Vas lichid spalare parbriz care curge

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vas lichid spalare parbriz care curge

    Salut, n-am gasit vreun topic despre asa ceva incat sunt nevoit sa deschid unul nou. Daca umplu vasul de lichid picura pana ajunge aproape de jumatate; am gasit la dezmembrari un vas intact insa este de pe o masina fara spalator de faruri. Intrebarea ar fi daca vasul este acelasi cu cel de pe masina mea (Accord CL7/2 Executive). Omul care-l vinde mi-a spus prin telefon ca nu stie daca sunt la fel, insa e posibil ca spalatorul de faruri sa-si ia lichid prin acceasi teava cu spalatorul de parbriz. Multumesc!

    L.E. Intre timp am vorbit la telefon cu adadan care dezmembreaza un Accord si mi-a zis ca rezervorul lichid parbriz pt. varianta cu spalator de faruri are un stut in plus decat cel montat la masini fara spalator de faruri.
    W0lfman
    Senior Member
    Last edited by W0lfman; 20-08-12, 12:26.
    ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

  • #2
    Salut,

    Verifica furtunele care duc la spalatorul de faruri si imbinarea furtunului cu rezervorul, mai mult ca sigur pe undeva este o gaura
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • #3
      Am presupus ca exista o fisura in rezervorul de lichid pt. ca masina a atins o bordura mai joasa cu partea dreapta a spoilerului; presiune are suficienta, inclusiv pe faruri. O sa desfac pe-acolo sa vad ce e de indata ce imi fac putin timp. Merci de idee, oricum!
      ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

      Comment


      • #4
        Salut! Culmea, si mie imi picura daca il umplu peste indicatorul de jumate
        Sincer nu stiu de cat timp se intampla, am observat accidental dupa ce tocmai am umplut vasul si am lasat-o in garaj. Acum imi explic de ce niciodata nu aveam vasul plin, eu faceam plinul cand plecam la un drum mai lung :d, mi se parea mie ciudat ca la destinatie deja cunsumasem jumate.

        Am desfacut spoilerul in partea dreapta, am verificat cu mana (si vizual cu un servetel uscat) pe la garnitura unde intra motorasul (pompa) de apa de parbriz in rezervor, respectiv la furtunasele ce ies din pompa, nici o fisura. Mie mi se prelinge pe vas la imbinare, inspre interior (peretele vasului dinspre compartimentul motor), nu a accesibila decat daca dau vasul jos.
        Cum nu am avut timp destul la dispozitie, am lasat asa, oricum pana la jumatate am vreo 3 litri de lichid, daca nu mai mult. Imi propun cand o sa am timp mai mult (trebuie data toata bara jos) sa dau vasul jos si sa lipesc fisura (cu ceva solutie de silicon rosu, ce rezista la temperaturi inalte; nu as pune solutii de genul poxipol ca sunt destul de rigide, vasul tre' sa se poate dilata sau contracta).

        Eu nu o sa schimb vasul doar pentru chestia asta..

        Comment


        • #5
          Mie mi-a zis la service ca nu se poate lipi nici suda cu aparat de sudat plastic pt. ca vasul este din material casant.
          ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

          Comment


          • #6
            Azi am gasit ceva timp si am aruncat o privire, se pare ca motorul pt spalare faruri este fisurat langa stutul de absorbtie lichid, deci vasul este OK. Am incercat sa-l lipesc cu plastic la cald insa e presiunea prea mare si tot curge, Dupa vreo 4 demontari/montari am astupat cu un dop locul unde intra motorasul in vasul de lichid si o sa caut motor sa-l schimb.
            Attached Files
            W0lfman
            Senior Member
            Last edited by W0lfman; 29-08-12, 15:06.
            ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

