Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Comenzile de pe volan parca nu ma atrag. Arata ciudat de naspa.
    Le prefer pe cele gen Accord, unde prin pipaire poti simti fiecare buton in parte.
    In rest pare ok. In trend cu piata.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #77
      Pe albastru arata mai bine, parca. Vazut unul pe autostrada Dubai - Abu Dhabi.
      Click image for larger version

Name:	DSC06142.jpg
Views:	1
Size:	34.1 KB
ID:	711881
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #78
        Azi ajung la Mara, poate au adus-o. Nu mai am rabdare.
        Maruta, esti vinovat de situatia asta 100%!

        Comment


        • #79
          Sper sa fie genul de masina la care nu te duci cu prea multe asteptari, dar care sa te surprinda (placut) cand o conduci.

          Un alt mic detaliu: a disparut indicatorul cu nivelul apei. Va fi, la fel ca la Jazz, un "martor" care se va stinge imediat ce apa va atinge o anumita temperatura.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #80
            maruta, cum e pozitia in scaun? Ai condus noul sedan?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #81
              Originally posted by Delphi View Post
              maruta, cum e pozitia in scaun? Ai condus noul sedan?
              Nu l-am condus, cu toate ca puteam sa dau o tura prin curte pe-acolo.
              Pozitia mi se pare putin mai inalta, iar sustinerea scaunelor parca nu este asa de buna ca la FD1.
              Pedala de acceleratie nu mai pleaca din podea, iar schimbatorul de viteze este foarte fain si intra in viteze mult mai usor.
              Volanul este si el destul de placut la atingere, mai functional dar mai urat decat anteriorul.
              Inchiderea/deschiderea portbagajului a ramas la fel...adica nu ai de ce sa apuci....
              Pozitionarea butonului de ventilatie (+/-) mi se pare total neinspirata, in schimb butoanele pentru incalzirea in scaune stau mai bine imediat sub clima si nu le mai poti activa din greseala cum se poate intampla acum.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #82
                din pacate atat la hatch cat si la sedan prefer generatia anterioara de civic [cel putin din punct de vedere estetic]
                chiar si sedanul avea acea linie agresiva si totusi rotunjita mult mai atragatoare [repet parere personala]
                o sa fiu sincer curios cand il aduce in iasi ..ca sa imi fac o idee si la senda [la hatch m-am lamurit]

                Comment


                • #83
                  eu ma uit acum la unul negru; exteriorul imi place, spatele seamana mult cu cel de legend;

                  interiorul e ok mai putin plasticul de pe bord care are un model "panza de paianjen" care aproape ca imi repugna; in rest bordul e f fain; au renuntat la curbura accentuata inspre sofer dinspre portiera inspre bord - in care eu la hatch tot dau cu piciorul

                  in rest, sunt curios pe cati o sa alunge eticheta aia cu turkey...
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #84
                    Imi place mai mult ca modelul anterior, insa acum cred ca lumea o va confunda si mai mult cu hyunday daca este privita din spate...

                    Si nu pot sa remarc tampeniile alea de guri de ventilatie...mi se par prost pozitionate si se pare ca nici la acest model nu se pot bloca cele de pe centru...Sa vezi nebunie la clima pusa pe auto pe timp de vara
                    2008 Honda Civic 5d i-shift

                    Comment


                    • #85
                      La Mara nu a ajuns inca. Oare cand o sa-l vaz?!

                      Comment


                      • #86
                        Fa un drum la ASKO
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #87
                          Ziceti ca e atat de rau ca e facut (asamblat ca doar piesele cel putin motorul cutia si sasiul , zic eu cele mai importante vin din japonia) in turcia ?
                          Cred ca au mai fost si alte modele destinate RO dar facute in TR si eu nu am auzit de probleme ... la renault e alta treaba ...alea vin cu probleme la piese(electronica) direct din franta zic si eu ...
                          Imi place f mult modelul civic sedan si imi place ca e f ok dotata versiunea 1.8 ES AT

                          Comment


                          • #88
                            Exista un topic foarte frumos deschis de un coleg de al nostru despre calitatea masinilor produse in Turcia: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...r-Gebze-Turcia .

                            Comment


                            • #89
                              vtin l-am citit mai demult

                              Comment


                              • #90
                                Ciudat e ca pe vremea aia nu prea se stia unde e facut Sedanul, in schimb unii deja stiau de problema scartaitului pedalei de ambreiaj si de paliativul cu vaselina grafitata... (topicul este cam din perioada in care vorbeam cu Bogdan si pregateam cumpararea masinutei mele)

                                Si on: zic doar atat: intre noul Civic hatch si cel sedan, il prrefer pe primul. Si mai zic, cum naiba sa am incredere intr-o masina bazata pe un model pentru care si-au turnat cenusa in cap pana si mai marii Honda?
                                Http://www.thetorquereport.com/2011/...onsibilit.html
                                http://wot.motortrend.com/honda-admi...13-140651.html
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X