Cum pun auxiliar (pt. i-Pod) pe Honda Civic 2008?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum pun auxiliar (pt. i-Pod) pe Honda Civic 2008?

    Salutare!

    As vrea sa stiu daca si cum se poate monta un convertor/ adaptor aux pe o Honda Civic din 2008..sunt satul de atatea cd-uri care se zgarie, se pierd, se strica si m-am gandit ca as putea sa ma folosesc de ipodul pe care l-am uitat in cutie de cand nu mai merg cu metroul!
    Va multumesc anticpat de raspunsuri!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 22-03-12, 22:18.

  • #2
    si pe mine m-ar interesa cum se monteaza un adaptor usb si cam cat ar costa pt acelasi tip de masina

    Comment


    • #3
      Exista asa ceva de la Xcarlink ( parca asa se numeste ) si vindea cineva pe forum.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        http://www.xcarlink.it/interfaccia_usb_honda.html + "cablul Y"
        Aici ai instructiunile de montaj . E mai simplu decat pare
        http://www.civinfo.com/forum/how/416...-civic-ex.html
        HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
        CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

        Comment


        • #5
          Am eu xCarlink de iPod pe Civic am luat de la http://www.xcarlink.ro/ si motat de cei de la Asko.
          Are o mufa jack aux mama si un cablu de incarcare/conectare iPod/iPhone.
          Este un pic cam grei de folosit totusi, eu am gasit un mod in care conectez iPhone si controlez de pe iPhone melodiile. Pentru varianta USB ai detalii aici: http://www.xcarlink.ro/utilizare.htm

          Comment


          • #6
            Sau daca sunteti dispusi sa investiti putin mai mult exista urmatoarea varianta:
            - schimbat cd-player/radio al masini cu unu nou - 1din sau 2din - nu prea conteaza fiecare dupa buget
            - adaptor pentru comenzi pe volan si afisajul de clima (costa 100lire cu tot cu transport)

            Daca ai schimbat unitatea stock, ai si sunet mult mai bun si poti sa bagi si ce sursa audio doresti.

            Eu unu asa am facut si am demontat jumatate din bord pentru montaj (de unul singur) chiar daca a durat o zi, dar a meritat. Se aude si foarte bine, se vede foarte bine si sunt multumit.
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

            Comment


            • #7
              Am cumparat si eu un Xcarlink. Mi l-au montat cei de la service-ul din Grivita. Dar am o problema. Merge greu, imi sare peste melodii, se blocheaza... nu mai inteleg nimic. Pe line in merge perfect. Sistemul vede unitatea, dar pana acum am incercat "n" stickuri si degeaba... Aveti vreo solutie ?
              Honda Civic 2.2l i-ctdi 160CP, Nighthawk Black

              Comment


              • #8
                sorry de mic offtopic (relativ) ...La modelele care au usb standard (cum e de ex civic gt) , daca conectez cablul de ipod/iphone am control la acesta...vad titlul pieselor..dau next etc?
                multumesc

