Recomandare placute frana + discuri Civic 5dr

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Malex View Post
    Pe un sistem de frana de TypeR montata pe un 5D folosesc placute fata Ferodo de cca 28.000 km si au ajuns la limita. Le voi inlocui cu acelasi model, pentru ca, in afara unor momente de scartait, s-au comportat mai mult decat bine.
    Imi poate spune cineva care este semnificatia a "FCP 1444H DS 2500" citit de mine pe placute ? "F" - probabil de la Ferodo, iar "DS 2500" reprezinta indicativul calitatii materialului de frictiune, insa pentru restul - "CP" si mai ales "1444H" - n-am gasit explicatie.
    FCP este prefixul de la placutele racing Ferodo. Doar DS2500 si DS3000 au prefixul FCP. Placutele economice de la Ferodo au prefixul FSL , iar cele standard (Premier) au prefixul FDB. Iar sufixul ala 'H' se regaseste doar la placutele DS2500 , iar sufixul 'R' la DS3000. Adica codul 1444 ar fi asa : - Ferodo SL - FSL1444
    - Ferodo Premier - FDB1444
    - Ferodo DS Performance - FDS1444
    - Ferodo DS2500 - FCP1444H
    - Ferodo DS3000 - FCP1444R

    P.S. nu trebuie sa cauti ce inseamna fiecare litera, poate e doar un cod. tot ce trebuie sa stii e ca placutele DS2500 sunt bune, nu ca are H in coada sau alte nimicuri
    '01 Honda Civic Type R EP3

    Comment


    • #32
      Discuri , placute HELP

      salut pe toti.
      am H Civic 5d 2010 1.8 bz. sunt pe cale sa cumpar din Italia discuri si placute. discurile fata sunt productie LPR, cele spate TRW si placutele fata + spate BREMBO, toate made in Italy. daca cineva are experienta in folosirea acestor brand-uri va rog sa ma ''luminati'' si pe mine. multumesc anticipat

      Comment


      • #33
        TRW fac placute si discuri bune calitativ e bine sa imperechezi placutele si discurile de la acelasi producator ca sa nu ia probleme cu uzura scartiitul si eficacitatea franarii.
        Brembo ce vrei tu sunt niste mizerii ca si LPR le iei si la noi la 60 lei discul nu stiu de ce le mai comanzi din italia.
        Daca vrei ceva de calitate iti recomand ATE sunt mai scumpe dar fac toti banii.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • #34
          Originally posted by Dragos View Post
          TRW fac placute si discuri bune calitativ e bine sa imperechezi placutele si discurile de la acelasi producator ca sa nu ia probleme cu uzura scartiitul si eficacitatea franarii.
          Brembo ce vrei tu sunt niste mizerii ca si LPR le iei si la noi la 60 lei discul nu stiu de ce le mai comanzi din italia.
          Daca vrei ceva de calitate iti recomand ATE sunt mai scumpe dar fac toti banii.
          salut Dragos. multumesc ptr raspuns. de cand am postat si pana acum n-am mai deschis ptr ca modernizez - daram si reconstruiesc ''casuta'' ptr sageata mea. am apucat sa zic da ptr tot ceea ce am scris mai sus ptr 290 EU. sper sa ma tina vreo 2 ani dupa care o sa ma documentez mai mult inainte de a lua o decizie. transportul a fost moca. culmea este ca ala care vindea, italianul cu care am vb la tel spunea ca ei nu apreciaza produsele japan ptr ca scartaie. acuma sincer de cand am luat masina -2010 - am schimbat un rand de placate pe fata (aprox. 25k Km) si pe spate (aprox. 34k Km). discurile masurate la acel moment erau inca in limita de service insa ce m-a deranjat cel mai mult este ca pe spate ajunsesem cam la 1 mm grosime la placate si indicatorul acela din tabla nu mai exista, se rupsese. in plus ca sa pot scoate placutele pe spate a trebuit sa dau jos cu flexu' ''buza'' aia care sa formase la exteriorul discului. deasemeni ma gandesc ca am luat masina la anul Acela de criza pe piata auto si pretul a fost pe masura echiparii... acu oi vedea la inlocuirea de cauciucuri de iarna ce grosime au discurile toate si-oi vedea. inca odata multumesc. ne vedem la INH 2014?

          Comment


          • #35
            Salutare tuturor,
            Ajutati-ma va rog cu o recomandare de combinatie reusita placute / discuri pentru un Civic 5d MY2010, initial m-am gandit sa schimb doar placutele cu EBC green stuff si sa tin discurile stock, nu stiu cat de buna este aceasta combinatie (discurile stock inca sunt OK).
            Pe de alta parte ma gandesc sa schimb si discurile, ma gandeam la o combinatie discuri / placate de la EBC (Green stuff cu USR? sau Turbo groove?).
            Astept sfaturi va rog.
            Multumesc,
            Dragos

            Comment


            • #36
              Poți folosi un set de yellowstuff pe discurile stock dacă zici că sunt ok, şi să schimbi cu totul data viitoare. Dacă ai 3 ani cu lichidul de frână, schimbă-l și pe acesta.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #37
                Mersi BlackMagic, asta ma agndeam si eu, dar cu TEXTAR, cand voi schimba totul data viitoare pun ATE sau EBC, sa vedem..

                Comment


                • #38
                  Pagid n-a încercat nimeni?
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • #39
                    Dau viata din nou thread-ului pentru a va cere si eu o opinie.. Trebuie sa schimb placutele pe puntea spate si din ce am citit pe forumuri, ar fi indicat sa schimb si discurile.

                    Concret, am doua variante, una pentru Ferodo si alta de ATE, de pe magazinele de piese online.. Ce parere aveti? Pe care sa o aleg?

                    Edit: e vorba despre civic 5D 1.8 hatchback din 2008 ..



                    Comment


                    • #40
                      ATE. Ferodo sunt slabutte
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Si eu recomand tot ATE.

                        Comment


                        • #42
                          Brembo? Parca am auzit in NFS despre ele.. )

                          Comment


                          • #43
                            ATE. La capitolul frane stock-like nimic nu se compara cu ATE.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • #44
                              Poti folosi fie discuri ATE cu placute ATE, fie discuri ATE cu placute Brembo. Nu sunt mai diferente. Eu unu n-am simtit nici una.

                              Am auzit pareri bune si despre discurile Brembo, dar nefolosind nu pot sa-ti recomand.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #45
                                Pentru discuri recomand Zimmermann imperecheate cu placute Ferodo Premier.

                                Comment

                                Working...
                                X