Cum sa instalam xcarlink pe Accord Executive 2008 singuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    DMC, xcarlink, version/revision 1.0/2.0/etc - le-au "actualizat" in timp. Poate chiar electronica difera. Daca ma plictisesc intr-o zi, incerc sa-l desfac si fac poze.

    Comment


    • #17
      unde ai vazut asta cu v. 2.0?
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #18
        well, din nou, al meu are 4-5 ani nu a avut problemele spuse la inceput decat de vreun an incoace. Asa ca dati-le timp si alor voastre
        in ce priveste numele melodiei pe afisaj, e simplu. ca sa va poata afisa titlul, head unit-ul trebuie sa fie capabil sa citeasca si sa afiseze mp3 tags. cum ale noastre sunt doar cd playere, nu mp3, ele pot afisa doar numarul cd-ului si al track-ului. Pentru head unit, xcarlink-ul ala este doar un alt cd caruia ii face play.
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #19
          Adi, vazusem pe net mai multe variante ale playerului (poze/aspect). Fundamental, sunt la fel. Habar nu am care sunt diferentele. Vezi DMC vs xcarlink (parca si in specificatii erau mici diferente). Nu mi-am batut capul cu asta si nici nu am de gand sa caut mai multe detalii. Vorba lui cryo, sa vedem cat rezista in timp. ))

          Comment


          • #20
            Am intrebat in alt thread, dar intreb si aici: nu exista posibilitatea utilizarii doar a unui cablu pentru a conecta un iPhone la HU pe AUX? Fara a fi nevoie de un device de genul xcarlink?
            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
            2000 Honda S2000 Berlina Black
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

            Comment


            • #21
              Am primit si eu Civic-ul cu XCarLink pe el. As dori sa stiu daca merge sa pun in slotul USB un adaptor de acela mic de Bluetooth (precum cel de aici: Link) sa pot scapa de casca ?
              Folosesc card SD pentru muzica... pretentios, dar merge
              RupOase
              Senior Member
              Last edited by RupOase; 09-11-16, 10:42. Reason: link added

              Comment


              • #22
                Originally posted by ady_uaic View Post
                Pentru toti care vor sa puna xcarlink pe un Accord din 2008 executive am facut un mic tutorial aici.

                Intre timp am montat un xcar link pe masina, si va prezint un micut ghid pentru cei care au modelul meu (pentru cei ce sunt din iasi va ajut cu mare placere daca nu va descurcati singuri):

                Se demonteaza doar partea de la schimbator, scrumiera, si partea de dedesubtul playerului (spatiile de stocare)



                La schimbator sa aveti atentie sa trageti cu grija ca sa ramana acele picioruse cu tot cu metalul respectiv (vedeti mai jos), si de-asemenea sa scoateti mufele pentru incalzirea in scaune (pentru cei ce au)



                La scrumiera se scoate locasul unde se scrumeaza tragand de el fara probleme, apoi se scot cele 4 suruburi (vedeti in poza), dupa care sunt 3 picioruse dedesubt (am incercuit fictiv zona unde sunt), si pe dedesubt impingeti usor cu o surubelnita spre motor tragand in sus de tot compartimentul scrumierei, si va iesi fara probleme



                Urmatorul pas (desi nu am facut poza sa vedeti exact, ca deja montasem, va arat pe prima poza ca nu e deloc greu) este sa scoateti 2 suruburi de jos (bineinteles dupa ce ati scos scrumiera) - am incercuit in poza urmatoare, si apoi cand trageti sa aveti grija la partea de sus ca sunt 2 picioruse tot cu clipsuri care ies mai greut - am incercuit unde anume sunt localizate



                Dupa ce veti scoate si acest compartiment, va ramane unul de plastic care e prins in 4 piulite (nu suruburi); le scoateti si pe astea, si o sa vedeti mufa unde vine cuplat xcarlink-ul orientata in jos. NU trebuie scos player-ul si partea de deasupra asa cum am vazut in majoritatea filmuletelor pe net, pentru ca nu e necesar, mufa fiind la vedere.
                Succes!
                Salut, partea de sus chiar ca este aproape imposibil de scos, sunt foarte tari clemele alea, trebuie folosita o surubelnita ca sa fortezi pe lateral/sus, dar trebuie avut grija sa nu ramana semne in plastic .Apoi nu trebuie neaparat scos compartimentul din mijloc(cel de depozitare), daca ai mainile mai mici poti strecura mufa pe deasupra/sub el, eu nu am avut cheie/tubulara la indemana(cred ca de 10!? ). Am montat si eu azi un adaptor de genul xcarlink, numai ca este cumparat din china cu ~22$. Are iesire de usb si jack. Functioneaza foarte bine, citeste si foldere, dar inca nu am testat cat de multe foldere/melodii citeste (am avut 5 foldere cu cate 20-30 mp3 si a fost ok). Calitatea este foarte putin sub CD(aici posibil sa fie si mp3-urile de vina, nu stiu daca erau la 320kbps) si se aude o idee mai incet.

                https://www.aliexpress.com/item/Auto...608.0.0.RNsAU6 (daca nu este voie cu link rog un moderator sa-l stearga)

                P.S. linkurile cu poze nu mai merg de ceva timp. Eu nu am avut aparat foto la indemana sa fac poze, poate pe viitor voi desface iar sa trag cablul pana in cotiera, momentan este in locul scrumierei(am scos-o afara )

                Comment


                • #23
                  @bogdan11, tu ai navigatie si magazie cd-uri?
                  ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                  '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by maharvey View Post
                    @bogdan11, tu ai navigatie si magazie cd-uri?
                    Am modelul fara navigatie: https://i.imged.pl/honda-accord-vii-...em-1396494.jpg

                    Comment


                    • #25
                      dar ai magazie, nu? ai conectat adaptorul in locul magaziei?
                      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by maharvey View Post
                        dar ai magazie, nu? ai conectat adaptorul in locul magaziei?
                        Are magazie dar este incorporata, adica nu am alta unitate separata. Are mufa de aux sub player, nu trebuie sa-l scoti afara. Ceva in genul asta: http://i43.photobucket.com/albums/e3...k/IMG_1943.jpg

                        Daca pe intrarea de aux ai conectata magazia iti trebuie un splitter in genul acesta: https://www.aliexpress.com/item/New-...c-addac0b793e6

                        Comment


                        • #27
                          Merci. De aia te intrebam, ca nu stiu cum vine magazia, dar eu am modelul cu navigatie. Vad ca seller-ul zice ca "Note: Not work with navigation system and XM radio!"

                          LE: Am gasit un filmulet in care arata ca nu e nevoie de cablu y. Am dat comanda
                          maharvey
                          Senior Member
                          Last edited by maharvey; 12-09-17, 11:39.
                          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                          Comment

                          Working...
                          X