Recomandare placute frana + discuri Civic 5dr

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    scuze,
    AI DEJA.
    VB

    Comment


    • #17
      Originally posted by DAN G View Post
      Salut!
      Multumesc ptr rabdare si vreau sa stii ca a mers.
      Am si eu ceva de dat in privinta asta ptr tine, daca ai civic sport.
      adresa mea: dan_gorincu@yahoo.com
      VB.
      LA MULTI ANI sanatosi !!
      Scuze Ai deja HC Sport.
      VB

      Comment


      • #18
        Ce parere aveti despre discurile Zimmermann sport cele cu gauri?
        A flosit careva cum se comporta in timp sunt mai dure?
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • #19
          No to Zimmermann. No to drilled. Big no.

          Mergi si tu pe ATE sau EBC (slotted). Cele gaurite au tendinta sa crape sau sa se ovalizeze.
          ATE Powerdisc, daca se fabrica pentru Civic. FTW!
          Si Brembo Max, daca sunt originale (big issue). Iar ca sa-ti faci o idee, vezi pattern-ul folosit pe ATE Powerdisc si Brembo Max. Ai sa vezi ca sunt slotted ambele modele. Google slotted vs drilled si ai sa gasesti o groaza de informatii.

          Comment


          • #20
            eu am schimbat atat discuri cat si placute cu Ate pe fata si ferodo premier pe spate...O investitie buna zic eu, fara sunete enervante nici chiar in primele sute de kilometri, frana foarte buna. Iar costul aproximativ 1000 ron, cumparate de la cineva de pe forum.

            Comment


            • #21
              Merci de info mhh39 am cautat pe net si eu pareri si se pare ca cele gaurite nus ce trebuie.
              Pana la urama o sa merg pe ATE normale cu placute ATE sau Ferodo Premier.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #22
                Sunt bune ZIMMERMANN Sport.Daca ai un mers super agresiv da, exista sanse sa si crape(mie de exemplu mi-au crapat taroxurile care erau perforate)dar nu toti patesc asta . Daca vrei 100% sa nu ai stres mergi pe standard sau slotted. Ca idee singurele variante sport pentru Civic 5d sunt de la Zimmermann sau EBC. Daca vrei standard ,mergi pe ATE. Sunt ceva mai scumpe fata de concurenta dar merita. Maine cand ajung la birou iti fac si oferta pe care mi-ai cerut-o.


                P.S. placutele ferodo premier au tendinta sa scartaie...daca nu te deranjeaza sunt de luat in calcul.
                '01 Honda Civic Type R EP3

                Comment


                • #23
                  Exista si ferodo ds2500 pt civic 5d, ca placte sport.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #24
                    Vorbeam strict de discuri
                    '01 Honda Civic Type R EP3

                    Comment


                    • #25
                      Da, corect. Acolo e mai nasoala aituatia. Eu as merge pe ebc slotted. Eu n-am vazut pana acum discuri perforate care sa nu crape..
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #26
                        Dragos, vad ca Vlad ti-a facut oferta ptr Blade Sport si DS2500. Cred ca e un setup foarte bun, pentru frane bune. Revino cu impresii, daca mergi pe varianta asta.

                        Sunt curios cum sunt Blade Sport, comparativ cu Turbo Groove. Pe hartie par interesante, insa au putin timp de cand sunt pe piata si feedback-ul lipseste.

                        Comment


                        • #27
                          O sa vad pe ce o sa merg inca sunt nehotarat . Cred ca pana la urma o sa merg pe ATE disc frana si placute. Parca m-a msaturat de vajaitul ala specific a discurilor de frana sport la franrea puternica. Sa vad ce o fi.
                          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                          Comment


                          • #28
                            Daca mergi normal, cu frane puternice la nevoie/de urgenta, ATE sunt suficiente (disc+placute, recomandat).
                            Daca ai tendinta de-a merge mereu acceleratie-frana-acceleratie-frana, si esti obisnuit sa franezi mereu tare si in ultimul moment (deci daca abuzezi de frane mereu si puternic), ai putea sa te gandesti la EBC slotted cu yellowstuff, sunt cred maxim ce poti scoate dintr-un sistem de frana semi-stock (fara a schimba etrierii, adica)

                            My 2 cents.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              Ma gandeam sa merg pe discuri EBC Turbogroove + placute Greenstuff. Ca si nivel de zgomot cum sunt fata de ce le stock ? Mentionez ca in afara de uzura rapida (masina are 57/000 km; sunt la al 2-lea set de placute si urmeaza sa schimb si discurile) nu am avut alte probleme (zgomote, trepidatii ...) cu franele stock.
                              '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                              Comment


                              • #30
                                Pe un sistem de frana de TypeR montata pe un 5D folosesc placute fata Ferodo de cca 28.000 km si au ajuns la limita. Le voi inlocui cu acelasi model, pentru ca, in afara unor momente de scartait, s-au comportat mai mult decat bine.
                                Imi poate spune cineva care este semnificatia a "FCP 1444H DS 2500" citit de mine pe placute ? "F" - probabil de la Ferodo, iar "DS 2500" reprezinta indicativul calitatii materialului de frictiune, insa pentru restul - "CP" si mai ales "1444H" - n-am gasit explicatie.

                                Comment

                                Working...
                                X