Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vazut si eu noul Sedan, la CM in showroom, cu ocazia unei scurte vizite in service. Din respect pentru viitorii posesori de Civic sedan 2012, prefer sa nu comentez nimic.
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • In anul 2012, cand Hyundai a ajuns al 5-lea producator mondial pentru ca are masini frumoase, bune si ceva mai ieftine decat concurenta, cand Citroen scoate gama DS, cand Range Rover vine pe piata cu o masina superba -Evoque, care culmea, nu are probleme de fialbilitate, cand Fiat vinde 500 la pret de Civic pentru ca arata nemaipomenit, cand BMW scoate motorul diesel triturbo- o bijuterie tehnica(apropo cine a mai auzit de honda pe la premiile Engine of the year?), cand Renault relanseaza Alpina, cand Audi a ajuns la un grad apropiat de perfectiune in ceea ce priveste calitatea interioarelor, cand Mercedes revine in forta cu o seria A extrem de atragatoare si reuseste chiar sa nu strice cea mai frumoasa masina pe care am vazut-o in ultimii 20 de ani -CLS, noi ne scremem sa gasim ceva cat de cat de doamne-ajuta la o masina care in cel mai bun caz ar fi fost un best seller daca am fi in anii 90.
      ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

      Comment


      • Oricat ma enerveaza si ma doare (oarecum) comentariul tau, din pacate este 100% adevarat, subscriu.
        2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
        1971 VW Käfer 1302, Gray

        Consum 1.8 i-VTEC:

        Comment


        • Acel pas inainte la care ma refeream, era "dedicat" strict designului, interior si exterior.
          Si fara suparare dar ultimul Sedan a fost, pentru gustul meu, mult prea asiatic si prea spalacit. Nu ca asta ar rupe tot ci doar ca a evoluat vizibil, nu de alta dar mai bine influente americane decat asiatice, anoste si plictisitoare.
          Nu vad nimic tragic in faptul ca isi imparte anumite componente cu Insight, e clar ca si HONDA taie din costuri acolo unde se poate, inca nu s-au facut de cacao cu exemple a la Seat Exeo.
          Multumiti?
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • Originally posted by hondatu View Post
            Acel pas inainte la care ma refeream, era "dedicat" strict designului, interior si exterior.
            Si fara suparare dar ultimul Sedan a fost, pentru gustul meu, mult prea asiatic si prea spalacit. Nu ca asta ar rupe tot ci doar ca a evoluat vizibil, nu de alta dar mai bine influente americane decat asiatice, anoste si plictisitoare.
            Multumiti?
            Fara suparare, dar asta chiar a pus capac. Asadar formele asiatice sunt spalacite... JDM-ul asta a ramas doar o poveste. Formele americane is de-a dreptul minunate, vedea-te-as intr-un ZDX, Crosstour sau alta monstruozitate sclipicioasa d-aia de-ti place.
            Nu ai voie la asa randuri in calitate de mare sef al forumului Honda!

            Comment


            • din punct de vedere al designului exterior mie mi se pare ca sedanul arata mai bine decat vechea editie;
              in interior insa mi se pare ca parca s-au straduit sa foloseasca cat mai multe tipuri de plastic, mai multe nuante care nu se potrivesc (nici macar cele care ar trebui sa fie la fel)
              e un interior ratat pentru ca arata bine ca si concept de design dar au folosit materialele gresite

              @gabriel tabloul general pe care incerci tu sa il descrii e destul de corect dar extrem de exagerat; lucrurile nu sunt chiar asa roz la restul si asa de cacanii la honda; Hyundai de exemplu sunt frumoase dar in interior sunt de proasta calitate (asa cam ca sedanul de care discutam), DS nu este altceva decat un Citroen desenat mai avantgardist dar cu preturi mai mari; Evoque chiar are unele probleme de fiablitate; Fiat, inafara de 500 produce masini plictisitoare in cel mai bun caz si are probleme financiare destul de serioase; BMW, AUDI, MERC de acord cu tine dar la ce preturi?! - un seria 3 nou cu un motor competent si configurat cu cele necesare costa cu tot cu TVA peste 60k (!!!)
              Turkish
              Senior Member
              Last edited by Turkish; 26-06-12, 12:18.
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • Concluzia este sa ne luam toti Logan ptr ca oricum peste tot plasticele sunt la fel ce mai conteaza restul lucrurilor din care se compune o masina
                Si proaspat proaspat un post pe facebook al unui amic:
                "Skoda Octavia nou nouta luata de la Porche Avtiatiei, stop pocnit de la ger, bec ars, ambele faruri parlite pe exterior (plastic ars), catalizator si precatalizator infundate, service de ***** asigurat de AVIA MOTORS SKODA care se jura ca farurile mi le-a ars un "raufacator" cu bricheta si ca nu si-au dat seama ca e belit si catalizatorul nu doar precatalizatorul (what are the chances?) si care nu ofera masina la schimb pentru garantie decat daca masina e imobilizata (pai nu e imobilizata la voi in parcare?) + Consum de 15l/100 in oras de zici ca am Pajero. Recomand second hand all the way. Se mai intreaba de ce a cazut piata auto in halul asta...Ciurucuri noi"
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                Comment


