SUN: '02 Honda Civic Type-R, Satin Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SUN: '02 Honda Civic Type-R, Satin Silver

    Buna dimineata...din nou! Dupa doua luni de asteptare, multe emotii si o mica telenovela, iata-ma posesorul unui superb Type R EP3 pe care mi-l doream de o bucata buna de vreme in locul raposatului EG6 ( bunicul EP3-ului ). Masina mi-a depasit orice asteptari si sunt efectiv innebunit dupa ea! Binenteles ca sunt anumite lucruri de pus la punct dar e normal si usor usor se vor rezolva. Fiind fosta masina a lui sandrei din Cluj banuiesc ca majoritatea o cunoasteti si nu are nevoie de prezentari speciale. Momentan am inlocuit temporar cauciucurile fata care nu mai aveau niciun fel de profil cu niste Toyo T1R care sunt ok pana la venirea unora serioase si am schimbat motorasul de la usa din drepta care era defect. De asemenea am inlocuit tot temporar admisia AEM CAI cu un SRI cu filtru HKS pentru linistea mea sufleteasca in privinta ploilor si cu ocazia asta am curatat si oil catch tank-ul si clapeta de acceleratie. Urmeaza reglarea suspensiei si o geometrie pentru ca pe fata unghiul de cadere e pozitiv in loc sa fie 0 sau chiar negativ.
    Attached Files

  • #2
    sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      S-o stapanesti sanatos! Te-ai linistit acum?
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Da ma..........iti zic si aici sa o stapanesti sanatos. O alegere net superioara fata de ce vroiai sa-ti iei,adica puroiul ala de tt. congrats si la cati mai multi km fara sa consume ulei si fara sa ai probleme cu caseta
        '01 Honda Civic Type R EP3

        Comment


        • #5
          Multumesc, acum sunt partial linistit pentru ca mai sunt destule de aranjat pe la dansa ca sa fie chiar impecabila. Vladuts treaba cu TT-ul a fost la deruta sa te bag in oroare )

          Comment


          • #6
            La ce gume te gandesti? Semi slick?
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • #7
              Nu sunt chiar semislick-uri dar sunt pe aproape. E vorba despre Kumho Ecsta XS. Intre timp m-am hotarat sa repar cutia de viteze, pentru ca am mici probleme cu a 2-a si a 3-a la schimbari de trepte peste 8000 rpm si cand retrogadez in a 4-a atat din 5 cat si din 6. Sper in mare parte sa fie doar vina sincroanelor pe care le voi inlocui pentru treptele 1-6 cu cele din seria PRO SERIES CARBON de la SYNCHROTECH ( http://www.synchrotech-transmissions..._Synchros.html ) Cu aceasta ocazie ma gandesc sa schimb si ambreiajul dar nu sunt foarte hotarat pe ce varianta sa merg asa ca astept pareri si sugestii din partea celor avizati.

              Comment


              • #8
                sa o folosesti sanatos man! (in legatura cu ambreajul eu unul n-am vazut nici un ambreaj oem sa ia atat omor cat a i-am dat si inca e totul ok)

                Comment


                • #9
                  Multumesc mult, asemenea si tie! Dupa ce am vizitat doi mecanici avizati, verdictul a fost acelasi: placa de presiune e pe duca si nu debreiaza cum trebuie, fortand peste masura sincroanele in turatii mari unde efectul e cel mai accentuat. Voi comanda kitul complet de ambreiaj (disc/placa de presiune/rulment) Exedy Stage 1 si voi pastra volanta OEM pe care o voi rectifica, astfel incat va fi ca noua.

                  Comment


                  • #10
                    bine ai venit !

                    Comment


                    • #11
                      bine ai revenit !!!!!!!
                      dar cu vechiul eg6 cam ce s-a intamplat.....????
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                      Comment


                      • #12
                        S-a cam vandut EG-ul
                        '01 Honda Civic Type R EP3

                        Comment


                        • #13
                          Am vandut vechiul civic si sincer nu putine sunt momentele in care mi-e dor de el. Intre timp mi-a venit ambreiajul (Exedy Stage 1) si urmeaza sa ajunga si rulmetul de priza impreuna cu semeringul aferent. Zilele trecute au ajuns si gumele de iarna si urmeaza reglajul suspensiei adecvat sezonului rece.

                          Comment

                          Working...
                          X