DANIDANI: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC Elegance, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumim de sfat Wagner. Si eu voi incerca sa ii fac unghiul de fuga. Pana acum m-am gandit ca nu are rost sa arunc banii aiurea. Oricum din cate am citit cam asta e buba CRV-ului (printre putinele de altfel), trage dreapta. Directia e f sensibila la denivelarile de drum. Uneori cand am trecut peste asfalt ''valurit'', aproape ca mi s-a rotit volanul singur in mana daca nu il tineam mai strans. Si cum drumurile au o usoara inclinatie spre exterior, mi s-a parut normala tendinta aceasta de a trage dreapta. Intr-adevar, cauciucurile nu sunt uzate mai mult pe dreapta; doar volanul se va uza mai mult in partea stanga jos.
    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

    Comment


    • #17
      De curiozitate, ati mers vreodata pe centura, intre Chitila si Chiajna? Pe acea portiune, drumul este inclinat in stanga, inclusiv pe partea benzii din dreapta. Mie, pe acolo, ,imi trage stanga. Ce vreau sa zic este ca majoritatea drumurilor sunt inclinate inspre dreapta, pe fiecare sens, iar directia Hondei ofera un feedback destul de bun, comparativ cu multe masini din clasa sa, si asta s-ar putea sa fie rezultatul ca "trage dreapta".
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • #18
        Da, am mers de cateva ori prin zona mentionata si pot sa confirm. Eu am descoperit ca trage dreapta imediat dupa ce am luat-o dar am pus pe seama drumurilor de la noi. Cand am plecat in concediu, in afara tarii, tendinta s-a accentuat vizibil (vitezele au crescut binisor). La prima revizie, am cerut o verificare a geometriei si am facut si o proba de drum pentru a demonstra ca nu e chiar in regula cu directia. Urcat pe stand, surpriza: unghi in stanga 1,19 grd, unghi in dreapta 4,76. S-a reglat rapid si nu au mai fost probleme.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #19
          Si a mea facea la fel. M-am dus cu ea inapoi si au verificat-o. Geometria era buna, tragea dreapta din cauza drumului inclinat. Iti ia ceva timp pana te obisnuiesti, dar trece. Pt linistea ta, du-te la Honda si spune-le sa verifice.
          My cars:
          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

          Comment


          • #20
            La simptome de genul asta verificati, e cel mai la indemana, presiunea in anvelope, poate fi si de acolo, mai ales daca ati avut o pana si presiunea nu a fost facuta cu acelasi aparata pe toate rotile. Calibrajul aparatelor masura presiune aer de la vulcanizari difera de la unul la altul...., am trecut prin asa ceva.
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 18-11-11, 23:49.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #21
              Uneori difera periculos de mult, eu am o jucarie pe bricheta, m-a costat 75 de lei la Carrefour si vad ca se misca destul de bine, e langa media de la trei benzinarii si doua vulcanizari.
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #22
                A trecut deja putin peste o luna si au aparut primele problemute... Am gasit-o zgariata in parcare in spate. Am dus-o la service la Asko. Foarte amabili. Am dus-o marti, trebuie sa o recuperez vineri. Am cerut si o verificare a geometriei rotilor pentru ca am ramas cu piticul pe creier despre faptul ca trage spre dreapta. Nici o problema, se face si asta. Abia astept sa o iau inapoi. Mi-e foarte drag de ea
                Pe de alta parte, desi nu e chiar locul in care sa scriu despre asta, vroiam sa ridic o problema. In familie mai avem o CRV dar din 2006. Cumparata si verificata mereu la Carpati Motors. Asta pana cand, dupa o revizie la 130 000km care a costat vreo 40 de milioane plus o schimbare de luneta pe CASCO pentru ca era sparta masina a inceput sa faca foarte mult zgomot. Au zis ca e de la roti dar e o explicatie ridicola. Ei au facut revizia, ei au pus rotile de iarna si acum imi spun ca la 100km/h e normal sa nu mai aud ce spun ceilalti pasageri? Merge si asta la Asko maine pentru o verificare serioasa. Ceva pareri despre asta?

                Comment


                • #23
                  Daca aveti iPhone sau iPad exista niste aplicatii gratuite, de masurat zgomotul. Ar fi interesant exact cati decibeli sunt in cazul asta. Zgomotul e pe macadam, pe asfalt, pe pietruita, cu ce cauciuce, cu ce presiune cauciucele? Sunt prea multe variabile. Apoi, din ce se mai scrie pe aici, cu siguranta cereveul mai vechi e mai zgomotos, si anume, destul de mult mai zgomotos. Cereveul nou e OK, se poate vorbi in shoapta la 140, nici o problema...
                  Sunt cauciucuri mai zgomotoase ca altele. Varsta conteaza iar. Prea multe variabile. O verificare la Asko e binevenita, ca si parerea a mai multor doctori...
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #24
                    In familie mai avem o CRV dar din 2006. Cumparata si verificata mereu la Carpati Motors. Asta pana cand, dupa o revizie la 130 000km care a costat vreo 40 de milioane plus o schimbare de luneta pe CASCO pentru ca era sparta masina a inceput sa faca foarte mult zgomot. Au zis ca e de la roti dar e o explicatie ridicola. Ei au facut revizia, ei au pus rotile de iarna si acum imi spun ca la 100km/h e normal sa nu mai aud ce spun ceilalti pasageri? Merge si asta la Asko maine pentru o verificare serioasa. Ceva pareri despre asta?[/QUOTE]


