DOBRIN: ´95 Honda Civic Hatchback 1.3, Aztek Green Pearl (EG3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Probleme Probleme

    Scuipa apa pe la capacu` vasului de expansiune ( nu gasesc capac sa il schimb ) dupa un drum Brasov - Predeal ( vas gol ) stau cu petu` cu apa dupa mine
    Am reparat ceasurile de la ( benzina si apa dar imi indica eronat rau si numa cand vor ) imi trebuie ceasurile alea 2 sau tot ansamblul de ceasuri :| are cineva de vanzare aici pe forum da nu imi permit momentan sa dau atat pe ele ( 180 LEI )
    Imi scartie ceva la volan TERE DE TOT ( am desfacut plasticul de pe coloana si am vazut ca o "nuca" ( rulment ceva alb chiar in spatele volanului ) aia scartie

    Ceva solutii si sfaturi ? :d
    Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

    Comment


    • #17
      Vas de expansiune am eu daca vrei .

      Incearca sa pui un pic de vaselina pe exteriorul acelui plastic , unde preseaza lamela aia si a sa scapi de scartaiala .
      sigpic

      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

      Comment


      • #18
        Merci rooth am sa pun astazi sa vad daca scap de sunetele bizare :P intre timp caut vas expansiune sau capacelu lui
        Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

        Comment


        • #19
          Te-am vazut azi prin oras cu ea. Sa o stapanesti sanatos. Am citit asa sumar si multe din problemele pe care le ai le-am avut si eu ..unele chiar persista . Daca vrei sa vb lasa-mi un contact pe prv.

          Comment


          • #20
            Salut AbstrakT da mi-am dat seama erai in spatele meu la semafor ( frumoasa toba ) ti-am dat PM cu datele de contact
            Merci rooth vaselina face minuni :P
            Revin cu problemele : Imi scuipa apa afara cand ma opresc pe la gura vasului de expansiune , acum nu stiu cauza exacta ... am etansat capacul vasului si resufla tare imi e sa nu imi fi ramas termostatul pe inchis :|
            Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

            Comment


            • #21
              Nu ai pentru ce sa-mi multumesti , bine ca ai scapat de chitait .

              Eu unul as banui chiuloasa fisurata totusi sau garnitura chiuloasei , la ce spui tu ca-ti face lichidul de racire ...
              sigpic

              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

              Comment


              • #22
                Nu mai dorm noaptea asta multumita lui "rooth"
                Sa sper ca nu este nimic pe la chiuloasa ca a fost schimbata garnitura in luna 07 -2011 deodata cu distributia ... astept sa imi vina ceasurile de bord macar sa stiu cum imi urca temperatura . Sper sa nu fie probleme cu masina ca nu as vrea sa investesc pre mult in piese si reparatii , am alte planuri :|
                Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

                Comment


                • #23
                  pai nu mai merge asa daca ai suprapresiune in sistem

                  Comment


                  • #24
                    @Toyboy nu stiu daca este suprapresiune sau e la presiunea optima , momentan am lipit capacelu vasului de expansiune cu poxilina si vad ca nu imi mai curge . totusi astept sa vina noul capacel si ceasurile de bord sa imi pot da seama de temperatura exacta a apei si cum creste .
                    Sper sa fi fost doar capacelul de vina si sa nu am probleme mai majore
                    Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

                    Comment


                    • #25
                      mie capacul de la vasul de expansiune nu inchide etans la nici una dintre masini si nici nu am astfel de probleme.
                      daca chiuloasa sau garnitura este dusa ar trebui sa ai ulei in vasul de expansiune sub forma de spuma alb - maronie, daca nu cred ca iti este blocat termostatul. pana apare bordul,ceasurile, da jos termostatul si vezi cum se comporta. daca nu mai pierzi apa inseamna ca termostatul este de vina. bafta !!!!!!
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                      Comment


                      • #26
                        Consum Brasov - Bucuresti Mers agresiv viteza medie 100km/h 6 - 6,5 litri /100km
                        Consum Brasov - Focsani Mers normal viteza medie 100km/h 5 - 5,5 litri /100km

                        Consumul este estimativ si sunt foarte multumit de el
                        Consumul in oras estimativ este undeva la 6,5+/- litri depinde de stilul de mers
                        Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

                        Comment


                        • #27
                          vasul tau de expansiune nu este un vas de expasiune ca la restul masinilor, se comporta ca un rezervor de antigel ... daca nivelul este intre min-max cand ai pierderi trage de acolo, iar daca ai prea mult lichid sau presiune baga in vas
                          capacul nu trebuie sa inchida etans....asigurate ca ai antigel in el si purgheaza iar sistemul de racire

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc Toyboy de informatie , zilele astea am sa desfac radioatorul ca am vazut jos in coltul din dreapta ca e umed si am impresia ca are o gaurica pe undeva.
                            Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

                            Comment


                            • #29
                              Ceva poze cu masinuta :

                              Click image for larger version

Name:	IMG_9688.jpg
Views:	1
Size:	66.4 KB
ID:	711853

                              Click image for larger version

Name:	IMG_9691.jpg
Views:	1
Size:	54.7 KB
ID:	711854

                              Click image for larger version

Name:	IMG_9702.jpg
Views:	1
Size:	42.3 KB
ID:	711855

                              Click image for larger version

Name:	IMG_9707.jpg
Views:	1
Size:	64.3 KB
ID:	711856

                              Click image for larger version

Name:	IMG_9697.jpg
Views:	1
Size:	47.0 KB
ID:	711857

                              @CTRnovice Am rezolvat problema pozelor merci .
                              Last edited by DoBrIn; 25-05-12, 14:07.
                              Honda Civic 1995 - 1.3 16v -75 CP - BV- 12 - YHP

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by DoBrIn View Post
                                Ceva poze cu masinuta :
                                [ATTACH=CONFIG]31964[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31965[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31966[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31967[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31968[/ATTACH]
                                sunt invalide

                                Comment

                                Working...
                                X