CRISSKRO: '00 Honda S2000, Pearl White (AP1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    arata bine masina , am vazut-o in parcare la mall intr-o seara.. am mai vazut din pacate si ca janta stanga spate era zgariata, vad ca repede le-ai facut cunostinta cu drumurile din RO ..

    Comment


    • #17
      Defapt asa le-am luat, eu n-am atins nici o janta de cand am carnet )
      Am avut noroc/buna inspiratie sa le iau repede, masina de pe care au fost luate a avut un incident chiar saptamana trecuta si una din jante ar fi fost dauna.
      Dupa ce trece iarna o sa le reconditionez, foarte posibil sa ajunga buza exterioara polisata, buza interioara si centrul negru, etrierii albi. Dar ma mai gandesc, nu e graba.
      O sa vad cand o bag cu totul la revopsit, cularea ramane dar de data asta va fi facuta ca la carte. Asa ar fi trebuit sa arate caroseria:

      http://img.photobucket.com/albums/v1...all-border.jpg
      crisskro
      Member
      Last edited by crisskro; 29-08-12, 11:17.

      Comment


      • #18
        Shifter regrease, cu jumate de cutie honda hi-temp urea grease. E nevoie de tubulara de 10 cu extensie pt cele 3 suruburi care il tin fixat.
        Dupa curatare si gresare, mult, mult mai usor se schimba vitezele. Dupa cum se vede din poze, nu era mai nimic inauntru :|





        Comment


        • #19
          + Airbox OEM (short ram-ul fujita va veni cum trebuie extins pana sub far, dar prefer oem pt daily driving)
          + Curea accesorii Gates
          + Prezoane Skunk2 https://www.jhpusa.com/store/pc/cata...nuts20_det.jpg

          Comment


          • #20
            Frumos, felicitari pentru munca depusa, masina arata bine, pare ca a intrat pe maini bune
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #21
              Ms
              Mai are o singura problema la care nu ii dau de cap. Imi fluctueaza turatia dupa o perioada dupa ce o tin la o anumita turatie/viteza. La WOT merge perfect.
              Sonda lambda nu e pt ca face si la rece cand sonda nu e activa - doar ca mai putin sesizabil.
              TPS-ul nu cred ca e, l-am testat cu un voltmetru si era ok.
              Bujiile sunt noi, NGK oem si facea la fel si cu setul vechi. Nici de la fise nu cred, ar fi dat eroare de misfire undeva...
              MAP-ul nu e.
              ECU a fost rescris la reprezentanta.
              Furtunele de vacuum par ok, si sunt puse corect.

              Posibile:
              IACV-ul - dar la relanti sta bine. Si l-am curatat o data asta-iarna, si o data acum o saptamana. Pare curat si se misca cilindrul. :-?
              Filtrul de benzina sa fie imbacsit sau ceva figuri de la pompa. Dar sunt in rezervor si e ca dracu de ajuns la ele. Sa vad adca am chef sa fac pe contorsionistul.
              crisskro
              Member
              Last edited by crisskro; 01-10-12, 11:37.

              Comment


              • #22
                Adica o tii sa zicem in 2000 RPM si dupa un timp incepe sa fluctueze chiar daca tu nu misti piciorul de pe acceleratie? Verifica si clapeta de acceleratie si prinderea cablului.
                Sau dupa ce mergi o vreme si o lasi la relanti fluctueza putin pana se stabilizeaza relatiul? Asta e "normal" si nu prea ai ce sa-i faci.
                Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                Comment


                • #23
                  Cablul a fost restrans ca la carte, iar clapeta pare curata.
                  Scoasa din viteza, cu motorul cald, o tin turata din clapeta in ~4000 rpm. Dupa putin timp imi scade turatia la ~800 rpm, dupa care imi urca in ~4500, dupa care scade in ~800, dupa care creste etc etc.
                  Scoasa din viteza, cu motorul rece, o tin turata din clapeta in ~4000 rpm. Dupa putin timp imi scade turatia la ~3500 rpm, dupa care imi urca in ~4200, dupa care scade in ~3500, dupa care creste etc etc.
                  In mers, la 90 la ora sa zicem, scade la 80 la ora, dupa care accelereaza la 90, dupa care scade iar etc. De pe la 4000 rpm nu mai e sesizabila fluctuatia, si oricum merg peste 4000.

