Honda Plans to Use a Nine-Speed Automatic Transmission

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by hondatu View Post
    Dupa principiul asta n-ar mai fi trebuit sa fabrice masini in SUA si Europa fiindca au deja fabrici in Japonia, nu?
    Nu este vorba de locul unde se produce, ci de tehnologia inglobata si de filozofia produsului. Astia de la Honda sunt atat de sariti de pe fix, ca nici la Hondajet nu au acceptat sa monteze un motor de alta marca, si slava domnului, de la Rolls Royce la General Dynamics sunt sute de modele de motoare. Hondajet are motor Honda cu reactie propriu ( http://en.wikipedia.org/wiki/GE_Honda_HF1200 ) si nu e vorba de locul de fabricatie, ca si asta se face in SUA, ci de filozofia marcii - orice se fabrica oriunde este calculat, gandit, adaptat si controlat de Honda - pot sa aiba si fabrici pe Luna, dar subansamble mecanice importante de la alti fabricanti, niciodata. " Maintaining a global viewpoint, we are dedicated to supplying products of the highest quality, yet at a reasonable price for worldwide customer satisfaction." - http://world.honda.com/profile/philosophy/
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #17
      Te inteleg perfect iar faza cu "sariti de pe fix" o confirm 100%.
      Citatul din filozofia firmei (pe care il poti gasi si aici: http://www.hondafan.ro/conducere.php) e putin prea mult pentru discutia de fata fiindca "inalta calitate la preturi rezonabile" pot oferi si furnizorii specializati. Oricum asa ceva se face in cooperare dupa planurile, filozofia, s.a.m.d. a celui ce-o comanda.

      Oricum se pare ca pute a oficial: http://www.hondatalk.net/2014-honda-...of-zf-by-2014/
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #18
        Putin "foarte" offtopic: cutia asta e vrajeala de tip maerketing ieftin.....

        Oare citi ani mai trebuie sa treaca, pentru ca unii fani, mai inraiti, sa inteleaga, odata pentru totdeauna, ca in ultimile 2 cincinale, Honda e mai mult bla-bla decit masina, si ca nu va mai fi , niciodata, ce a fost in anii 80-90, cu exceptia diviziei moto, care e oricum altceva. Kia si Hyundai i-au depasit demult de vreo 7 ani la mai toate capitolele. Si eu sint fan Honda insa doar pentru perioada de pina in anii 2000 .
        M-am sictirit total cind am vazut ca amina V8-ul si renunta la productia de S2000, ultima masina moderna, demna de sigla H.
        sorinrs
        Senior Member
        Last edited by sorinrs; 19-01-13, 01:38.
        Hondafan forever

        Comment


        • #19
          Kia si Hyundai s-au apreciat bine pe pietele internationale, chiar si in Europa si SUA. Faptul ca acum sunt vazute poate chiar mai bine decat Honda, in special in Europa, se datoreaza doar pretului mai mic de achizitie. Dar sa spui ca Hyundai si/sau Kia fac motoare mai bune decat japonezii, fie ele si diesel, este o copilarie prosteasca.
          IB
          Senior Member
          Last edited by IB; 19-01-13, 11:17.

          Comment


          • #20
            @IB

            Oricine investeste in tehnologie face motoare, cutii de viteze si masini foarte bune. Sa nu crezi ca japonezii de la honda sau alte marci au inventat roata...sau detin panaceul universal referitor la motoare si tehnologie....mai exista si ferarri si altii. Si nu am afirmat ca acesti coreeni fac motoare mai bune decit honda. Am mers insa cu 1,6 benzina 130 de cai parca si am fost impresionat. Pentru un motor corean.....e sirma.
            FYI hyundai a fost unul din pricipalii cumparatori de tehnologie de la japonezi, chiar si de la honda in anii 80, apoi au bagat bani in dezvoltare si cercetare si iata unde sint acum. Honda nu a mai bagat bani multi in cercetare pentru masini si cutii de viteze si de asta a ajuns sa ceara cutii de la europeni, si am vazut si cum merg aceste cutii pe citeva masini.
            Hondafan forever

            Comment


            • #21
              Originally posted by sorinrs View Post
              Putin "foarte" offtopic: cutia asta e vrajeala de tip maerketing ieftin.....

              Oare citi ani mai trebuie sa treaca, pentru ca unii fani, mai inraiti, sa inteleaga, odata pentru totdeauna, ca in ultimile 2 cincinale, Honda e mai mult bla-bla decit masina, si ca nu va mai fi , niciodata, ce a fost in anii 80-90, cu exceptia diviziei moto, care e oricum altceva. Kia si Hyundai i-au depasit demult de vreo 7 ani la mai toate capitolele. Si eu sint fan Honda insa doar pentru perioada de pina in anii 2000 .
              M-am sictirit total cind am vazut ca amina V8-ul si renunta la productia de S2000, ultima masina moderna, demna de sigla H.
              Subscriu la tot ce a spus colegul sorinrs mai sus ! Ultimele Honde au fost EP3-ul si S2000 si poate pe alocuri civic sedan generatia de pana in 2009 ... restul sunt niste umbre a cea ce a fost o data ...

              Comment


              • #22
                De ce toata lumea stie de EP3 si S2000, cand de fapt Hondele care au facut istorie au avut cu totul alta denumire.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #23
                  Probabil fiindca acestea la care te referi tu, n-au fost disponibile in tara noastra.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #24
                    Va fi DCT cu 9 trepte , produsa de Honda, se lucreaza din greu pentru a fi disponibila in 2015.

                    2015 va fi anul Honda!
                    '10 Honda Civic Type-R GT

                    Comment


                    • #25
                      Deci s-a confirmat oficial, Acura va folosi prima noile cutii automate cu 8 (dublu ambreiaj) și 9 trepte făcute in-house și nu făcute de "nemți" asa cum "sperau" unii sceptici

                      Comment


                      • #26
                        N-o sa scapi nici de data asta (ma refer ca de "ei" nu de mine) chiar daca suna beton stirea.
                        Scepticii vor totul de la firme cu experienta in domeniu, iar cum ACURA / HONDA si-a luat totul de la furnizori, e clar ca "n-au experienta = lipsa de fiabilitate".
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #27
                          Eh ... nu-i bai
                          dinoc
                          Senior Member
                          Last edited by dinoc; 20-01-14, 21:34.

                          Comment


                          • #28
                            +100 hondatu
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              eu sunt pe invers. tocmai ptr ca sunt dezvoltate inhouse si ptr ca le-a luat atat sa le scoata am mai multa incredere in ei; pentru ca asta poate sa insemne si ca, probabil, au ramas fideli ideii de a testa temeinic inainte de a da pe piata si nu de a "rafina" tehnologii pe spinarea clientilor; daca asa stau lucrurile atunci totul va fi mai mult decat ok...
                              sper

                              sent using digital smoke
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment

                              Working...
                              X