Cutie i-Shift se "ineaca"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie i-Shift se "ineaca"

    Salutare!

    Sunt mandrul detinator al unei Honda Civic 5DR, motor 1.8, 103kw, cutie automata.
    De ceva timp, masina se ineaca si trepideaza destul de tare atunci cand pleaca de pe loc. Iar dimineata in traficul de Bucuresti e crunt sa aiba simptomele astea la fiecare plecare de pe loc. In plus, mi se pare ca nu mai "trage" asa tare cand calc pedala..
    I-am facut revizia acum foarte putin timp si simptomele au ramas.
    Ce ar putea fi? Unde as putea sa rezolv problema?

    P.S. : Va rog nu ma trimiteti decat in ultima instanta la service-ul Honda de la Romexpo, am mers de 5 ori la ei sa-si dea seama de ce bateria se golea instant!

    P.S. 2 : Mai sunt vreo 2 probleme, dar nu atat de importante, incerc sa le rezolv pe rand!

    Va multumesc anticipat de raspunsuri!

  • #2
    Buna, cel putin in pate cred ca ne lovim de probleme similare: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...probleme-cutie

    Comment


    • #3
      S-o stapanesti sanatos! E automata sau robotizata [iShift]?
      Mai poti incerca si cealalta reprezentanta Honda din Bucuresti - Asko, poate de acolo poti obtine o parere "mai avizata" decat de pe forum.
      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

      Comment


      • #4
        Ce benzina pui? Am patit si eu mai demult si am schimbat benzina...acum nu mai face. Baga o benzina mai buna si mergi cu ea turata si apoi vezi daca mai apar simptomele...
        2008 Honda Civic 5d i-shift

        Comment


        • #5
          Este o cutie Tiptronic si benzina pun in 90% din cazuri de la OMV, restul caut macar Rompetrol..
          O sa risc totusi o programare la Asko, sunt circumspect deoarece am avut cateva probleme cu cei de pe strada Parcului si nu am reusit sa rezolv mai nimic.
          Revin cu noutati, multumesc pentru raspunsuri!

          Comment


          • #6
            Nu e Tiptronic. Honda nu are asa ceva pe Civic. E cutie i-Shift, o cutie manuala robotizata.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Salut. Suni la Asko, faci programare si o sa iti puna masina pe tester. Din ce spui tu, problema poate sa nu fie neaparat de la cutie. Sa ne tii la curent.
              '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

              Comment


              • #8
                Da ! Suni la Asko , spui ce problema ai , faci programare , intrebi cat costa , te duci cu masina la service , si acum SURPRIZA : o sa platesti de doua ori mai mult decat pretul care ti s-a comunicat la telefon , o sa pleci spre casa incercand sa te incurajezi singur spunand-uti ca macar ai rezolvat problema chiar daca ai platit dublu iar a doua zi dimineata cand o sa vrei sa pleci cu masina , STUPOARE !!!! Masina o sa faca exact la fel !

                "Distractie" placuta !

                Comment


                • #9
                  @CB1300: te rog detaliaza. Nu stiu ce legatura are cu threadul asta faza cu pretul dublu. Ai o problema asemanatoare?
                  @Andu-mnm: daca masina din poza este a ta, nu are cutie TipTronic. Modelul din 2006-2008 (grila din plexi ca cea din poza) are cutie manuala semi-robotizata (i-shift), iar modelul din 2010 (GT, care are grila sport) are cutie automata.
                  Ai fost la reprezentanta? Ce problema aveai pana la urma?
                  '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                  Comment


                  • #10
                    Din cate imi amintesc, exista un update de soft pentru cutia I-Shift prezenta pe Civic MY2007 si MY2008. Suna la una din reprezentante (care vrei tu) si intereseaza-te in amanunt.
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #11
                      Din pacate, nu prea aveti ce face. Cutia i-shift a fost un rateu si nu prea au reusit sa remedieze prin update-urile de soft problemele pe care le are. De fapt, este o cutie manuala robotizata. Deci, toate problemele pe care le aveti sunt ca si ale unei cutii normale.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Da, exista update, ultimul parca este din 2011 daca nu ma insel. Exista si posibilitatea de "reinvatare" a treptelor de viteza. Problemele expuse initial nu vor fi rezolvate nici de update, nici de "reinvatare". Asta este cutia. Trebuie inteles ca este o cutie manuala ghidata de 3 roboti (unul calca ambreiajul, altul apasa acceleratia si celalalt schimba treptele). Aceste motorase functioneaza cu ulei, care la plecarea de pe loc este rece. Eu pana sa plec de pe loc, las masina 2-3 min sa se incalzeasca.
                        '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                        Comment


                        • #13
                          Idioti cred ca au fost europeni, in special englezii ca si-au dorit o astfel de cutie. Cutia clasica AT de pe Civic Sedan nu are nicio problema.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            Cum spune si DOC, i-shiftul nu a fost o solutie de succes, insa avantajul este ca atunci cand iti pica cutia, o sa iti iei una manuala. Probabil ca din cauza asta la modelul 2010 au pus cutie automata, iar la 2012 este o alta cutie automata. Daca vrei sa nu simti cand schimba treptele, choose DSG

                            L.E.: scuze de logoree. FFF Important pentru cei cu i-shift: Este recomandat ca atunci cand stai pe loc, sa treci pe neutru, pentru ca ambreiajul ramane cuplat. Am 65k km cu masina din care eu am facut cu ea 10k. La inceput, pana sa simt aceste probleme, stateam cu frana calcata. Apar problemele, ma duc la ASKO sa rezolve. Pe tester apare ceva de genul "cutia a functionat la turatii peste cele normale". Ambreiajul pentru ca nu decupleaza la apasarea franei, se va "toci" si va smuci masina la schimbarea vitezei, va trepida cutia, etc.
                            Probabil acum daca imi pun ambreiaj nou, nu or sa mai fie aceste "probleme".
                            masson
                            Senior Member
                            Last edited by masson; 04-01-13, 12:52.
                            '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                            Comment


                            • #15
                              Din pacate update-ul nu rezolva aceasta problema ...

                              Comment

                              Working...
                              X