                • @vtin:
                  Ma tem ca n-ai inteles ceva. Inainte de a fi "mare sef al forumului Honda" sunt un om, cu gusturi si alde alea iar in privinta designului, nu vreau sa fiu nicidecum obiectiv si n-am facut decat sa-mi spun parerea. Mai e voie? Ba da, o parere sincera are voie sa iese oricand la lumina.
                  Si te rog nu ma mai cocota pe cele mai inalte culmi fiindca nu-mi place din simplul motiv ca automat si asteptarile tale vor fi mult prea mari pentru un om de rand ca mine.
                  Recomanda-mi te rog ce ar trebui sa fac pentru a separa parerea lui hondatu de cea a adminului!
                  Multumesc!
                  Nu e nevoie de un ZDX si nici de un Crosstour, am un FR-V!
                  Nu inteleg revolutia asta fiindca daca stam sa "studiem" putin toate generatiile ale acestui Sedan, ma tem ca o masina (cu adevarat) frumoasa ea n-a fost niciodata, cel mult simpatica, ceea ce pe scala mea inseamna maxim un 7. Oarecum ciudat fiindca HONDA stie sa deseneze limuzine frumoase, dar ma rog.
                  Poate ca pe langa gusturi, un rol foarte important la lansarea unei noi generatii il joaca si asteptarile sau pretentile, iar la aceste capitole, in comparatie cu unii dintre voi, eu sunt foarte modest. Aici ma refer la partea tehnica, dotari, s.a.m.d.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • Originally posted by vtin View Post
                    Ca sa termin cumva sirul asta dezlanat de idei, duminica am vazut o cursa de ETCC unde cei care pilotau Honda foloseau Ep3, Cl7 si Fd2, adica masini tinere tare.
                    Fara suparare, dar nu esti deloc la subiect, ba mai mult, deviezi discutia spre cu totul altceva. Ce au de-a face acele modele performante cu masina de fata? Uiti foarte usor ca la HONDA (cu foarte putine exceptii ceea ce nu e cazul si aici!!), intotdeauna modele performante au ca baza modelele de serie mare (inclusiv doua din cele trei modele insirate de tine ca exemple).
                    Sa nu uitam ca si la actuala generatie va exista o versiune TYPE-R!! Pentru nerabdarea unora nu e nimeni de vina, nici chiar HONDA care cu siguranta nu-si planuieste activitatea dupa rabdarea sau nerabdarea unora.
                    Cu riscul de a ma repeta, vreau sa aduc o scurta completare la postul meu de mai sus.
                    Uitandu-ne peste toate generatiile lui Civic Sedan ( http://www.honda.co.jp/pressroom/products/auto/civic/ ) nu putem sa nu observam ca fiecare generatie in parte a suferit schimbari majore in design, lucru la care ar fi trebuit sa va asteptati si voi fanii acestui model odata cu lansarea acestei noi generatii. Sau nu va intereseaza istoria acestui model?
                    Daca am fi acum in anul 1990 sa zicem, ce "argumente" si reprosuri am mai gasi la adresa celor de la HONDA?
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • @ Nomercu..si Loganul isi are rolul lui....dar sincer...nu iti iei o masina doar pentru motor sau mai stiu eu ce alte motive.Conteaza mult si calitatea interioarelor incepand de la plastice pana la imbinari fara sa se auda diferiti "greieri" din prima suta de km.

