CRISSKRO: '00 Honda S2000, Pearl White (AP1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CRISSKRO: '00 Honda S2000, Pearl White (AP1)

    Pentru mine a fost un vis implinit acum 6 luni, si fiind folosita ca daily driver, apuc sa ma bucur de ea destul de des. Intr-un final am zis sa fac si topic, macar sa am undeva ce fac pe la ea.

    Click image for larger version

Name:	308126_237752322941554_201718915_n.jpg
Views:	1
Size:	30.9 KB
ID:	727617Click image for larger version

Name:	399899_324920984224687_1027691464_n.jpg
Views:	1
Size:	43.2 KB
ID:	727618Click image for larger version

Name:	332700_256904441026342_1342566437_o.jpg
Views:	1
Size:	61.0 KB
ID:	727619Click image for larger version

Name:	578274_371567276226724_1945179569_n.jpg
Views:	1
Size:	45.1 KB
ID:	727620


    Mods:
    Functional:
    - F20C2 engine
    - Walbro Fuel Pump 255 lp/h
    - Short Ram Air Intake Fujita
    - Big Bore Throttle body
    - Test pipe Invidia + CEL Fix
    - Cat-back TSS F1
    - Drive Shaft Spacers
    - Volanta usurata Fidanza (? nu stiu sigur, nu m-a interesat in mod deosebit, daca nu aflu intre timp, o sa vad cand schimb ambreiajul)
    - Tegiwa Oil filter retainer

    Looks:
    - H&R Springs (nu fac nimic dpdv al stabilitatii, doar o coboara)
    - AP2 Front Bumper
    - Ap2 Rear Bumper
    - Red Honda Badges
    - Folii geamurile laterale
    - Smoked rear window
    - Shift knob Skunk2

    Misc:
    - Cleared Headlights and side markers
    - Cleared Side Markers
    - Debadged fenders
    - Flatblade Wipers
    - Audio Pioneer, tweetere MTX, boxe

    Numai bine
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 17-11-12, 21:53.


  • #2
    sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Foarte frumoasa! Tot din TM ai luat-o? Cum se comporta la mersul zilnic prin oras?
      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
      2000 Honda S2000 Berlina Black
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

      Comment


      • #4
        Mersi, sa fie Da, tot din timisoara a fost luata, nu s-a mai mers cu ea o perioada cam indelungata.

        Din pacate a venit cu multe bube, de cand am luat-o tot rezolv la ele, gen parbriz crapat, motorul nu era trecut in acte, curgea ulei din diferential, curgea benzina pe la injectoare, lipsea o bieleta antiruliu, avea termostat mishimoto dar din cauza antigelului imbatranit s-a dus garnitura, si multe multe altele.

        In prima faza a fost mai mult un proiect de reconditionare, stiam ca asa va fi cand am cumparat-o, dar acum incepe sa merite. Mai am de facut cateva chestii la ea pana sa fiu multumit, dupa care o las in pace pana la anul, mai trebuie sa ma si bucur de ea.

        In viitorul apropiat, trebuie sa imi ajunga Honda Hi Temp Urea Grease. Odata ce ajunge, o sa intru putin pe partea de shifter/ambreiaj/cutie, + al doilea schimb ulei cutie (primul fiind de curatare).

        In oras se comporta bine, F20C2 are cuplu destul, cruising la 3000 de ture pare sa ii placa, si cand/daca e nevoie, 9000. Evacuarea e omologata TUV, pana in 4000 rpm nu se aude mai deloc, deci nu e obositoare. Ca si consum, daca ii dai, consuma undeva la 18%. Ultimele doua saptamani am condus linistit si am consum de 12.5%. In afara, mers 110-120, cateva depasiri 140-150 si un varf de 230, mi-a luat 7.7%. Deci... nu ma plang ) Am ramas si eu blocat de consumul mic in afara.
        crisskro
        Member
        Last edited by crisskro; 21-06-12, 17:42.

        Comment


        • #5
          Cred ca si ei ii place in afara orasului . Sa ai parte de ea multi ani de acum incolo!
          2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
          2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
          2000 Honda S2000 Berlina Black
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

          Comment


          • #6
            Am rezolvat partea de ambreiaj: clutch fluid flush, inlocuit cu Ferodo pana imi vine motul rbf600 (cand o sa fac si brake fluid flush, eventual cu furtunele intarite HEL). Deasemenea polizat si gresat tija de la clutch master cylinder - a rezolvat scartaitul si feelingul gen burete.
            Mai ramane shifterul sa fie curatar si gresat (cand mi-o ajunge vaselina din state...)

            Maine inlocuiesc uleiul din cutie cu Redline MTL 70W80, sa vedem cum se simte dupa (avand in vedere ca e mai subtire)

            Comment


            • #7
              Scartaie ambreiajul si la S2000? ) ...aceeasi problema.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • #8
                Dap... poate sa scartaie in interior langa pedala de ambreiaj, si sub masina la tija din boot-ul de cauciuc de pe cutia de viteze.
                A mea scartaia doar sub masina. Totusi, la 12 ani vechime... te astepti sa mai dai macar cu niste vaselina )
                Pozele nu imi apartin, eram prea plin de toate cele sa mai fac poze.




                crisskro
                Member
                Last edited by crisskro; 26-07-12, 16:52.

                Comment


                • #9
                  sa o stapanesti si alergi sanatos poate mai updatezi topicul cu diferite poze !
                  I don't care about other cars , i just love my Honda

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc.
                    O sa mai pun cand mai fac cate ceva pe la ea. Se pare ca are final drive 4.77 (sau 5.1), va trebui in viitor sa imi fac eroarea de vitezometru cu un yelow box. Oh well. Top speed mai mic, acceleratie mai buna.

                    LE: Doua poze din weekendul trecut, cu un bun prieten care are un Type-R in posesie de cateva luni.



                    crisskro
                    Member
                    Last edited by crisskro; 27-07-12, 14:08.

                    Comment


                    • #11
                      Superba masina s-o plimbi sanatos

                      Comment


                      • #12
                        Super tare poza 2 .
                        Nu stiu daca as fi avut curaj
                        ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

                        Comment


                        • #13
                          De intrat stiam ca intra, asteptam sa gasesc un tir sa o fac si pe asta )
                          In alta ordine de idei, a primit mult asteptatele jante. Enkei RPF01, 17" ~ 7 kg bucata. Cauciucuri dimensiuni oem ap2, 215 fata, 245 spate. Numai bine acum arata exact ca in semnatura

                          Comment


                          • #14
                            Superba masinuta, poti da detalii pm despre pret /si de unde ai achizitionat RPF-1?
                            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                            Comment


                            • #15
                              PM sent.

                              Comment

                              Working...
                              X