                    Stii reclama aia de la Pronto sau la ce este......cand o domnisoara serge parful ...si dupa aia tot ea e mira si zice.." Asa este...."..????...e sa stii ca asa este. Eu am CRV 2006 benzina...acum am picat de la un drum dus intors Tg.Mures...si se aude de mama focului..si am numai 65 de mii. Si nu neaparat de la roti ci de la masina in general. Asa ca nu te mai mira. De ce 40 de milioane revizia de 130 de mii...??? ca c.... i-au facut de banii astia...???. La mine s-au slabit chederele...cand inchizi usa civilizat nu se mai aude ca atunci cand era nou..nici nu are cum, plus ca a cam inceput sa suiere curentul si se aude clar zgomotul de afara. Ia sa te uiti si sub locasul roata de rezerva din portbagaj sub protectia de plastic..sa vezi ai ceva apa..???. Eu de 2 ori am desfacut si de 2 ori am scos apa. In primavara schimb chederele. Oricum nu se accepta sa ceva la o masina de 6 ani...si de noua, asa cred eu,.... dar mai poti sa stii..????
                    Succes....
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #25
                      Problema nu era zgomotul in sine. Oricum masina era luata de noua, se stia cat de zgomotoasa este, e adevarat ca modelul asta e mai zgomotos decat cel nou, ca motorul e mai zgomotos, etc. Problema era ca se vedea clar o crestere a nivelului zgomotului fata de cum era inainte. Am primit si "verdictul" de la Asko. Discuri de frana pe spate fisurate, rulment roata stanga fata uzat excesiv, cap de planetara spate uzat... Se pare ca de la ceilalti din service nu se vedeau lucrurile astea... whatever, macar acum stiu ca avea ceva si ca il repara. Daca imi ziceau si astia ca masina e ok incepeam sa cred ca sunt paranoic...

                      Comment


                      • #26
                        Ce i-au facut de banii aia? Uite asta e o intrebare buna... Parca suna a antireclama faptul ca tot compar cele doua service-uri dar daca o duc undeva, ii explic faptul ca platesc atat cat face pentru ca vreau sa am masina in ordine si plec de acolo fara sa am masina in ordine si cu asigurarea ca mi se pare ca am probleme nu stiu... Adica una e sa spun ca nu imi place plasticul de pe bord, sau faptul ca la inchiderea usii face un zgomot neplacut si alta este sa ii spun ca imi pacane cand franez si vibreaza ca naiba la 100km/h.

                        Comment


                        • #27
                          Nu e nici o antireclama....asta este adevarul.Pana la chedere am avut altele si mai "elegante"....care nu s-au putut rezolva la decat la ASKO...in alte parti.... "nu exista domn'le...ti se pare dumitale"...strangem noi surubul asta si ai sa vezi "...vorba ta esti paranoic nene.....si am vazut peste 2 zile era la fel. Revin 4000 lei ...???? enorm pentru o revizie....pe deviz ce scrie ce s-a facut de banii astia...????. Poate ajung si eu la 130 de mii..sa incep sa strang bani.
                          Enjoy week end....
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #28
                            Salutare salutare! Si LA MULTI ANI!
                            Am si eu o intrebare pe noul an Am incercat sa tin consumul sub control si am facut incercari la diverse viteze, mai ales pe autostrada. Am observat insa un lucru in multele drumuri Bucuresti-Drajna pe A2. Mergand la o viteza oarecare (indiferent daca e 100, 110, 120, etc.) dar constanta, am vazut ca dupa un timp si pentru vreo 5-10 minute consumul creste de la 6-7 sau cat am eu in acel moment la 10-12, desi conditiile de drum sau viteza sunt neschimbate. Si nu se intampla mereu, as zice ca frecventa e cam odata la 300-400km. Sa aiba vreo legatura cu programul ala de curatare a DPF-ului de care am auzit? Adica atunci cand se incalzeste suficient sistemul de esapament incepe programul acesta de regenerare? Daca nu, care ar fi explicatia pentru cresterea brusca, aproape cu 100% a consumului?

                            Comment


                            • #29
                              E din cauza DPF ului 100%. Tocmai din acest motiv s_au rechemat in service Accordurile I.dtec. Asa pateam si eu insa dupa schimbare softului pt DPF nu a mai facut.
                              ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                              Comment


                              • #30
                                Si pentru CRV e vreun update de soft? Somebody? Anybody?

                                Comment

                                Working...
                                X