Cum sa restauram farurile-varianta homemade ( pasta de dinti )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E ok si cu acoperire stiintifica: pasta de dinti contine ~ 70% calcar. Din asta e facuta. Calcarul asta e carbonat de calciu si are duritatea 3 (pe o scala a duritatii de la 1 la 10 a unui tip pe nume Moss). Plasticul din care sint facute farurile noastre are duritate mai mica. Rezultatul e ca poti sa iti faci polish cu pasta de dinti la fel cum poti sa zgirii orice chestie si nu veti reusi decit cu ceva mai dur decit acea chestie: incercati sa zgiriati un geam (SiO2=silice amorfa, duritate ~ 6.5-7) cu orice aveti la indemina si veti intelege.
    Eu chiar nu stiu de unde a aparut ideea ca farurile polishate se matuiesc mai repede, nu am cunostinta de vreun studiu comparativ (corectati-ma daca gresesc). Cred ca folia aplicata sau lacuirea despre care vorbeste BM au in vedere acelasi lucru, aplicarea unui strat de duritate mai mare decit a plasticului din care sint facute farurile

    N-am vrut sa fac experimente pe a mea asa incit cei la care mi-am facut eu farurile (erau putin matuite) mi-au pus o folie 3M pe ele si de 3 ani sint clare ca lumina.
    Io si Ea
    Senior Member
    Last edited by Io si Ea; 23-05-15, 22:05.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • #17
      Eu am polishat farurile in august si nu am pus nimic pe ele si deja incep sa se matuiasca din nou.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Da, Marius, pare ca intr-adevar dupa un polish pare ca trebuie pus ceva dur peste faruri. E posibil ca ele sa aiba un strat dur din fabricatie si care sa fie eliminat la polishare/"dezmatuire", nu stiu.

        Ca detaliu: cind mi-am facut eu polish-ul mi s-a oferit sa-l fac "pe nv" la 100 de lei cu folie cu tot. L-am facut la un detailist la de 5 ori mai mult. Nu sint deloc sigur ca am ales costul potrivit, zau! Desi e posibil sa ma misc in zona "Asko vs altii", nu stiu.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • #19
          Vrei sa spui ca ai dat 500 ron pt polish si folie? Eu am dat 50 ron la un prieten vopsitor rezultatul a fost ok doar ca nu le am lacuit sau nu am pus folie,am zis sa incerc asa pt prima oara.
          poza imediat dupa polish https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater
          sigpic

          Comment


          • #20
            Yep, 500 lei. Nu se va mai intimpla!
            Oricum, ale tale arata bine, pune o folie buna si cred ca n-ai treaba citiva ani de-aci inainte.
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • #21
              Eu am lacuit cu spray, nu mai tin minte ce marca, ceva pe baza de apa, la Matiz, si e mai bun ca si folia din punctul meu de vedere, deoarece pe faruri curbate, te chinui cu folia, se increteste, trebuie incalzita, risti sa ramana bule, si sa se dezlipeasca in timp. Trebuie facut in spatiu inchis, sau macar fara vant si impuritati, la peste 20 grade, mai multe straturi cu pauze mici intre ele la primele 2, ca sa devina 1 singur strat gros si dur. Cam 50 lei m-a costat toate materialele.
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment


              • #22
                Farurile din fabrică au un strat protector, care este eliminat la polishare. De aici nevoia lăcuirii sau aplicării foliei.

                Am văzut și faruri lăcuite, care după 1an începuseră să se mătuiască din nou. Ori lacul nu a fost cel mai bun, ori folia e mai eficientă în a proteja farul, după polish.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #23
                  Am facut acum 2 ani treaba, si rezista bine. S-a mai discutat pe forum acest subiect si pe alte forumuri, si eu am retinut urmatoarele aspecte. Fiecare ajunge cum vrea la faza finala, dupa multa frecare adica smirglu de dif abraziuni, pasta de dinti, etc, apa multa, manual, electric, ceara, folie sau spray. Faza finala e cea mai importanta, daca o faci in parcare cum se intampla de obicei risti sa depui praf, polen, flricele, frunzulite. Daca ai un lac cu solventi care ataca plasticul, se matuieste si ingalbeneste in timp, iar folia nu e pentru cei la prima experienta, deci pt mine cea mai buna solutie ramane spray pe baza de apa, sau spray fixativ de par cu protectie UV, pe care il folosesc si la pictura. Lacuirea o fac toti in stil personal, de aceea la unii tine si nu se decojeste-sparge, sau are piele de portocala, si la altii e aproape perfecta...Sper ca nu v-am plictisit, sunt tone de materiale pe subiectul asta, dar fara rabdare in timpul lucrului sunt degeaba.
                  dacliber
                  Senior Member
                  Last edited by dacliber; 24-05-15, 08:48.
                  ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by M4R1U5 View Post
                    Pe interior stiu ca se mai face condens dar nu se matuiesc pe interior
                    Ba da pe interior sunt matuite, de fapt s a stricat platicul exact in zona lupelor, cred ca e de la caldura de la far... altfel nu imi explic.
                    Pe exterior chiar arata bine

                    Comment


                    • #25
                      ex-FN2 owner
                      Loved it every second!

                      Comment


                      • #26
                        Salut!

                        Polish de faruri cu ajutorul pastei de dinti e o poveste de adormit kinderii. Am incercat si eu acum vreo 4 ani pe farurile unui Volvo V50.
                        E foarte adevarat ca n-am avut aparat de polishat, insa am frecat farurile cu un prieten vreo 3 ore in continuu, de ne crescuse brandul ca dupa o galeata de steroizi.
                        Am folosit 2 tipuri de pasta de dinti si o groaza de perii, periute + alte ustensile de frecat. Am frecat si sus-jos, si stanga dreapta si circular.
                        Dupa 3 ore de munca si cateva beri de caciula, am concluzionat ca am muncit ca prostii degeaba, farurile ramanand exact in aceeasi stare cum fusesera initial.
                        In fine, nu am fost suparati, ca ne-am distrat in timp ce munceam, povestind amintiri, bancuri, etc.
                        Eu nu recomand nimanui sa incerce, dar daca aveti timp de pierdut si un prieten bun cu care sa-l pierdeti, merita
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #27
                          Orice polish fara protectie apoi.lac sau folie .e egal cu zero

                          power of dreams
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Prerea mea personala este urmatoarea (motiv pentru care mi-am atras mici dusmani si controverse din partea unor persoane care ofera acest serviciu) : Nu exista in lumea asta (din cate cunosc pana in momentul de fata) folie de protectie dedicata protectiei farurilor prin care producatorul sa imi garanteze cei trei factori de baza...sa nu mai vorbim de faptul ca aceasta produce asa zis-ul "efect de sera" ... fiind afectata oglinda.

                            1. Rezistenta termica
                            2. Rezistenta UV
                            3. Vizibilitate optica

                            Sustin aplicarea lacului pe faruri (lacul auto normal dar de calitate). Aici exista o pregatire in prealabil si un mic secret la aplicarii...folosindu-se o anumita cantitate de elasticizant ce trebuie amestecata cu lacul. Conteaza foare mult sa ai in supraveghere respectivele faruri reconditionate pentru a putea evalua comportamentul acestora in timp la filmul din trafic si rezistenta UV fiind posibil a schimba "reteta compozitiei" intr-o eventuala reaplicare.

                            ma amuz de copilaria unor persoane ce incearca a folosi "pasta de dinti" ...tinand cont ca suntem in anul 2016 iar pe piata exista produse dedicate oricaror tip de servicii.

                            Comment

                            Working...
                            X