Comment


        • Originally posted by M4R1U5 View Post
          @Delphi cantarite de tine? Eu am bluresponse indice v si cantarite cu janta care producatorul spunea ca are 7.2kg am avut un total de 17+ kg.
          Pe net asa gasesc si eu greutatea 7.8 si 8 kg.
          power of dreams
          Nu, tot de pe net am luat informatia. Nu am apucat sa le cantaresc. Pot insa sa iti spun cu siguranta ca bluresponse nu au 10 kg.
          Delphi
          Super Moderator
          Last edited by Delphi; 18-01-17, 17:49.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Tre sa schimb cauciucurile la Swiftul sotiei. A avut pana in toamna Good Year NTC5...nu mi-au placut deloc, rigide si foarte alunecoase pe umed. Ma gadesc acum la Dunlop BlueResponse si Vredestein Sportrac 5, ambele sunt in topul ADAC pe 2016 la categoria 185/60/15...Vredestein-ul pe primul loc, iar Dunlop pe 3. Pretul este asemanator. Sportrac este mai bun pe uscat, BlueResponse pe umed, iar la zgomot primul are 70 dB, iar al Dunlop doar 67.
            Ar mai fi si Nokian iLine.. ca alternativa. Masina merge 99% urban. Ceva pareri?

            Comment


            • Eu iti recomand Blueresponse.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Tot spre Dunlop inclin si eu.

                Comment


                • Sportrac5 sunt destul de bune, cu exceptia flancurilor care sunt cam moi. Adica, daca doamna nu se da pe curbe tare, nu se va plange de nimic.
                  O semislabiciune a Vreds-urilor astora e ca nu sunt foarte aderente la temperaturi sub 7 grade.
                  Franeaza foarte bine atat pe ud, cat si pe uscat.
                  Comportamentul lor pe ud este chiar peste cel de uscat.
                  Specificatia unde Vreds-ul bate Dunlopul urat de tot este uzura. Consider ca raportul dintre cele doua este 1:2, adica un set de Vreds se va uza in momentul cand al doilea set de Dunlop se va duce.
                  Apoi, Vreds-urile sunt facute in mod sigur in Olanda, la mama lor, cu Dunlop-ul e mai dificil sa gasesti niste gume facute intr-o tara mai responsabila, mai ales de cand cu divortul Goodyear-Sumitomo.
                  Eu zic Vreds.

                  Comment


                  • @Vtin: Anvelopele mele Dunlop Bluresponse sunt facute in Germania.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Si eu am avut norocul asta. Si Maxx RT-urile alea au fost exceptionale, dar... cred ca pentru o femeie ar fi potrivite Vreds-urile. Fata de RT-uri, pentru ca nu ma pot pronunta cu privire la Bluresponse.

                      Comment


                      • Salut

                        Civic-ul meu cere anvelope noi de vara 225/45/r17.
                        Ceva recomandari? Ceva pareri despre goodyear eagle fi asymmetric 3 ?
                        Pana acum am avut Continental Sport Contact 5, foarte bune insa parca s-au dus cam repede. As vrea unele apropiate ca performanta dar care sa tina ceva mai mult.

                        Multumec.
                        CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                        Comment


                        • Esti la fix, GY Asy 3 sunt ce cauti. Eu am avut Conti Sport Contact 5 si am avut aceeasi problema, au tinut cam 30k km. Si e o problema recunoscuta a lor, care la GY nu e asa de pronuntata. Nici astea nu tin o viata, niciun UHP nu tine, dar CSC5 sufera tare de problema asta.
                          La mers pe strada nu simti diferenta intre cele 2, poate pe circuit. La Academia Titi Aur eu am fost foarte multumit cu CY.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Intre 91Y si 94Y ce ar fi de preferat? parca 94Y are peretele lateral ranforsat,insa banuiesc ca sunt si ceva mai grele?
                            CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                            Comment


                            • Trebuie sa aiba XL(extra-load) dupa indicele de greutate si viteza ca sa fie ranforsat. Intre 91 si 94 diferenta e foarte mica, poti sa iei pe oricare dintre ele. Eu am 91Y.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • Eu am mers vara trecută cu GY Asym3 225 45 17 91H, și sunt foarte faine dpdv aderență și feedback.
                                Le pot reproșa flancul puțin moale, care se simte īn curbe luate tare, ca flexează puțin, dar nimic grav (am văzut diferența cānd am trecut la Michelin-urile de iarnă). Și sunt și silenţioase.
                                Cānd le-am dat jos, pe față mai aveau īncă 6mm de profil, iar pe spate 7.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X