                      Eu la skoda sincer sa fiu nu am auzit de probleme asa grave...catalizatorul nu se infunda decat daca mergi ca cizma..si sunt multi care nu stiu sa conduca.Am 2 skoda in familie toate cu peste 100k si nu am avut probleme la nici una.
                      La Honda din pacate la 2 ani si 40k trebuie sa schimb ambreiaj/volanta si caseta directie...degeaba are motor bun daca nu e in stare sa invarta rotile cum trebuie si vice-versa.Orice masina are scopul ei.Honda nu este o masina pe care o poti exploata cum poti face cu skoda de exemplu.
                      Din pacate calitatea a scazut mult la modelele noi....inclusiv la civic...care nu isi mai face banii dupa standardele mele.

                      Comment


                      • Eu in 140 de mii de km am schimbat pe garantie doar ambreiajul si volanta. Masina este pe firma nu merg cu ea doar pana la servici si inapoi. Față de ce alte probleme am vazut la alti colegi din firma care au ales alte marci de masini si au facut cam acelasi nr de kilometri pot spune ca Honda in tot acest timp s-a tinut chiar foarte bine. Insa discutam de criterii diferite in alegerea unei masini, din cauza asta spun ca din punctul meu de vedere discutia legata de nu stiu ce plastic este un pic fortata, problema mea reala fiind ca m-am obisnuit cu vitezometru digital si imi va fi greu sa renunt la Honda hehehe
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                        Comment


                        • Bun, multumesc hondatule, ca mi-ai lamurit care este acel "un pas inainte" pe care l-ai vazut tu fata de civicul FD. Eu inteleg ca este un pas inainte in privinta design-ului. Inteleg ca nu-ti place design-ul sedanurilor, inca de la inceputul lor. Nu e problema, nici nu trebuie. Mie mi-a placut, dovada ca sunt la al treilea sedan, si asta conteaza (din punctul meu de vedere). Mi se pare ciudat ca singurul lucru pe care tu l-ai mentionat ca "un pas inainte", este o chestiune de design. Iarasi, mi se pare ciudat ca un model care insusi Ito a recunoscut ca este un insucces, tu il gasesti ca este un pas inainte.

                          PS: Stai linistit, ai tot dreptul sa-ti spui parerea, ca orice om simplu.
                          PS2: ai mers cu civicul FD vreodata?
                          PS3: mie personal nu-mi plac masinile "americanizate". Si daca as vrea sa-mi iau o astfel de masina, atunci mi-as lua o masina americana suta la suta, nu una americanizata. Adica, daca vreau nevasta blonda, imi iau nevasta blonda, nu o negresa vopsita blonda. De altminteri, noul civic sedan seamana si cu jetta, si cu insight-ul, si cu toyota.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • civicul nou sedam are lumini de zi, xenon, sistem de hill-start, mufa usb, schimbatorul schimbat (sper ca in ceva mai durabil), senzor ploaie, indicator schimbare trepte viteza, camera marsalier, senzori parcare, aerisire AC pentru spate.

                            cam asta stiu eu diferit, la sedan, intre modelul de top curent si anterior, daac nu ma insel prea tare.

                            stiu sigur ca sunt si ceva minusuri -- trapa de exemplu.

                            Hatchback-ul de top e si mai ok. e un fel de accord executive mai mic.
                            Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                            Jazz '05 M/T

                            Comment


                            • civicul meu sedan are xenon din fabrica si indicator schimbare trepte viteza tot din fabrica (un BS inutil). Schimbatorul nu e schimbat, ca e foarte durabil (ala) care este. Aerisire A/C pentru spate, nu stiu daca are, dar am sa verific. Senzor de ploaie, camera marsarier, senzori de parcare, si sistem de hill-start nu are, soferul (adica eu) tine loc de toate astea. Mufa USB iarasi nu are, nu i-am simtit lipsa. In schimb am trapa, si am o masina care imi place mie.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Ce sa mai vorbim despre noul honda civic hybrid ...!

                                De la 20 cp si 15 KW a motorului electric s-a ajuns la numai 14 sau 15 cp . De la o baterie NiMH s-a ajuns la o baterie Litiu-ion ...

                                PS: Sa nu mai vorbim ca honda civic hybrid generatie 2006-2012 a fost primul hybrid cu motor I-vtec tehnologia 3 stage ! Practic a fost tatal crz-ului si a noului civic hybrid !
                                Last edited by Sayan; 26-06-12, 15:32.

                                Comment

                                Working...
                                X