Recomandare kit ambreiaj nou Civic 5D 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am luat de la Cox pentru a mea OEM... era Exedy si am dat in plus vreo 400 de lei pe acelasi produs. Insa nu stiu la diferite Honde ce brand producea ambreiajul OEM.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      N-aș merge atāt de departe īncāt sa spun ca ambreiajele oem Honda sunt foarte bune, sunt prea multi useri care se plāng de ambreiaj aici pe forum și nu numai, pe mai multe modele și la kilometri relativ putini. Și eu cānd am luat Accord-ul și am fost nevoit sa schimb kitul la 100k am rămas cu un gust amar dar după ce am citit aici pe forum ca nu sunt nici măcar printre putinii care au făcut asta mi-am revenit. Cei care au trecut cu mult peste bariera celor 100k cu kitul original au fost niște norocoși sau au rulat preponderent extraurban. Dacă ar fi sa pun kit nou, nu as lua oem, prefer un aftermarket gen Exedy sau Aisin care costa mai puțin și tine la fel sau chiar mai bine decāt un oem. Sunt de acord ca oem este aproape īntotdeauna cea mai buna soluție dar īn cazul ambreiajelor exista o excepție cel puțin īn cazul anumitor modele de la Honda.

      Comment


      • #33
        Pai Aisin sau Exedy sunt in general si cele OEM Honda. ) Deci da, daca le poti lua mai ieftine e mai bine, ca sunt aceleasi. Altfel, din experienta mea, OEM e super ok (nu neaparat cel mai bun) si nu m-as risca sa fac experiemente tinand cont de costul manoperei de inlocuire ambreiaj... Am patit asta la SX4, dupa 30k km incepe sa dea niste semne nasoale si degeaba am economisit 300 lei fata de OEM cand manopera e 800-1000 ron.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #34
          Tocmai ce am primit kitul de ambreiaj comandat de pe cox, https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...ft-clutch-kit/
          Ce e am primit e Luk si nu Exedy.

          Comment


          • #35
            cat a costat transportul ? in cat timp a ajuns ? are si rulment ?

            Comment


            • #36
              transport 20 lire, comanda a fost plasata si platita pe 4 iulie , pe 6 a plecat de la ei (abia atunci au fost retrasi si banii) iar pe 11 produsul a fost in depozit dpd iasi. Deci destul de repede , tinand cont ca a fost si weakend la mijloc.

              Kitul vine complet , cu rulment "Includes Pressure Plate, Cover and Release Bearing"
              am vazut ca este si varianta fara rulment.
              Kitul comandat este pentru I-shift.

              Comment


              • #37
                Nu mai inteleg mare lucru. Eu de la Cox am primit Exedy... si nu cred ca avem ambreiaj diferit la M/T fata de iShift
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #38
                  @Ticker, nu e la fel. Daca te uiti pe Cox o sa vezi ca este alt cod la kit pt manuala decat pt i-shift.
                  Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                  Comment


                  • #39
                    asa e, nu e la fel, e diferit, in tara nu am gasit pentru I-shift. la toate scria not for I-shift.

                    Comment

                    Working...
                    X