Accord CL7 2.0 benzina tunning

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord CL7 2.0 benzina tunning

    Salut,

    Sunt posesorul unei masini frumoase si bune un Accord CL7 din 2006 cu motor de 2L varianta executive. Din pacate modelul nou de Honda nu ma satisface din multe motive si asta dupa test drive-uri. Sincer schimbarea nu ma incanta pentru ca sunt mai multe minusuri decat plusuri intre cele doua modele. De aceea va cer sfatul. Cum as putea imbunatati masina mea actuala.

    Eu mi-as dori un plus de putere la motor dar fara sa-i afectez fiabilitatea si rezistenta in timp. Legat de asta poate ar trebui si niste suspensii care sa mai coboare putin masina, eventual jante de 17 mai frumoase sau alte ornamente exterioare si interioare. Mentionez ca nu vreau sa arata ca un pom de craciun..ci doar vreau sa-i fac niste schimbari care sa-mi mai tina treaz interesul o vreme...pana poate Honda se ma trezeste putin la viata.

    Multumesc,
    Cosmin

  • #2
    ST Suspensions Speedtech - 225$ (scade cu 6,6cm)
    Eibach Sportline Spring Kit - 230$ (scade cu 4.8cm pe fata si cu 4 cm pe spate)
    K&N Performance Typhoon Kit - 270$ (Estimated Horsepower Gain: 4.3 HP @ 5300 RPM)
    Skunk2 Pro-Series Aluminum Intake Manifold - 550$
    (Increased Mid-Range And Top-End HP And Torque
    Unique Water Neck Adapter Eliminates Cutting
    70mm Throttle Body Bore
    Compatible With Up To 76mm Throttle Bodies
    Th-Insulated Gasket Included
    Angled Design For K-Swap Hood Clearance
    High-Grade, 356-Aluminum Construction
    OEM-Quality, Shell-Molded Casting
    Skunk2 Nameplate
    Vacuum-Tested For Quality
    OEM Sensor Provisions)
    Honda Access Door Sills - 392$
    Fastline Performance Rear Decklid Wing - 200$
    Evacuare/Galerii/Soft s.a

    Comment


    • #3
      OK..Multumesc. De unde le cumpar?

      Comment


      • #4
        total ~1800 Euro... Nu se merita mai degraba un turbo charger? http://www.4tuning.ro/magazin/kit-ur...2-id-2419.html 1250 Euro. A pus cineva asa ceva? Astept si eu un bonus de sfarsit de an si ma tenteaza rau asa ceva...
        Ce mai trebuie modificat in afara de evacuare?
        B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

        Comment


        • #5
          Spor la treaba man, sio vezi ca tunning se scrie de fapt tuning .
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

          Comment


          • #6
            Salutare all, nu mai deschid alt topic pentru ca asta se potriveste cu ceea ce vreau si eu pentru masina mea, un Accord CL7 2004 2.0 5MT cu 130k momentan.

            Stiu ca nu e cea mai buna optiune pentru a obtine performante dar asta e masina pe care o detin si nu vreau sa renunt la ea, va ramane la mine pana cand nu va mai corespunde tehnic si moral cu noile cerinte si voi fi nevoit s-o dau la remat, pana atunci fac tot posibilul s-o pastrez intr-o stare cat mai buna. Mai vreau putina performanta de la ea ca stiu ca poate si nu e vorba neaparat de cai putere cat de a o scapa de restrictiile cu care a fost echipata ca sa respecte niste norme. Vreau o admisie, evacuare si un soft pentru optimizare, nimic mai mult, fara exagerari, fara pretentii, daca prin astea obtin 10-15 cai si un motor mai vioi, ma declar multumit.

            Admisia intre timp s-a montat, este de la CT Engineering - Icebox de care pot sa spun ca sunt multumit, nu e wow, nici nu ma asteptam la asta, sunetul peste 4000rpm e un plus.

            Pe partea de evacuare as vrea headere de la Dinu cuplate cu un testpipe (desi ma macina un pic ideea ca poluez cu toate ca as fi mic copil pe langa alte surse) sau cu un hfc daca testpipe-ul scoate gaze deranjante si un reflash tot de la colegul Dinu pentru a pune in valoare modificarile hardware. Dupa testpipe/hfc as lasa evacuarea stock, am inteles de aici de pe forum ca nu este restrictiva si mentine sunetul in limite normale.

            Acum, problemele de care ma tem sunt: desi urmaresc performante mai bune si un mers mai degajat al motorului ma gandesc la probleme ca, check engine (din cauza sondei 2 care chiar daca s-ar monta cu un defouler poate genera erori; am inteles ca reflash-ul o anuleaza), mers prea bogat, consum nejustificat de mare, impact negativ asupra fiabilitatii si mersului motorului, performante mai slabe datorate incompatibilitatii pieselor montate, etc.

            Am vorbit cu un nene din Constanta care parea foarte priceput (Sos. Mangaliei pentru cine stie) care face evacuari, cica sunt trei pe tara care fac asta, au echipament performant, sunt dealeri Borla si Pilot daca am retinut bine, mi-a aratat omul pe acolo o gramada de chestii si mi-a explicat ca ceea ce vreau eu nu e benefic nici pentru buzunarul meu si nici pentru viata masinii, mai aveam putin si puneam admisia pe olx dupa ce am plecat de la el, nu mai vroiam sa aud decat de filtre oem. Dupa spusele lui in 2-3 ani cu filtru sport praful imi va uza segmentii si voi incepe sa am probleme cu motorul. Aici am considerat ca exagereaza. In fine, o avea si el dreptatea lui dar in materie de evacuari parea ca stie cu ce se mananca si in conluzie nu recomanda o evacuare completa pentru o masina ca a mea decat pentru niste performante mici (10cp) si design.

            Cum teoria e una si practica e alta, am zis sa va intreb si pe voi si sa-mi spuneti prin ce experiente ati trecut cei care ati facut aceste modificari masinilor voastre, fie ca e vorba de acelasi model de masina sau alte modele/marci. Considerati ca merita efortul, unde e posibil sa apara probleme? Multumesc

            Comment


            • #7
              Cutie cu 6 trepte de Type S. Cred ca e cel mai bun upgrade.
              A facut cineva pe forum, mi-e greu sa caut sa-ti dau link de pe tel.

              Ps rezolvat:
              http://www.hondafan.ro/forum/showthr...cord-2-0/page3
              ....

              Comment

              Working...
              X