Ulei Transmisie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Transmisie

    Buna! Am o Honda Civic Hibrid 4dr din 2008 cu cutie automata careia as vrea sa-i schimb uleiul de transmisie. Stie cineva ce ulei ar trebui sa folosesc? Am cautat pe net si am gasit un tip de ulei CVT Fluid. Are cineva alta parere?

  • #2
    Pai da, Honda ATF
    Scrie in cartea masinii exact ce lichide trebuiesc folosite.
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • #3
      Da stiu ca scrie numa toata cartea masinii este in olandeza MS!

      Comment


      • #4
        Uite aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...=manuale+civic sau http://www.hondafan.ro/forum/showthr...=manuale+civic

        Manuale in limba engleza, spor la downloadat
        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
        Del Sol '94 ESI
        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
        BMW Z4 '03 Titan Silver

        Comment


        • #5
          Vreau sa schimb si eu uleiul la cutia CVT de la Jazz , si sunt in dilema nu stiu daca are si vreun filtru in interior pentru ca pe exterior nu se vede ca ar exista asa ceva . Are doar 64.000km si se intampla o chestie ciudata pentru tipul asta de cutie , la plecarea de pe loc mai rapida sau la plecarea in panta are tendinta sa patineze ambreiajul , nu a mai facut asa ceva pana acum. Am vazut ca in manual este recomandat schimbul de ulei la cutie la 80.000 km. dar in unele tari e recomandat la 40.000km.
          Am cam fortat-o in vara prin muntii nostri frumosi , am urcat cu ea 4 adulti , bagaje full , si avea niste vibratii urate la urcat , se vedea clar ca dadea rateuri transmisia. Cert este ca de atunci nu isi mai revine si chiar si cu o persoana in masina are aceleasi vibratii la plecare .

          Comment


          • #6
            Păi ce descrii tu sună a probleme la ambreiaj, n-are treabă cutia...
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #7
              ULEI CUTIE MANUALA

              Salut .Cat ulei intra la cutia manuala in 6 trepte de civic 1,8?
              Comform manualului tehnic intra 1,4 litri la schimb si 1,6 litri dupa reparatie cutie .
              A-ti folosit MTF-ul american (la quart) ?...cel in bidon argintiu ,cu eticheta verde ?

              Comment


              • #8
                si eu sunt interesat de un schimb de ulei la cutia de viteze, daca faci schimbul, te'as ruga sa dai mai multe detalii, ce tip/cantitate etc...

                Comment


                • #9
                  Si eu am observat in ultima vreme ca, la viteze mici prin oras, trecerea intre vitezele din cutia automata nu mai este lina, ci smunceste. Sa fie de vina uleiul din cutie ? Am aproape 60.000 km din 2008.

                  Comment


                  • #10
                    Salut ,am schimbat zilele astea uleiul la cutie ( cutie manuala 6 rapoarte -civic 5D ) care avea 98000km si care comform cartii de service nu era schimbat .Au intrat aproximativ 1,5 litri ,asa cum scrie si in manualul de service( 1,4-1,6 litri.)Uleiul scos este negru si opac in comparatie cu cel nou care este transparent .
                    Ce am observat imediat este ca intra mult mai usor in viteze ,am scapat de chestia cu intratul in treapata 1 de pe loc ( nu vroia sa intre cateodata -aleator )si de intrat mai greu din treapata 3 in treapta 2 ( se simtea un oarecare efort la schimbator )
                    Pentru exemplificare am pus cate va poze .
                    Uleiul folosit a fost honda mtf de la Tudor de pe forum .

                    Comment


                    • #11
                      ION HFD: '95 Honda Civic 1.6 iLS, Green

                      salutare tuturor conducatorilor honda.am o honda civc sedan din '95 motor 1.6 iLS 83kw 113cp,popate cineva sa-mi spuna ce ulei sa folosesc pt. transmisie manuala?o am de un an si nici o problema pana acum

                      Comment


                      • #12
                        S-o stapanesti sanatos! Nu prea sunt multe sedanuri de 1.6 in Romania, si nici in afara nu am vazut cine stie ce oferte.

                        Cu siguranta Honda Mtf, nu te complica sa folosesti altceva. Honda=calitate...

                        Comment


                        • #13
                          Eu zic ca poti baga linistit si Eneos http://www.eneos.us/product/8
                          sau http://www.eneos.ro/index.php/uleide...lti-gear-75w90

                          Comment


                          • #14
                            10 w 40 trebuie folosit pentru cutia ta. Se schimba la 40 000 de km , daca imi aduc aminte bine.
                            Hondafan forever

                            Comment


                            • #15
                              La cutie baga doar ulei Hoda MTF. Asta daca tii la masina si la cutie.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X