MUERTTES: '97 Honda Accord Coupe 2.2i es, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    va multumesc pt sugestii si sa stiiti ca am de gand sa ma tin de cuvant cu "premiul"pt ideea salvatoare si voi recunoaste sincer daca cineva mi-a dat-o!
    ex.atr
    cd7, eg5

    Comment


    • #32
      Verifica ghidajele de la etrieri sa nu fie blocati cumva si ansamblul Caseta directie - capete bara- bielete directie si pivotii. Si eu unul am problema tremuratului la franare dar stiu sigur ca unul din etrieri are ghidajele blocate si franarea se produce doar pe suprafata unde actioneaza pistonul :|.
      Sa ne ti la curent cu deznodamantul povestii .
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • #33
        Originally posted by Vali_lj View Post
        Verifica ghidajele de la etrieri sa nu fie blocati cumva si ansamblul Caseta directie - capete bara- bielete directie si pivotii. Si eu unul am problema tremuratului la franare dar stiu sigur ca unul din etrieri are ghidajele blocate si franarea se produce doar pe suprafata unde actioneaza pistonul :|.
        Sa ne ti la curent cu deznodamantul povestii .
        care sunt ghidajele de la etrieri? daca actioneaza corect pistonul nu apasa toata placutza de frana ?adica el calca la mijlocul placutzei.....
        pistonasele le am verificat .nu au rugina.inca e vaselina sub burduf.
        (ceva ramane blocat uneori pe fata la amandoua rotiile si pe spate dreapta.sau cel putin asa cred.am invartit rotiile cu masina ridicata dupa cate o proba si erau exagerat de fierbinti cele mentionate.dupa ce am scos de tot pistonasele si le am impins la loc am invartit si mergea lejer chiar si dupa apasarea pedalei.cred ca doar in sarcina se intampla ceva...)
        directie sta bine cica.in afara de 2 bucse de la bara stabilizatoare care am fi uzate mai tare.le comand maine.fac multi km si destul de tare si toata chestia asta imi da o senzatie de nesiguranta .ma astept la vreo frana sa cedeze ceva sau aud vreun POC si sa nu mai am frane....
        ex.atr
        cd7, eg5

        Comment


        • #34
          daca nu ma insel ghidajul este acel loc unde vin prinse suruburile de la etrieri, acele ghidaje trebuie sa culiseze usor inainte|inapoi.
          ...in inima mea sunt toate de Accord.

          www.eRecenzii.ro

          Comment


          • #35
            M-am exprimat gresit ... este vorba de culisantii de la etrier .
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • #36
              Originally posted by Vali_lj View Post
              M-am exprimat gresit ... este vorba de culisantii de la etrier .
              am gasit un mecanic ,al 3 -lea la care merg,care spune ca la etrieri nu e joc si nici probleme de vreun fel.zice ca am o bataie in caseta si la planetare.
              voi schimba planetarele sau capeti de la roata si vedem dupa. daca e din caseta...ii dau foc )
              ex.atr
              cd7, eg5

              Comment


              • #37
                mie mi-a ramas etrierul fata dreapta blocat dupa o frana, nici nu am putut sa pun mana pe janta frigea ca dracu ... acum zici ca merge bine ok , atunci problema ta poate sa fie din planetare si/sau vreun tampon motor bafta

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Toyboy View Post
                  mie mi-a ramas etrierul fata dreapta blocat dupa o frana, nici nu am putut sa pun mana pe janta frigea ca dracu ... acum zici ca merge bine ok , atunci problema ta poate sa fie din planetare si/sau vreun tampon motor bafta
                  acelasi lucru il verific si eu dupa aproape fiecare drum mai lung...de exemplu tocmai am ajuns aseara dupa 3000 km prin germania si uneori ma opream si jentiile pe fata cand erau reci cand frigeau cum zici si tu...nu stiu imi blocheaza uneori placutzele ...dracu mai stie...schimb planetare,voi schimba si etrierii dar cum am scris mai sus daca ajung sa nu rezolv nici asa ....eu caseta nu o schimb si renunt la masina desi imi sta in vreo 3500 euro...
                  p.s. masina din signature e a ta?!
                  muerttes
                  Senior Member
                  Last edited by muerttes; 10-05-12, 23:21.
                  ex.atr
                  cd7, eg5

                  Comment


                  • #39
                    ah!era sa uit! pareri despre consum cu bujii ngk iridium IX?are cineva experienta?eu cu cele vechi cu care am luat masina -nu am fost atent in ce stare erau,poate buna- am scos pe autostrada in DE si 8.6 % si 9.5%...in functie de regim de condus. de cand le-am pus pe astea,poate ma insel eu dar cred ca imi ia 10% peste tot ras,afara in RO si pe autobahn.orice fac un plin si 60 litri sunt 600 km,punct!
                    ex.atr
                    cd7, eg5

                    Comment


                    • #40
                      pune ngk v power, in termeni mari e acelasi drac numai ca mai eften
                      intai baga un ochi la etrier vezi cum prezinta pistonasele, eventual schimbi si lichidul, daca continua problema atunci vezi planetare.

                      Comment


                      • #41
                        salut
                        chiar asta seara ti-am citit mare parte ,mai ales inceputul de la thread-ul cu jucaria ta.m-a facut sa ma gandesc ca niciodata accordul meu nu ar avea o sansa pe track

                        sa raspund la subiectistonasele au fost verificate.culiseaza usor.am schimbat lichidul cu mobil dot4.am aerisit franele.
                        tocmai am gasit zilele astea o masina ca a mea care se dezmembreaza.am luat planetare si etrieri(4buc),electromotorul...mai multe...
                        azi am lasat din presiune de la 2.5 la 2.2bar ...acelasi comportament.astept sa imi vina piesele alea.fie ele si second.oricum planetarele nu bat.
                        stupid e ca nu imi aduc aminte daca cand am luat masina din germania,pe drumul catre casa ,avea sau nu trepidatiile astea.

                        de zici sa iau ngk v power?adica e mai ieftin,ce?consumul?nu cred ca am inteles ce voiai sa spui legat de bujii
                        ex.atr
                        cd7, eg5

                        Comment


                        • #42
                          ngk v power, iesi mai eften la bani, consumul ramane la fel.

                          Comment


                          • #43
                            pai nu m-ai inteles cred.eu am deja iridium IX pe masina...doar ca mi se pare ca consuma mai mult ca inainte,cu cele vechi...vroiam sa stiu ce zice lumea fata de niste bujii simple,ca si consum
                            ex.atr
                            cd7, eg5

                            Comment


                            • #44
                              am auzit ca ai mai modificat cate ceva pe la masina
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Spoon View Post
                                am auzit ca ai mai modificat cate ceva pe la masina
                                Da!sa stii...cum de ai auzit?!am cunoscut un tanar din timisoara.se ocupa cu piese de tuning.foarte serviabil si priceput...!
                                ex.atr
                                cd7, eg5

                                Comment

                                Working...
                                X