Ulei Transmisie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    "Cu siguranta Honda Mtf, nu te complica sa folosesti altceva. Honda=calitate..."

    De parca Honda ar produce ulei.....ce va mai lasati subjugati de vrajeala comerciala si de marketing. E normal ca fiecare marca sa caute sa-si maximizeze profiturile din produse branduite insa asta nu inseamna ca numai acele produse sint bune de bagat in motoare si cutii Honda.
    Hondafan forever

    Comment


    • #17
      In mare parte ai dreptate sorin dar nu uita ca majoritatea nu avem acess la fluidele Idemitsu , Jaytech , Nippon Oil produse dupa specificatiile honda fie el transmisie , servo. Pe de alta parte sunt destule pareri din experiente personale cat si impartasite de foarte multa lume fata de cele 2 produse mai sus mentionate pentru care inlocuitor mai bun nu se gaseste pentru masina standard sau chiar cu mici upgradeuri dar care nu specifica un anumit tip/gradatie de fluid.
      Cunosc destula lume care un inlocuit fluidele de la transmisie cu altele gen Motul , Eneos , Amsoil , Redline , Fuchs , Mobil , produse care ulterior au fost schimbate cu fluidele Honda.
      Si eu unul la randul meu am cautat sa nu mai dau banii pe brandig/marketing si sa caut producatorii din spatele pieselor. De exemplu : de ce sa dau banii pe un kit de ambreaj OEM cand pot lua direct de la cel care produce ambreajul original pentru honda ( F.C.C sau exedy in cazul meu).
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • #18
        Lamuriti-ma si pe mine. Vreau sa schimb uleiul de transmisie, am ales varianta MTF de la Honda . Exista MTF1, MTF2 si MTF3? Care este cea mai buna varianta, voi ce folositi pentru CL7?
        Multam

        Comment


        • #19
          Pentru cutie manuala, MTF3.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #20
            Ma puteţi ajuta cu detalii privind la tipul de ulei (clasificare SAE ,cantitate,etc) care este recomandat pentru cutia de pe Del Sol?
            M-am tot informat despre Eneos ,Motul ; si am vazut ca diferenţele apar între aditivii continuti de ulei si anume cei anti-fricţiune, detergenţi şi agenţi dispersanţi, inhibitori de oxidaţie, agenţi pentru îmbunătăţirea indicelui de viscozitate, inhibitor de coroziune s.a.m.d.

            Multumesc frumos,

            Comment


            • #21
              Honda MTF este un ulei din grupa 10w30/40 ce contine aditivi specifici pentru cutiile honda. Deci fluidele normale de transmisie nu sunt compatibile fata de unul care a fost conceput special pentru anumite cutii.
              Originally posted by Vali_lj View Post
              Cunosc destula lume care un inlocuit fluidele de la transmisie cu altele gen Motul , Eneos , Amsoil , Redline , Fuchs , Mobil , produse care ulterior au fost schimbate cu fluidele Honda.
              Iti spun din informatiile ce le detin;

              MTF1 a fost folosit in vechiile generatii de cutii inclusiv in prima serie cutii pentru seria B de motoare fara blocant
              MTF2 a aparut datorita cutiilor cu blocant din generatiile 91-2000 deoarece MTF1 nu era compatibil cutiilor echipate cu LSD. El fiind in acelasi timp upgrade/compatibil pentru cutiile non lsd.
              MTF3 la fel ca si in cazul MTF2 a aparut ca o necesitate pentru cutiile din seria K si R , MTF2 nefiind compatibil cu cutiile din noua generatie dupa 2000, existand probleme cu uzarea prematura a sincroanelor si pinioanelor. Si este un upgrade pentru cutiile din vechea generatie.

              Datorita unor piete precum USA , UK unde numarul de auto din generatiile vechi inca este destul prezent in ca se comercializeaza MTF2 care este standard pentru ele. Ca o mica paranteza in UK in loc de Honda MTF si foloseste Rover MTF94 care practic este MTF2 produs de honda dar tot pentru generatiile pre 2000.

              Honda MTF 2 sau 3 iti recomand. Testarea au facut-o si altii cu alte produse balanta nu se inclina destul incat sa se fi gasit inlocuitor.


              Cantitatea necesara este de ~ 1,8 L...
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • #22
                salut, am schimbat de curiind uleiul din cv, manuala si la sfatul lui tudor am bagat amsoil ,am tot un cl7 si pot sa spun ca dupa ciiteva luni de mers......... ca inlocuitorii de ulei HONDA sunt foarte buni .... consulta un dealer de ulei de pe cite de vinzari piese auto rezervat firmelor

                Comment


                • #23
                  Ce ulei de cutie sa bag in Civic EG3?

                  Salut, in curand trebuie sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce tip de ulei sa bag in cutie, astept sfaturi.
                  Thx
                  hondatu
                  Administrator
                  Last edited by hondatu; 15-02-14, 18:53.

                  Comment


                  • #24
                    Cred ca este cazul sa schimb si eu uleiul pt transmisie. Sunt interesat sa cumpar 2 bidoane de MTF-3 si 1 litru Eneos 5-30W Acea A3/B4. Stie cineva un vanzator?...pacat ca a trecut neobservata campania COX
                    Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                    "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by iml View Post
                      Salut, in curand trebuie sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce tip de ulei sa bag in cutie, astept sfaturi.
                      Thx
                      Pt cutie eu am fost la Carpați in expoziție nu e scump cu totul a fost 250 rroni


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Sorin1119 View Post
                        Cred ca este cazul sa schimb si eu uleiul pt transmisie. Sunt interesat sa cumpar 2 bidoane de MTF-3 si 1 litru Eneos 5-30W Acea A3/B4. Stie cineva un vanzator?...pacat ca a trecut neobservata campania COX
                        Dacă vă strângeţi suficienţi... mai facem una. Încercaţi să vă "adunaţi" pe topicul de profil. Până nu-şi revine lira. : ))
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • #27
                          Plus că de la 12 bidoane in sus se aplica un discount si iese pe la 7 lire si putin litrul, bineînteles daca ajungem să comandăm cantitatea asta. Dacă e ceva ma bag si eu sa ajut sa atingem targetul.

                          Comment


                          • #28
                            Am si eu nevoie de ulei pentru AT, daca se face un nou grup, i'm in.
                            Honda Accord CU2 2.4 AT
                            "Never drive faster than your angels can fly"

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by georgem View Post
                              Am si eu nevoie de ulei pentru AT, daca se face un nou grup, i'm in.
                              Intra pe topic la cox si trece- te pe lista

                              "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai"
                              Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                              "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                              Comment


                              • #30
                                Azi am schimbat uleiul la FD in cu cutie A/T,au intrat fix 3 litrii de ulei ATF Honda.
                                Am comparat culoare si vascozitatea"ochiometric" cu un ulei ATF Eneos si nu parea semnificativa diferenta,totusi cel de Honda era de culoare rosie mai inchisa.
                                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                                Comment

                                Working...
                                X