MHH39: '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T, Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MHH39: '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T, Black Pearl

    Dupa indelungi dezbateri si analize, mi-am luat un Accord. Poate mai devreme decat trebuia. Insa imi place masina.
    Este un CL7 in echipare SSE, printre ultimele bucati vandute in Romania. Cel putin asta mi s-a spus.

    Masina am luat-o la 12.000km, la pachet cu mirosul de masina noua. Acum are 15.000km si este impecabila. Oare e recordul de rulaj ptr SSE pe forum?
    Un dobitoc i-a lasat recent un semn pe portiera. Probabil are usa in panta si e mai protovan de fel. Altfel, nimic serios.


    Eram indecis intre CL7 si CL9, intrucat gasisem unul dupa ce luasem CL7-ele. Probabil inca mai e la vanzare pe autovit. M-a mai linistit lumea, cu multumiri lui Rumburak si RazvanP. Multumiri si lui BlackMagic pentru sfaturi.
    Sper sa nu-mi para rau dupa CL9.


    La anul as vrea sa umblu la admisie si evacuare. Inca nu m-am acomodat cu suspensiile, eu venind de pe o masina mica - desi barcuta, simteam ca o controlez si o pot redresa daca se intampla ceva (n-avea ESP etc). Cu Accord-ul nu am aceeasi senzatie, desi are ESP, suspensie sport - n-am incercat sa fortez nota.

    I-as pune si folie, insa tenta deschisa pentru protectie solara si un pic de intimitate. Pe masina precedenta aveam folie foarte inchisa si parca n-as mai repeta experienta.
    In primavara i-as face si atinfonare in usi. Asadar, voi apela la voi pentru sfaturi si recomandari.

    Pana ma dumiresc eu care este treaba cu pozele:

    Interiorul
    Exteriorul
    Ieri
    (consumul pe Craiova-Bucuresti; un pic de plimbare prin Craiova plus drumul spre casa, condus temperat)

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos. Sa pui si tu poze facute pe zi sa o vedem si noi mai bine :d
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos si cu 0 (zero) probleme! Cred ca ai facut alegerea corecta (performante vs. consum, intretinere, taxe). Multa bafta! Eu ma tot uit dupa un CL7, dar nici nu vreau sa dau Civicu'. Deh, dileme...
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • #4
        Inca o data s-o stapanesti sanatos man, si fara probleme ! Ce sa zic, masina arata intr-un mare fel, practic e noua !
        Felicitari inca o data pentru achizitie, si o sa te convingi ca ai facut o alegere buna. Cat despre suspensie si stabilitate, te poti baza pe ea foarte mult, cel putin pana mai incolo, pe la 80k in sus, cand o sa se mai inmoaie. E o placere suspensia noua, foarte stabila dar nu dura, mi-aduc aminte ce abordari in forta faceam pe Valea Oltului
        Ia-o usurel, acomodeaza-te cu ea si pe urma o sa incepi singur sa o fortezi din ce in ce mai mult, sa-i vezi limitele
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Multumesc frumos. Am sa revin cu poze mai bune.
          Poate o sa am ocazia sa merg si cu un CL9, macar sa-mi satisfac - curiozitatea.

          Rumburak si-a coborat masina un pic. Arata foarte bine a lui, insa creste si riscul de a atinge ceva (cred).
          De fel, am vazut ca este cocotata un pic si nu inteleg de ce, luand in considerare faptul ca ar trebui sa aiba suspensiile sport.

          Acum as vrea sa dau cu o solutie pe piele pentru protectie si hidratare, ca vin gerurile. Insa nu stiu ce solutie ar fi buna, pentru asa ceva.

          Comment


          • #6
            Foarte frumoasa , dar poze mai la lumina nu aveti?
            Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

            Comment


            • #7
              E treaba cu coboratul, si eu am de gand sa o pun in aplicare. Parte negativa: nu o sa mai poti "calari" bordurile cu botul masinii. Cat de atins pe dedesubt nu cred ca vor fi probleme, depinde insa cat se coboara. Daca te limitezi la un 3, 3.5 cm ar trebui sa fie suficient cat sa arate bine.
              Pentru piele, personal am folosit Mr. Leather din benzinarii si am fost foarte multumit.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Originally posted by mhh39 View Post
                ... Rumburak si-a coborat masina un pic. Arata foarte bine a lui, insa creste si riscul de a atinge ceva (cred).
                De fel, am vazut ca este cocotata un pic si nu inteleg de ce, luand in considerare faptul ca ar trebui sa aiba suspensiile sport.
                Suspensia sport de pe CL7 SSE nu modifica garda standard la sol. Masina e la fel de "cocotata" ca si celelalte variante. Diferenta este data doar de amortizoare astfel incat masina e mai putin "barca" dar si mai putin confortabila decat cu suspensiile standard.
                Am analizat si eu inlocuirea suspensiei cu una 100% sport si am ajuns la concluzia ca nu prea "e treaba" asa ca am renuntat.
                Un upgrade temeinic presupune inlocuire si pentru arcuri si pentru amortizoare. Masina e trantita cu minim 3 cm. Nu am auzit de o suspensie reglabila care sa pastreze garda de fabrica si sa poata apoi sa coboare masina dupa gust. In plus, cand cobori masina, rotile intra sub caroserie astfel incat ai nevoie de distantiere care sa le readuca spre exterior. Cheltuiala este maricica si trebuie sa gasesti pe cineva care sa stie sa faca geometria in conformitate cu noua configuratie, eventual un setup pentru utilizare in regim sportiv.
                Una peste alta, te alegi cu o masina care arata bine dar cu care nu poti sa te mai apropii de borduri sau sa cobori intr-un garaj mai prost amenajat. Daca folosesti Accordul ca pe masina de zi cu zi nu cred ca merita sacrificiul.
                Daca zici ca masina ti-a dat impresia ca e putin coborata chiar ca nu mi se mai pare nici mie prea mare luftul dintre partea de sus a rotii si aripa
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • #9
                  Sa ai noroc si sa va bucurati impreuna multi multi km fara incidente!

                  pozele sunt FANTASTICE!

                  cele mai faine poze facute la un sse vazute de mine (exteriorul belea)

                  pentru intretinere vorbeste cu aikonelutzu cu siguranta vei primii cele mai bune sfaturi!

                  si...
                  pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                  Comment


                  • #10
                    nu de distantiere vei avea nevoie cand cobori masina cu > 3cm ci de camber kit. se modifica unghiul de cadere al rotii in cazul coborarii
                    ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                    '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                    Comment


                    • #11
                      Camber kit-ul nu e inclus in pachetul cu care vine suspensia ?
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #12
                        nu neaparat. sunt mai multe tipuri de camber kit. unele sunt incluse cu suspensia, dar nu stiu la Accord CL exact ce modele de suspensii sunt
                        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                        Comment


                        • #13
                          Sa o stapanesti sanatos! Frumos consum ai acolo. ) Oricum, un CL7 cu atat de putini km si intr-o stare atat de noua, merita mai multe poze.
                          2006 Honda Accord CL9

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc frumos, tuturor. Intre timp a primit folie de protectie pentru faruri.
                            In curand, probabil voi monta o interfata audio DMC cu BT.

                            Am facut vreo doua poze pe fuga, dupa ce am spalat-o. Cu telefonul, insa.

                            La multi ani si un an nou cat mai bun! Sa fim sanatosi!



                            Comment


                            • #15
                              Arata foarte bine masina Nu se observa folia pentru faruri, in realitate cum e? Unde ai montat-o?

                              In rest, sanatate si numai bine ! La Multi Ani !
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment

                              Working...
                              X