RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jurnal de bord (tehnic): 221252 km

    O revizie (cam intarziata) facuta cu programare telefonica si confirmare prin SMS, la Asko, teoretic la 220K km.
    Consumabilele au fost luate de pe Cox (toate de cea mai buna calitate, cred...), respectiv:
    - ulei motor Honda 0w30;
    - filtru de ulei,
    - filtru de aer,
    - filtru de habitaclu si
    - filtru de combustibil.

    Desi am inceput operatiunea cu putina intarziere, totul a durat putin peste 2 ore, dar lucruriles-au desfasurat meticulos si cu grija.
    Razvan a supervizat discret operatiunile, lucru pentru care ii multumesc.!

    Am facut si o verificare rapida, vizuala la frane, directie, suspensie, electrica, din care a rezultat ca in urmatorii 5k km trebuie sa schimb franele pe fata - placute si discuri, cu care deja m-am pregatit, tot de pe Cox.

    In rest, masina fiind recent spalata, inclusiv pe dedesubt, am fost placut surprins sa constat ca nu sunt probleme de niciun fel la suspensie, directie, esapament, etc, dupa drumurile infernale pe care a mers prin insula Limnos.

    Asa ca, aventura continua!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • Super bine! Cel puțin tot atâția km înainte!
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Multumesc..!
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • Jurnal de bord (tehnic): 227597 km

          O vizita programata la Asko pentru verificarea (gratuita) de sezon, inaintea frigului care urmeaza.
          Sesiunea de verificare a decurs rapid si foarte eficient, ocazie cu care am identificat cateva probleme:
          1. Imediat:
          - o bieleta directie, pe stanga,
          - un pivot inferior, pe dreapta,
          - capetele de bara de directie, si pe stanga si pe dreapta,
          - o bieleta antiruliu, pe stanga spate
          - Placutele si discurile de frana fata;

          2. intr-un viitor apropiat:
          - placutele de frana spate,
          - bucsile de bascula inferioare fata,
          - lichidul de la circuitul hidraulic al ambreiajului;

          3. De avut in vedere:
          - verificat si (eventual) reparat demarorul,
          - inlocuit ambreiajul (placa de presiune, discul, volantul).

          Totodata am inlocuit si rotile de vara cu cele de iarna, care au primit Michelin Latitude Alpin 225/65 R17 H100.
          Aici ar fi de spus ca noile anvelope au fost furnizate de Asko (multumesc Razvan...!), din colectia de toamna-iarna pe care au avut-o in aceasta perioada.
          La o prima impresie, in cei 60-70 km pe care i-am facut pana acasa cu noile incaltari, prima senzatie a fost de liniste si siguranta (foarte silentioase si chiar am pus o frana violenta pe DN1 si masina parca a incremenit). Mai vedem insa si pe umezeala, mazga, zapada si gheata...

          Urmeaza niste reparatii, dar ...Aventura continua..!
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • Moammmaaa dar e o lista de lista cu piese... cred ca e un scor financiar pe total destul de maricel.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Originally posted by ro861 View Post
              Totodata am inlocuit si rotile de vara cu cele de iarna, care au primit Michelin Latitude Alpin 225/65 R17 H100.
              La dimensiunea asta, indicele de greutate ar trebui sa fie 102, nu 100. Cum ai in CIV?

              Comment


              • Originally posted by raducu View Post
                La dimensiunea asta, indicele de greutate ar trebui sa fie 102, nu 100. Cum ai in CIV?
                Scuze, am citit eu gresit de pe roata, e vorba de 106 H.
                De altfel, in CIV la dimensiunea asta (17") scrie 102 T, iar la roata pe 18" scrie 100 H.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Atunci esti legal! (suporta cu vreo 100kg in plus pe roata fata de 102)

                  PS: pe 19 trebuie de 98 Y (Y - 186 mph 300 km/h Exotic Sports Cars)

                  Comment


                  • Jurnal de bord (tehnic): 229220 km

                    Luni (13) am fost programat la Asko pentru diversele remedieri constatate la recenta verificare de sezon.
                    Daca privesc prin prisma timpului petrecut acolo si a costurilor intregii operatiuni, as putea zice ca a fost o zi cu ghinion, dar daca privesc partea plina a paharului, in sensul ca am rezolvat o gramada de probleme care se cam adunasera la parcursul asta care tinde sa devina mare spre urias, as zice mai degraba ca ziua asta de 13 a fost una cu noroc.

                    Asa dar, Hondita mea a primit urmatoarele:
                    - discuri si placute de frana pe fata, luate de mine de pe Cox;
                    - pivoti si capete de bara, stanga-dreapta,
                    - o bieleta de directie pe stanga,
                    - o bieleta antiruliu pe stanga spate, si nu in ultimul rand
                    - vasul de spalator geam/far, crapat de mine la o atingere nefericita cu ocazia unei iesiri prea stanse dintr-o parcare.
                    La finalul operatiunilor mecanice, am facut si schimbul de ulei motor si filtru, pentru cei aproape 230k km, cu Honda 0w30/OEM, luate de mine de pe Cox.

                    Programat la ora 10 de Lucian (Multumesc de promptitudine, receptivitate si amabilitate..!), lucrarile au inceput cu punctualitate la mecanica (multumesc Sorin...!) si au continuat dupa pauza de masa pana spre ora 16 la tinichigerie (multumesc Marin...!), de unde am plecat in sfarsit, nu inainte de facturare si plata, bineinteles ca in ciuda discount-ului de 15% la piesele si manopera service-ului, tuns, ras si frezat...!

                    Nu am insa de ce sa ma plang, cam tot ce am facut acum, cu exceptia franelor fata si a schimbului de ulei motor, a fost pentru prima data in cei 220k km parcursi.
                    Bineinteles ca la toate astea s-a mai adaugat geometria directiei si verificarea pe standul de frana. Absolut necesare, dupa aceste operatiuni.

                    Si pentru ca lucrurile sa arate (aproape) perfect, pe durata zilei, pana la finalizarea lucrarilor, la cererea mea am beneficiat si de o masina de inlocuire, ocazie cu care mi-am mai rezolvat si din problemele zilei. Multumesc Razvan...!

                    Asa ca, dupa cum spuneam, desi o zi de 13, pana la urma cred ca a fost o zi pe plus, de care ma declar multumit.
                    Aventura continua!
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Multi km inainte
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • Sa te folosești în continuare măcar tot atâția km fără probleme.

                        Comment


                        • Originally posted by Sindrom View Post
                          Multi km inainte
                          Originally posted by Soni View Post
                          Sa te folosești în continuare măcar tot atâția km fără probleme.
                          Multumesc!
                          La cat merg cu ea pe zi/saptamana/luna/an mai apar si probleme, dar noi sa fim sanatosi, ca le rezolvam cumva pe toate...!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Țin pasul cu tine. Fac și eu 80-100 pe zi. 😀. Dar am doar 77000 km 😀😀

                            Comment


                            • Distractie placuta in continuare !
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • Vine Craciunul, se apropie si Anul Nou, asa ca dragi prieteni, va urez din toata inima drumuri bune, fara probleme la masinile pe care le avem si le iubim si Sarbatori Fericite..!
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X