                  Din nou, problema se manifesta doar la mers constant, cum in oras nu prea se merge constant, iar in afara am peste 4000 rpm oricum, nu pot sa zic ca ma deranjaza extrem de mult. Am vorbit cu cineva sa fac schimb de IACV si de MAP sa testez saptamana asta.

                  PS: 4000 rpm la rece nu e mare chestie, in general schimb la 3500 cand e rece, si din cate stiu intra in limitare de motor rece la ~6000 rpm inainte de vtec.

                  Comment


                  • #24
                    Aaaa, e destul de mare fluctuatia...
                    Sunt multe de verificat, poate e de la alimentare cu combustibil, pompa, regulator de presiune, injectoare etc.
                    Nu cred ca de la MAP sa dea o asa fluctuatie, cum nu ai DBW ala doar influenteaza amestecul care-l da ECU
                    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                    Comment


                    • #25
                      Injectoarele sunt relativ bulletproof, foarte foarte rare cazurile cand pica.
                      O sa incerc mai intai cu alt IACV, pt MAP e vorba doar de 2 suruburi in cruce si o mufa, dureaza 2 minute la propriu, si daca tot testez... de ce nu.
                      FPR-ul... o sa il testez si pe el, just in case. Mersi
                      La pompa/filtru benzina e groaznic de ajuns. O sa o fac si pe asta, posibil la sfarsitul lunii, sa am timp intr-un weekend.

                      Comment


                      • #26
                        Felicitari pt masina! Fluctuatii de genul apar de obicei, cand e restrictionat debitul de benzina. E posibil sa fie de la pompa de benzina, probabil ca e pe duca......Multa bafta, speram sa rezolvi problema cat mai repede!
                        Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                        Comment


                        • #27
                          Mersi
                          Nu stiu daca e pe duca pompa de benzina, merg de un an cu ea asa. La mersul obisnuit, nu prea ma intalnesc cu problema asta, dar as vrea sa o fac totusi.
                          Am dat comanda de subansamblu (+pompa oem, filtru oem).
                          Inca nu am apucat sa testez IACV-ul.
                          Regulatorul de presiune nu cred ca are probleme, am scos furtunul de vacuum si era complet uscat deci membrana sigur e ok.

                          Imediat o sa trebuiasca si gume de iarna, o poza de iarna trecuta.

                          crisskro
                          Member
                          Last edited by crisskro; 09-10-12, 12:32.

                          Comment


                          • #28
                            Daca tot a fost vreme nasoala:
                            Before


                            After

                            Comment


                            • #29
                              Updates...
                              CD-playeru nu are mufa usb, l-am rezolvat cu un cablu aux. Pt drum lung, e perfect, copiezi muzica pe telefon si ai plecat.
                              Prinderile de la soft top le-am schimbat intre ele + schimbat suruburile oem cu unele mai sanatoase cu saibe (oem se desfileteaza de la vibratii). Prinderile fac canal in timp (in poza in dreapta, unde lipseste vopseaua de pe ele), acum practic au suprafata noua => tin soft topul apasat mai bine pe soft top si s-a redus putin zgomotul.


                              Lichidul de ambreiaj schimbat a doua oara, Ate Super Blue Racing DOT4. Prima schimbare a fost de curatare, era negru cand l-am schimbat.
                              Si rear tab relocation sa nu imi atinga la denivelari mari gen autostrazile din romania... http://www.s2ki.com/s2000/topic/8378...tab-relocated/
                              La vara cred ca intra si 255/40 putin umblat la unghiuri.

                              Pt iarna: plafonul tratat, vaselina siliconica pe la incheieturi si chedere, gume de iarna...

                              A money pit.

                              Comment


                              • #30
                                Masina asta merita sa fie pe asa maini bune!Sa fiti fericiti impreuna pana la adanci batraneti
                                Toda-AEM-Volk Racing-H&R-Idol Motorsport

                                Comment

                                Working...
                                X