            Comment


            • #7
              Ala l-am reparat si eu dar cu succes , si nu in modul descris de tine.
              Confirm ca nu se poate suda-lipi direct.
              Modul de reparatie a constat in crearea unei piese de inox la strung din care iesea un stut spre furtun, ca un fel de brida, aceasta a fost lipita peste motoras cu pasta de lipit industriala - una neagra, nu ii retin numele.
              Sa pus piesa intrucat lipitura in sine ar fi cedat. A trecut aproape un an si de atunci nu am mai avut probleme. Spor la traba .
              wolfydRg
              Senior Member
              Last edited by wolfydRg; 29-08-12, 20:08.
              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

              Comment


              • #8
                Am rezolvat problema prin cumpararea unei pompe spalare faruri de la dezmembrari, aseara am montat-o si acum totul este functional.
                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                Comment


                • #9
                  Referitor la acest subiect, la mine spalatorul de parbriz (sau cum naiba ii zice..) din partea soferului are presiune mai mica decat cel din dreapta. Nu stropeste asa frumos in evantai ca cel din dreapta . I-am pus pe baieti la service sa verifice , atunci cand am schimbat niste bucse si mi-au zis ca nu e infundat ,doar ca nu are presiunea primului care este mai aproape de pompa ... !?
                  La voi este la fel ? Sau ambele au acelasi "evantai" , cu aceeasi presiune ?
                  '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                  Comment


                  • #10
                    Nu, tre sa stropeasca la fel...
                    Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                    Comment


                    • #11
                      Exact .... debitul ar trebui sa fie acelasi daca nu sunt modificari de sectiune (adica neinfundat). Lenea le-a dat motiv sa zica asta.
                      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                      Comment


                      • #12
                        E vorba doar de debit sau si de orientare? Cel din dreapta pare orientat sa bata putin mai sus, de acolo si "evantaiul" mai mare (cel putin asa e la mine). Insa presiunea este identica la ambele.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare,pot spune ca si eu am avut o problema cu pompa stropit parbrizul.
                          Am rezolvat-o cu una de Logan,care functioneaza perfect si nu costa decat 24 ron+ceva ''artifici''de facut la legaturi +/-
                          In reprezentanta Honda,pompa cost 300 ron/Second H-100 ron.Ca si pozitionare trebuie montata pe orizontal (find mai mare),pt ca nu intra in locasul special amenajat pe vas si prinsa cu o tablita sau lagare de plastic.
                          + este notat cu 1 (Int Mufei) pe pompa (LOGAN),- find 2.
                          Pe instalatia originala firul Alb/negru este +(aici;am renuntat la mufa original si am facut leg pe direct.)
                          Din pacate, nu am avut timpul necesar pt poze DIY.

                          Comment


                          • #14
                            pompa spalator parbriz

                            Originally posted by cyborgcry View Post
                            Salutare,pot spune ca si eu am avut o problema cu pompa stropit parbrizul.
                            Am rezolvat-o cu una de Logan,care functioneaza perfect si nu costa decat 24 ron+ceva ''artifici''de facut la legaturi +/-
                            In reprezentanta Honda,pompa cost 300 ron/Second H-100 ron.Ca si pozitionare trebuie montata pe orizontal (find mai mare),pt ca nu intra in locasul special amenajat pe vas si prinsa cu o tablita sau lagare de plastic.
                            + este notat cu 1 (Int Mufei) pe pompa (LOGAN),- find 2.
                            Pe instalatia originala firul Alb/negru este +(aici;am renuntat la mufa original si am facut leg pe direct.)
                            Din pacate, nu am avut timpul necesar pt poze DIY.

                            Salut.Scz.de deranj dar am vazut topicul deschis de tine si indraznesc sa te rog daca poti detalia , eventual niste poze,dar in special " artificiile " facute la legaturi pentru pompa de la Logan.Mi-a cazut si mie pompa stropit parbrizul si vreau sa incerc sa rezolv aceasta problema,insa nu cu original ca ma "sparge".Multumesc !

                            Comment


                            • #15
                              avand in vedere ca a postat in 2014 mai bine ii dai mesaj privat...
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X