DOC: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc. Pur si simplu s-a ivit o ocazie cand am vandut Tourerul sa cumpar acest ATR. Eu inca astept ocazia cu EVO, deci nu stiu cat va sta la mine in batatura TypeR-ul. Sa nu ma indragostesc de el si sa uit de Mitsu.

    Astazi, mi-am facut de lucru. Ma tot impiedicam prin garaj de eleronul OEM si am zis ca e mai bine sa stea pe masina, chiar daca este colorat in alb. Operatiunea a fost simpla, nici nu am facut masuratori pentru ca nu era nevoie. Exista de fabrica semne pentru gauri, chiar pe fata din interior a portbagajului. Cu ocazia asta am fixat mai bine cu burete de hidroizolatie, suportul de numar si ornamentul portbagajului ca sa nu mai faca zgomot.

    Daca tot mi-am intrat in mana, am desfacut EGR-ul complet si l-am curatat. Maine o sa ies la plimbare sa vad daca este vreo schimbare in mersul motorului. Mai trebuie sa desfac IAC-ul dar imi era un pic peste mana si deja era prea tarziu. Cand voi avea mai mult timp, voi desface galeria de admisie, clapeta si IAC-ul sa le curat.
    Attached Files
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #32
      Uau numai acum am vazut topicu'. Sa o stapanesti sanatos si pe asta
      Cred ca doar Veyron-uri sunt mai putine in tara decat varianta ta Sau poate nu.
      ....

      Comment


      • #33
        Nu se stie. Eu stiu ca sunt doar doua ATR-uri in tara, insa cine stie pe unde se mai ascunde o bucata.

        Apropo, ma tot gandeam dupa reconditionare, ce culoare sa aleg pentru jantele OEM? Cateva exemple:
        Attached Files
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #34
          Daca vrei sa fii mai exotic cu jantele mergi pe verde takata...
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Nici alea portocalii nu-s mai "normale"
            Felicitari pentru masina, arata intr-un fel, vrem s-o vedem la "munca" !
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #36
              Docule, asta e limuzina. Sportiva, dar limuzina.. Sau poate asa o vad eu..
              Daca jantele OEM arata obosite, da'le o sablare si revopsire electrostatica. Eu as pastra'o originala, e prea misto si de exceptie modelul..
              sigpic

              HONDA - THE POWER OF DREAMS
              Honda Civic Type-R FN2

              Comment


              • #37
                Cu scaune recaro, nu prea-i limuzina... Poate ceva sportiva un pic mai linistita as zice
                LE
                Aveti grija cu vopsirea electrostatica la jenti, ca si-a mai vopsit cineva de pe-aici jentile electrostatic si-a plecat cu ele deformate maxim. Nu mai stiu cine, din pacate
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #38
                  Cine a zis ca nu este limuzina, doar are 4 usii si denumirea de Accord. Totusi, modelul este mai "hardcore" decat FN2.

                  Multumesc. Poate reusesc sa ajung la intalnirea japonezelor din weekend.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #39
                    Ar fi nice s-o vedem acolo, chiar daca poate nu se prezinta in cea mai buna forma...
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by BlackMagic View Post
                      Cu scaune recaro, nu prea-i limuzina... Poate ceva sportiva un pic mai linistita as zice
                      LE
                      Aveti grija cu vopsirea electrostatica la jenti, ca si-a mai vopsit cineva de pe-aici jentile electrostatic si-a plecat cu ele deformate maxim. Nu mai stiu cine, din pacate
                      Littleman a patit-o, scrie la el pe thread parca.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • #41
                        Depinde de jante si meseriasi. Inca nu m-am hotarat la jante ce metoda aplic. Posibil sa nici nu gasesc cod de culoare la vopsea electrostatica. Parca nici culoarea originala nu le-as face.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #42
                          [QUOTE=Doc;423730]Nu se stie. Eu stiu ca sunt doar doua ATR-uri in tara, insa cine stie pe unde se mai ascunde o bucata.

                          Click image for larger version

Name:	Type R[1].jpg
Views:	1
Size:	70.5 KB
ID:	709907

                          A mai fost si a mea.... dar acum e oale si ulcele. A incaput se pare pe mana unui nebun si a facut-o praf.
                          ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                          Comment


                          • #43
                            Am auzit si de o dauna totala, dar nu am reperat-o. Oricum, pe strada momentan sunt doar 2 bucati.

                            Aseara dupa intalnirea nocturna hondafan, am incins un pic pedala de acceleratie. O incantare sa te dai cu masina asta pe viraje. De abia astept primavara, o incalt cu ceva gume de vara mai bune, schimb suspensia, volanta si kitul de ambreiaj, apoi vad ce poate pe Cheia sau Buzau-Brasov. Momentan stam linistiti, nu avem ce trebuie. Gumele de iarna sunt un compromis ieftin sa trec sezonul, distributia inca nu am schimbat-o si noi trebuie sa ne cunoastem mai bine. Pana nu vad ce poate cu adevarat fierul asta, nu ma risc inutil in trafic.
                            Dupa ce am curatat EGR-ul parca merge o idee mai bine in ture mici si este mai placuta in oras. Cand vin piesele pentru distributie, semeringurile de supape si garniturile, cred ca desfac motorul complet si il curat. Cine stie ce idei imi vin dupa ce il vad facut bucati.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #44
                              Felicitari pentru achizitie domnule doctor! Sigur aceasta raritate a ajuns pe cele mai bune maine posibile pentru a vedea cat mai multi km de fun de aici incolo! Stii ca sunt adeptul modificarilor dar personal cred ca ar fi pacat ca o asemenea masina sa nu fie 100% originala ca aspect.
                              Sunt curios cat este de confortabila masina totusi ca suspensii...?
                              2006 Honda Accord CL9

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc. Bine ai venit in lumea hondarilor si felicitari pentru viitoarea achizitie.

                                Nici nu ma gandesc sa "tiganesc" ATR-ul, dar un pic de atentie merita. De vreo 3 zile, stau cu plansa de bord desfacuta si caut solutii de iluminare eficienta a cadranelor. Tot bordul este iluminat cu becuri incandescente, care dupa 9 ani s-au afumat si nu mai lumineaza suficient de puternic. Ca sa folosesc leduri SMD ar trebui sa desfac ceasurile, dar prefer sa nu ma risc si sa stric ceva. Honda Accord Type-R este un model rar in tarile cu volan pe stanga si nu se gasesc piese SH de schimb.

                                Am cautat becuri noi, dar nu am gasit nicaieri modelul T5 14V 3W (35505-SJ4-003 ). Ca sa le comand direct de la Honda, costa aproape 6 euro un bec si mie mi-ar trebui 7 bucati, scump. Noroc cu codurile de piese, am cautat pe US si am gasit aceleasi becuri la 1,41$/buc. din care am luat 10 bucati si inca 5 bucati cu seria 35505-SA5-003 pentru luminile de avertizare.

                                Daca tot m-am apucat de bricolat, am fost la HORNBACH si am cumparat o rola de 10m de alumil, folie de aluminiu bituminoasa, cu care am inceput sa izolez fonic podul pedalier. Inca nu am terminat, ca m-a framantat problema iluminarii, dar sper ca zilele astea sa termin partea pasagerului si consola centrala. Trebuie sa mai cumpar o rola de fononim, cu care sa izolez consola centrala si cateva zone din spatele bordului. Sper sa ii dau de cap si greierasului din zona airbag-ului pasager.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X