Greieri 2003-2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    BlackMagic, cunosti pe cineva care sa fi facut antifonarile acestea ? Unde se fac sau cat costa ?

    Comment


    • #17
      La mine la Civic de vina au fost clipsurile metalice care prind fata de la cadranul bord cu bordul propriu-zis(la orice miscare a sasiuliu scartaia de parca musca din bord), rezolvare am pus banda izoliera pe clipsuri(era un contact clips -baza plastic si clipsul propriu zis metalic si prindere care e plastic_.
      La Accord nu stiu cum e sistemul de prindere, trebuie desfacut si uitat bine.
      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

      Comment


      • #18
        @CDP
        Cica ar fi un service in Militari care face antifonare completa (exterior, podea interior + usi), cu tot cu manopera la 900RON (treaba dureaza 2 zile).
        Un numar de telefon: 0722690164. Personal n-am fost dar intentionez la primavara, suna bine.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #19
          Mai depinde si cu ce antifoneaza. In 900 RON nu cred ca vei primi prea multe. De fapt, in banii astia cred ca te incadrezi cu niste pasla fonomin si un maclavais cu care se dadea la vechea dacia.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #20
            Nu stiu ce materiale folosesc exact, pt. Ca n-am ajuns la ei; din ce am mai citit, nu sunt foarte multe optiuni disponibile pe piata, oricum.
            Ca idee personala, pt. usi eu ma gandesc la dynamat pt ca ajuta si la sonorizare, restul e de vazut.
            Daca aveti recomandari, sunt binevenite.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #21
              O lucrare cu dynamat sau material asemanator pentru interior te-ar duce undeva la 1500-2000 RON, iar antifonarea exterioara cam 800-1000RON cu tot cu materiale si manopera.

              Am in plan la primavara, cand vine caldura, sa fac un astfel de proiect pe ATR. Momentan, am lipit in zona pedalierului aluband iar in spatele ceasurilor si consola centrala am lipit burete dens de 1 cm folosit in izolatie.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #22
                Nu inteleg de ce si in spatele ceasurilor; ideea e de a izola habitaclul de compartimentul motor, nu vad legatura cu ceasurile. Sau vobesti de zona ceasurilor?
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #23
                  Zona din spatele ceasurilor.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #24
                    Am si eu un greieras in scaunul din fata al pasagerului, face doar toamna,primavara si iarna. Se aude la modul grav cand este asezat cineva pe scaun in spatar cred prin partea stanga... A avut cineva asa ceva, vreo rezolvare ?


                    Originally posted by CDP View Post
                    Dar pentru o evacuare zgomotoasa (Apexi) s-ar mai reduce din zgomotul din habitaclu daca antifonez podeaua masinii ?
                    Pune catalizatorul inapoi pe masina si va fi ok, insa stii ca vei pierde ceva putere... Eu asa am facut si acum chiar se aude suportabil.. Cred ca este cea mai ieftina varianta..
                    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                    epitesti.ro
                    anunturi.epitesti.ro

                    Comment


                    • #25
                      Mergi la un dealer si spune-i de greierele ala, ca rezolva rapid; se stie de el la modelele noastre. Se unge nu stiu ce mecanism "responsabil" de greierele ala si gata
                      Era mai scurt sa spui cand nu s-aude
                      Legat de sunetul evacuarilor, niste silencere nu fac treaba buna?
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #26
                        Si cu silencere tot se aude, eu asa merg cu ele puse DAR cu catalizator, fara el cam greu...
                        Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                        epitesti.ro
                        anunturi.epitesti.ro

                        Comment


                        • #27
                          Sorine, i-ai pus catalizatorul stock sau ai luat ceva mai "permisiv" ?

                          Comment


                          • #28
                            Cezar, am pus catalizatorul stock al masinii. Diferenta se simte clar, la putere ma refer dar cred ca este mai important comfortul in masina decat cativa ponei pierduti. Catalizator sport costa in jur de 2-300 euro, nu stiu cat de mult merita. Eu sunt chiar multumit acum de cum se aude in masina, merg normal pana in 4500 rpm se aude normal, merg peste 5000 rpm se aude si trage grav.
                            Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                            epitesti.ro
                            anunturi.epitesti.ro

                            Comment


                            • #29
                              Salut, eu aveam un greiere in partea dreapta in zona stalpului A. Ma deranja teribil si nu-mi dadeam seama de unde venea. Intr-o zi in care eram mai suparat am dat cu pumnul mai tare in plafon si a aparut...Se auzea din zoba de sub parasolarul pasagerului. Am desfacut suportul pentru ochelari de deasupra oglinzii si am indesat acolo continutul unei pui de perna. Dupa ce am dat suportul de ochelari jos, l-am scuturat mai energic si am observat ca si dansul scoate sunete. In zona pentru lumini am pus banda dublu adeziva pentru a fixa tot ansamblul, iar in suportul de ochelari am indesat din nou bumbac dintr-o perna. Oricum aveam toc special de piele pentru ochelari. Rezultatul este ca nu mai am nici un greiere. Sper sa ajute cuiva postul meu!

                              Comment

                              Working...
                              X