RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa te bucuri de ea cel putin la fel ca si pana acuma!

    Comment


    • Jurnal de bord (tehnic): 200367 km

      Azi a fost revizia aniversara pentru cei 200k km de parcurs, efectuata la un service de cartier, unde lucreaza un bun cunoscut de al meu.
      Asta a insemnat un schimb de ulei si toate filtrele precum si cureaua de accesorii, care avea putin peste 60k km de folosinta.

      Materialele folosite, procurate de pe la magazine online si furnizori AM, au fost:
      - Ulei Sustina 0w30
      - Filtru de ulei Mann,
      - Filtru de aer Bosch,
      - Filtru de combustibil Denso,
      - Filtru de habitaclu(polen) Mann,
      - Curea de accesorii Dayco;

      Manopera a fost la un pret super decent, asa ca una peste alta cred ca am iesit mult sub ce as fi platit la un (deja celebru...) dealer Honda, fapt care ma indreptateste sa fac astfel si alta data. Cu mentiunea ca am sa incerc sa ma aprovizionez din timp de pe Cox.

      Bonus la toata interventia a fost si ceruirea cavitatilor din capota motor de curand schimbata.
      In sfarsit, masina e prgatita pentru urmatoarea 100k km...!

      Aventura (deci) continua...!
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Mulţi kilometri inainte!
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • Superb! Totusi mergea de pus pe tester sa vedeti starea componentelor care se pot vedea pe tester... sonde, aprindere, firmware, etc.
          Data viitoare.
          Multi Km fericiti si drumuri minunate!
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • La mulți înainte! O mențiune aș avea, fiind diesel, cel mai ok ar fi uleiul Honda 0 30 pentru motor. Drumuri bune în continuare.
            BlackMagic
            Senior Member
            Last edited by BlackMagic; 07-04-17, 13:17.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Originally posted by cerevelu View Post
              Superb! Totusi mergea de pus pe tester sa vedeti starea componentelor care se pot vedea pe tester... sonde, aprindere, firmware, etc.
              Data viitoare.
              Multi Km fericiti si drumuri minunate!
              N-are honda diesel treaba cu astea )
              Eu initial din lipsa de timp, am ales sa nu ma duc la asko, dar nu am avut niciodata vreun regret. Comandam de pe cox din timp si aia e.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • Originally posted by BlackMagic View Post
                La mulți înainte! O mențiune aș avea, fiind diesel, cel mai ok ar fi uleiul Honda 0 30 pentru motor. Drumuri bune în continuare.
                A lui merge si cu "BUNICA" dar neaparat trebuie prajit peste in el de 2-3 ori........
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Jurnal (tehnic) de bord : 204 900 km

                  Ieri am finalizat prima mea achizitie pe coxmotorparts, un set complet de ambreiaj, luat preventiv, avand in vedere parcursul masinii si faptul ca pana acum asa ceva nu a fost inlocuit.
                  Sa va povestesc pe scurt filmul operatiunii, care mie mi s-a parut foarte ok si sper sa incurajez si pe altii sa procedeze asemanator.

                  Asadar, duminica trecuta, pe la pranz am intrat pe site si am facut comanda (205 lire sterline, transport si TVA inclus), platita cu cardul meu de credit VISA, confirmata, tot.
                  In aceeasi zi, dupa amiaza spre seara, m-a sunat de la banca, un serviciu de monitorizare plati, sa le confirm ca eu am facut plata. Ok.
                  Termenul de livrare a coletului a fost estimat 4-6 zile.
                  Luni am primit mail de la firma furnizoare ca a fost expediat coletul (4,8 kg) si voi fi contactat de curier (TNT) in jurul datei de 11 mai (joi) pentru livrare.
                  Intr-adevar, joi dimineata am primit SMS de la curier ca in cursul zilei va livra coletul (la adresa de la job), ceea ce s-a si intamplat putin dupa pranz.

                  Ajuns acasa am verificat continutul totul OK. Pus piesele pe raftul dedicat din beci, in asteptare.
                  Case close!
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Doar 4.8 kg kitul de ambreiaj? Tot de pe cox l-am luat si eu dar parea mult mai greu de atat.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • Originally posted by octi_b View Post
                      Doar 4.8 kg kitul de ambreiaj? Tot de pe cox l-am luat si eu dar parea mult mai greu de atat.
                      Eu nu l-am cantarit, dar asa la mana, cred ca nu e gresit. Asta e insa ce mi-au scris ei in mail-ul prin care ma anuntau expedierea...
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • N-ar fi trebuit să iei și volanta?
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Am luat kit-ul (set) propus de ei. Volanta nu era ofertata (sugerata macar) acolo.
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Nu știu de ce am rămas eu cu impresia că e bine să fie schimbată și volanta odată cu kit-ul de ambreiaj ( în cazul motoarelor diesel).
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Asa e, e mai bine sa schimbi si volanta. O sa vad atunci cand va fi cazul.
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • jurnal de bord (tehnic) : 210482 km

                                O vizita (programata) la Asko, pentru un schimb de ulei motor si filtrul aferent, inter-revizii.
                                S-a pus ulei Texaco 5w30 si filtrul OEM, ambele recomandate de dealer. Per total, pretul intregii operatiuni, cam piperat, dar in limitele cunoscute...!
                                Desi am cam intarziat (motivat...!) a fost o vizita scurta si foarte placuta, cu cafea, aer conditionat si multa amabilitate. Multumesc Lucian, multumesc Razvan..!

                                L.E. Multe Civic-uri (noul model) la vanzare, iures la cumparare...!
                                Impresii bune din toate partile, se pare ca este un succes comercial..!

                                L.E.2: Latest news...! Cumparat de pe Cox un set complet de frane fata - discuri si placute de frana, OEM
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X