Chip tunning si faruri xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by orlandosorin View Post
    Este adevarat si cu sigurantele fuzibile care trebuie sa ramana ultima instanta. Totusi halogenul pe lumini este ultradepasit. Si am schimbat filament premium (150% de la philips) cu HID de 2 bani de la China (in ideea ca sa nu depasesc cu mult 2000 lm cat permite legea). Xenon made in china are ceva vizibil peste orice halogen (cele mai tari ajung pe la 1450 lm) undeva la 2500 reali (chinezii baga un amestec de ceva urme xenon cu ce mai au pe acasa ci nu xenon 100% ceea ce permite un pret mic in comparatie cu hella care au preturi aberante la concurenta cu casele mari de bijuterii de la Paris, de aia nu vrea sa aud de masini made in jermanica ca sunt escroci). Astfel impacam si capra si varza lumina xenon made in china fiind undeva pe langa limita isuperioara a legii iar politia daca nu ai reclamatii nu spune nimic. Daca apari cu sori in loc de faruri (cu 55w si becuri mtec) e alt ceva (atunci orbesti totul la rand si iti iei si injuraturi in serie si inevitabil va apare si garcea eventual cu tot ce trebuie (inspector rar etc)). Referitor la jermania. Un kit de faruri de ceata hella (de plastic ca asa e stasul in UE_MUIE) 1600 RON (de parca ar fi bijuterii mati cu pietre pretioase pe ele)_. Aceiasi marfa (faruri ceata de acura compatibile 100% cu modelul meu de honda) dar made in china si inca dintr-o sticla de calitate (resistenta) nu plastice - 25 ron. Pai sa nu-i bagi undeva pe occidentali incepand cu nemtii si cu plasticele lor cu E1 pe ele ce e drept ??? Era o intrebare neretorica. Iata de aia Honda Civic. Intrucat e ceva de top dar pe care si-o poate intretine oricine din salariu in conditii de piese premium. Un BMW garantat ca nu se mai intretine din salariu de Romania. Nici un megane cu 8000 ron un ambreiaj. Si nimic din ce ne da UE nu e compatibil cu Romania.
    Ai voie sa pui lumini conforme cu tipul de instalatie cu care a venit masina ta din fabrica sau sa faci un retrofit ca la carte cu piese OEM pt alte surse de lumina (de exemplu, trecerea de la halogen la xenon). Si cu asta basta.
    In rest, cu riscul de a te supara pe mine, ai scris mult si prost. Civic nu e masina de top, iar o masina premium germana poate fi intretinuta ca la carte (doar piese OEM!) si din salariu in Romania. Plus ca te contrazici grav. Spui de piese premium si ai montat tiganii China pe masina. Dar astea sunt alte discutii care nu fac obiectul acestui topic.

    Comment


    • #32
      La halogen daca farul e facut cu simt de raspundere si oglinzile sunt ce trebuie, cu becuri bune, mie mi se pare ca bate rau xenon AM. Mai ales ca xenon AM pe ploaie sau ceata e cam pistol cu apa.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment

      Working...
      X