Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39

Thread: Recomandare kit ambreiaj nou Civic 5D 2008

Administrator
    FCX Clarity
    ticker's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Am luat de la Cox pentru a mea OEM... era Exedy si am dat in plus vreo 400 de lei pe acelasi produs. Insa nu stiu la diferite Honde ce brand producea ambreiajul OEM.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

Senior Member PGM-FI rhemyis's Avatar
    Marca
    Honda l CBR
    Model
    Accord l F4i
    Motorizare
    2.0 i-VTEC l 600
    N-aș merge atât de departe încât sa spun ca ambreiajele oem Honda sunt foarte bune, sunt prea multi useri care se plâng de ambreiaj aici pe forum și nu numai, pe mai multe modele și la kilometri relativ putini. Și eu când am luat Accord-ul și am fost nevoit sa schimb kitul la 100k am rămas cu un gust amar dar după ce am citit aici pe forum ca nu sunt nici măcar printre putinii care au făcut asta mi-am revenit. Cei care au trecut cu mult peste bariera celor 100k cu kitul original au fost niște norocoși sau au rulat preponderent extraurban. Dacă ar fi sa pun kit nou, nu as lua oem, prefer un aftermarket gen Exedy sau Aisin care costa mai puțin și tine la fel sau chiar mai bine decât un oem. Sunt de acord ca oem este aproape întotdeauna cea mai buna soluție dar în cazul ambreiajelor exista o excepție cel puțin în cazul anumitor modele de la Honda.

Senior Member FCX Clarity Xander's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type R
    Motorizare
    2.2 VTEC - H22A7
    Pai Aisin sau Exedy sunt in general si cele OEM Honda. ) Deci da, daca le poti lua mai ieftine e mai bine, ca sunt aceleasi. Altfel, din experienta mea, OEM e super ok (nu neaparat cel mai bun) si nu m-as risca sa fac experiemente tinand cont de costul manoperei de inlocuire ambreiaj... Am patit asta la SX4, dupa 30k km incepe sa dea niste semne nasoale si degeaba am economisit 300 lei fata de OEM cand manopera e 800-1000 ron.
    '02 Honda Accord Type-R / '14 Mercedes C180 Coupe AMG 7G-Tronic Plus / '08 Suzuki SX4 1.6 GS 4WD / ex '10 Honda Civic Type-R GT LSD / ex '07 Honda Accord 2.0 LS M/T

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 iVTEC
    Tocmai ce am primit kitul de ambreiaj comandat de pe cox, https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...ft-clutch-kit/
    Ce e am primit e Luk si nu Exedy.

Junior Member CVCC
    Marca
    Ford / Audi
    Model
    Focus mk2 / A3 8l
    Motorizare
    1.4 benzina / 1.9 tdi pd130
    cat a costat transportul ? in cat timp a ajuns ? are si rulment ?

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 iVTEC
    transport 20 lire, comanda a fost plasata si platita pe 4 iulie , pe 6 a plecat de la ei (abia atunci au fost retrasi si banii) iar pe 11 produsul a fost in depozit dpd iasi. Deci destul de repede , tinand cont ca a fost si weakend la mijloc.

Kitul vine complet , cu rulment "Includes Pressure Plate, Cover and Release Bearing"
    am vazut ca este si varianta fara rulment.
    Kitul comandat este pentru I-shift.

Administrator
    FCX Clarity
    ticker's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Nu mai inteleg mare lucru. Eu de la Cox am primit Exedy... si nu cred ca avem ambreiaj diferit la M/T fata de iShift
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

Senior Member SH-AWD bgdsta's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    @Ticker, nu e la fel. Daca te uiti pe Cox o sa vezi ca este alt cod la kit pt manuala decat pt i-shift.
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 iVTEC
    asa e, nu e la fel, e diferit, in tara nu am gasit pentru I-shift. la toate scria not for I-shift.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks