Honda CR-V - nu trage spatele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    asta nu e de la VSA?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
      Oricum pe gheata nu stiu care 4x4 face fata fara anvelope adecvate..clutate sau mai stiu eu cum.
      Aici aveti perfecta dreptate.
      Am fost la munte cu un amic cu un Land Rover dintr-ala clasic. Extraordinara masina. Am coborat pe drumul spre Sirnea... Ala de la Fundata... polei jos, zapada afanata sus... era sa murim...noroc ca ne-am proptit intr-un copac... sanie de necontrolat... si la urcat, doar cu doi cai de la tarani a mers... bani buni a facut omu` ala cu atelaju`. A mai scos vreo 8-9 masini, toate bengoase, inclusiv un Forester. Cam asta e cu gheatza pe panta mare. Poate o merge cu cuie sau lanturi, desi am mari dubii, ca zapada face sa nu ajunga metalu` la gheata.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #33
        robimo,raspunsul era cu 2 randuri mai sus. la crv vsa este la pachet cu tcs(controlul tractiunii) si ori se activeaza amandoua ori se decupleaza amandoua (din ac buton VSA)

        wolfydRg, in situatia ipotetica prezentata de tine , nu se buleste nimic la sistem el lucrand in parametri proiectati . Oricum cuplul trimis spre rotile din spate este sub 50% . Am spus ipotetic , deoarece daca nu ai dezactivat vsa-ul , controlul tractiuni va infrana roata fata pe care o simte ca derapeaza mai mult si va trimite cuplul catre cealalta. Astfel sistemul lucreaza ca si cum ai avea un pseudo diferential blocabil pe fata deci si ceva tractiune .

        ps: cat timp se tot joaca tcs-ul cu rotile tale fata, vsa-ul iti taie si cuplul la motor pana considera el ca a tras bingo tcs-ul pe roata castigatoare...iar citirea o face pe senzorii de la abs...care nu se decupleza( asta e si motivul pt care se decupleza vsa , sa nu moara motoru' taman cand ai mai mare nevoie, in milocul pantei sau namolului,etc )
        ryloy
        Senior Member
        Last edited by ryloy; 16-02-12, 00:51.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

        Comment


        • #34
          Originally posted by robimo View Post
          Azi am fost pe un drum uşor īn pantă, cu zăpadă peste gheaţă şi am īncercat iar sistemul. Nimic. Am observat īnsă ceva curios: dacă forţezi, după ce īncepe să patineze şi se īnvārtesc roţile īn gol, degeaba accelerezi, parcă puterea motorului se reduce şi nu se turează, oricāt ai apăsa accelereţia - motorul se protejează, nu poţi să-l "omori". Sigur am să spun cānd e rezolvă problema, īnsă deocamdată nu am opţiuni. Cu stimă.
          Exact ce-ti spuneam....nu-i mai poti face nimic. Eu m-am speriat rau cand am patit treaba descrisa de tine,daca aveam unul in spate fie masina fie pom in el ma propteam.Nici franele nu mai ajuta, motorul nici atat, cum spui tu, il acceleram si degeaba,. Nici nu poti sa pretinzi ceva de la frane..era sticla pe jos. Curios este ca dupa ce am terminat coborarea-alunecare am prins o portiune cu zapada...am reusit sa o opresc , sa franez, am decuplat VSA, si am urcat fara probleme pe acelasi "traseu" fara sa turez motorul..mers normal cu aIa....
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #35
            Este vorba de controlul tractiunii. Simplist, roata care patineaza este franata ca sa se invarta cealalta. Daca ambele patineaza, motorului i se taie alimentarea. Poti incerca decuplarea sistemului apasan butonul VSA si au sa vezi ca se comporta ca dacia 1300
            Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

            Comment


            • #36
              Chiar ca Dacia 1300 nu ..asta ti-o spun eu. CRV la decuplare VSA trage cu toate 4 . Poate Accord-ul...dar nu pot comenta nu am Accord...nu cunosc nu am probat.
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • #37
                Pai la el nu trage spatele si oricum era o comparatie mai mult in gluma, iti dai seama...

                Dar nu cred ca trage cu toate 4 odata pentru ca nu are diferential blocabil, trage cu cate o roata de pe fiecare punte, nu?
                Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                Comment


                • #38
                  Trag toate 4...am probat de mai multe ori..si pe noroi...si pe nisip...si pe zapada.....dar daca nu ai anvelope adecvate......chiar ca e Dacia 1300. Prin scoatere VSA nu-ti mai imparte tractiunea comp..merge ca tractorasu'....dar numai pana la 40 km/h....dupa aia intra VSA inapoi..... singur. Eu mai folosesc treaba asta la noroi la pescuit..sau acum iarna in situatii dificile....si chiar functioneaza....
                  Da ai dreptate..la el nu mai mere spatele....
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #39
                    Nu stiu ce sa zic dar daca trag toate 4 "ca travtorasul" cum zici, asta e un lucru foarte bun. Am sa ma mai documentez...
                    Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                    Comment


                    • #40
                      Nu trage cu toate 4, diff-urile fata/spate sunt open Nu au fost diferente majore de tractiune stanga/dreapta ca sa se vada, probabil. In cazul in care aderenta e similara pe toate 4 rotile (oricat de buna sau proasta), e normal sa traga cu toate 4.

                      Problema cu 4x4 de genul asta cum e la Honda (am si eu pe SX4 o alta implementare similara) e ca nu e gandit sa lucreze non stop cu mult cuplu pe spate. Sunt masini gandite sa stea in principal cu 2x4 pe fata si spatele sa ajute la nevoie, daca ies din acest ciclu (in genul tractarii din zapada, unde efortul e foarte mare) se poate supraincalzi distributia fata-spate (unde e un ambreiaj multiplate). La mine daca il tin pe "Lock" si il fortez (genul nisip, namol, etc) se dezactiveaza singur dupa un timp pentru ca are protectie la temperatura.
                      rezare
                      Senior Member
                      Last edited by rezare; 16-02-12, 11:39.
                      ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                      Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                      Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                      Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                      Comment


                      • #41
                        @rezare. Daca ii anulez VSA trage cu toate 4....nu am nici un motiv sa bat campii..eu am probat..ma crezi bine ..nu ma crezi iarasi bine. Am facut treaba asta si pe iarba unda in panta cu VSA si fara VSA..si pe zapada.
                        In certain unusual conditions when your vehicle gets stuck in shallow mud or fresh snow, it may be easier to free it with the VSA temporarily switched off. When the VSA system is off, the traction control system is also off, and the traction is on 4 wheels. You should only attempt to free your vehicle with the VSA off if you are not able to free it when the VSA is on.
                        Immediately after freeing your vehicle, be sure to switch the VSA on again. We do not recommend driving your vehicle with the VSA and traction control systems switched off.
                        [/B]
                        Ce scrie aici am gasit pe net intr-un manual utilizare HONDA CRV.
                        Salutes
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #42
                          - atata timp cat toate rotile sunt in acelasi plan , trag toate 4, iar sistemul functioneaza ideal.(conditie indeplinita in general in peste 90% din drumurile folosite).
                          - cand terenul devine denivelat, iar puntile se incrucisaza, trage roata suspendata, indiferent pe ce parte. Asta din cauza dif deschise, fata si spate , masina nefiind dedicata special traseelor de tip off-road.
                          - cand vsa-ul este cuplat, tcs-ul incearca sa restabileasca tractiunea(ca un pseudo diferential fata) si de cele mai multe ori reuseste.
                          -vsa-ul (esp) taie cuplul la motor si nu tcs-ul.
                          - crv nu are dif central deoarece sist este proiectat altfel.
                          -un sofer cu aptitudini de condus normale ajunge cu acest sistem in locuri inacesibile sau f greu accesibile unui turism obijnuit, iar unul cu ceva experienta in locuri in care nu prea ai ce sa cauti.
                          - la majoritatea suv-urilor dif central e un amarat de ambreiaj,d'aia e de evitat sa tractezi pe altii mai grei ca tine.
                          saionara
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                          http://www.hotelcehov.ro/

                          Comment


                          • #43
                            In sfarsit cineva care isi cunoaste masina si limitele ei Bravos. La ce pareri am vazut pe la topicele de mers prin zapada, foarte putini stiu ce le poate sau nu le poate fierul. De asta si vezi destui agatati prin nameti sau sleauri pe drumuri in vreme proasta.
                            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                            Comment


                            • #44
                              @ Florin Cristea: trag toate 4, e adevarat, dar doar in cazul in care toate rotile au nivelul de aderenta similara. Eu m-am uitat inclusiv pe youtube si acolo poti gasi exemple cu CR-V in zapada, pe geheata sau teste comparative si ai sa vezi despre ce vorbesc, cu si fara VSA

                              Doar masinile offroad dedicate au diferential blocabil si atunci intr-adevar sa invart toate 4 egal indiferent de aderenta, exact ca "tractorasul" cum bine ai zis. Ai vrea tu Cica la noul CR-V au schimbat sistemul. Tot pe youtube am vazut ceva foarte interesant in sensul asta.
                              Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                              Comment


                              • #45
                                Sunt impresionat de experienţa pe care o aveţi şi uimit că nu dă peste acest topic un "păţit". Mai sper. Īncă o treabă curioasă: īn manual spune că dacă vrei să decuplezi -cuplezi VSA trebuie să ţii apăsat butonul pānă apare-dispare indicatorul luminos dar, şi psă auzi un dunet (piuit). La mine nu se aude acel sunet.

                                Comment

                                Working...
                                X