                Comment


                • #9
                  eu am asa ceva:
                  http://www.parrot.com/usa/products/b...-free-car-kits
                  parot mki 9100, ai acolo si varianta cu ecran mai mare si color, mki 9200. si sunt foarte multumit de el. am posibilitatea de a conecta stic sau ipod pe care-l controlezi dupa aia de pe tastele carkit-ului, sau de a da muzica de pe telefon prin bluetooth. o chestie simpatica e ca daca folosesti navigatia de pe telefon, in momentul in care are de-ti dat indicatii taie muzica (chiar daca asculti de pe radioul masinii), iti da indicatiile si apoi da drumul la muzica din nou. de montat se monteaza foarte simplu si neinvaziv, exista adaptor pt honda la reprezentanta parrot, doar se scoate mufa din radioul masinii, se baga in acel adaptor si mufa adaptorului se inteapa in radiou. de acolo isi ia curent, se conecteasa la difuzoarele masinii si tot de acolo da mute radioului. are un cablu cu mufa usb pt stic, mufa pt iphone/ipod si intrare aux care eu l-am scos in torpedou.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mateivl View Post
                    Am cumparat si eu un Xcarlink. Mi l-au montat cei de la service-ul din Grivita. Dar am o problema. Merge greu, imi sare peste melodii, se blocheaza... nu mai inteleg nimic. Pe line in merge perfect. Sistemul vede unitatea, dar pana acum am incercat "n" stickuri si degeaba... Aveti vreo solutie ?
                    Am mai scris pe forum in sectiunea "Cum sa". Este vorba despre DMC, insa cred ca este acelasi produs cu xcarlink.
                    Cu stick-ul USB am avut si eu probleme. Foloseste un card SD. Probabil interfata USB e de toata... jena.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am pe Civic Sedan DMC cu USB si nu am problemele pe care le-ai semnalat, merge foarte bine. Eu zic sa vorbesti cu cel de la care l-ai luat, sau sa mergi la service, cu toate ca nu prea aveau ce sa greseasca la instalare...
                      In fine, am folosit stick-uri de 2 sau 4Gb, fisierele puse in 6 foldere [atat are magazia mea de CD-uri], si nu am depasit 99 de .mp3-uri / folder. Presupun ca ai tinut cont si de aceste detalii.
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                      Comment


                      • #12
                        De ce nu folositi direct mufa jack pe AUX? merge excelent ipodul

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by mlk View Post
                          De ce nu folositi direct mufa jack pe AUX? merge excelent ipodul
                          Revin cu o noutate. Azi dimineata m-am urcat in masina si mi-a playat toate melodiile mai putin folderul 3 ))
                          Deja simt ca innebunesc. Cum naiba functioneaza porcaria asta? Le indexeaza in timpul noptii?
                          AUX-ul intr-adevar merge bine, dar as prefera sa folosesc usb-ul pentru ca d-aia l-am cumparat.
                          Dar in cazul in care tampenia asta nu-si revine, stiti vreun sistem mai bun? Macar de la o firma cunoscuta...
                          Honda Civic 2.2l i-ctdi 160CP, Nighthawk Black

                          Comment


                          • #14
                            Am rezolvat problema acum cateva saptamani, dar am uitat sa mai postez pe aici.
                            Intr-un final mi-am comandat un player USB/iPod de la GNOM. L-am comandat de pe site-ul lor din Anglia.
                            Pachetul a venit cu absolut tot ce mi-as putea dori. Doua cabluri pe 9 pini la un capat, iar la celalalt mufe pentru iPod, AUX Line-in si 2 USB-uri. Partea interesanta este ca pot modifica sursa din butoanele de MODE. Trec de pe FM pe AUX, iar o voce de doamna imi spune ce anume este selectat. Foarte inteligenta treaba. Sunt foarte multumit. Pot baga si 1000 de melodii / folder si pot folosi si harduri externe.
                            Honda Civic 2.2l i-ctdi 160CP, Nighthawk Black

                            Comment


                            • #15
                              USb

                              Originally posted by mateivl View Post
                              Am rezolvat problema acum cateva saptamani, dar am uitat sa mai postez pe aici.
                              Intr-un final mi-am comandat un player USB/iPod de la GNOM. L-am comandat de pe site-ul lor din Anglia.
                              Pachetul a venit cu absolut tot ce mi-as putea dori. Doua cabluri pe 9 pini la un capat, iar la celalalt mufe pentru iPod, AUX Line-in si 2 USB-uri. Partea interesanta este ca pot modifica sursa din butoanele de MODE. Trec de pe FM pe AUX, iar o voce de doamna imi spune ce anume este selectat. Foarte inteligenta treaba. Sunt foarte multumit. Pot baga si 1000 de melodii / folder si pot folosi si harduri externe.
                              Salut te rog da-mi si mie lincul de unde l-ai cumparat!

                              Comment

                              Working...
                              X