CTRNOVICE: '94 Honda Civic Hatchback 1.3 16V, Black (EG3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu prea mult.
    Sincer ... cred ca mai bine il schimbi cu alt motor
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • #32
      ai putea sa incerci cu PGM-FI cum a facut marian (rooth) si cica tragea mai bine masina .. si schimbi admisia, delcou, ecu, instalatie electrica , rezervor ( sau montezi pompa separat) si cablaraie ... mai pe scurt pui injectie in locul carbului si dupa schimbi si toata evacuarea o faci 4-2-1 de 60 ..fise sport...ulei bun si da-i bataie.. da mai mult de 10 - 20 cai nu cred ca ai cum sa castigi.. sau am mai citit pe niste forumuri externe.. puneau baietii carb de moto si crestea si turatia.. da mai multe detalii nu-ti pot da
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Serial_no/

      Comment


      • #33
        daca nu vrei sa schimbi motorul cu tot,cea mai mare crestere de putere o poti obtine facand un mini me (chiuloasa,admisie,instalatie el si ecu de pe un motor cu vtec D16Z6 sau D15Z6)
        dezmembrez civicuri 92-2000 si del sol!!!
        tel 0766678472

        Comment


        • #34
          Originally posted by Serial_no View Post
          ai putea sa incerci cu PGM-FI cum a facut marian (rooth) si cica tragea mai bine masina .. si schimbi admisia, delcou, ecu, instalatie electrica , rezervor ( sau montezi pompa separat) si cablaraie ... mai pe scurt pui injectie in locul carbului si dupa schimbi si toata evacuarea o faci 4-2-1 de 60 ..fise sport...ulei bun si da-i bataie.. da mai mult de 10 - 20 cai nu cred ca ai cum sa castigi.. sau am mai citit pe niste forumuri externe.. puneau baietii carb de moto si crestea si turatia.. da mai multe detalii nu-ti pot da
          60mm ED pun eu pentru 160 cp+ , cred ca e o tzara mare diametru pentru 1.3

          Comment


          • #35
            Cam asa e...pierzi cuplu cu 60 de mm pe 1.3 .
            sigpic

            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

            Comment


            • #36
              a aparut o prbl la masinutza...pe covorasul de cauciuc de la sofer se vede o urma de ulei care se scurge de undeva de sub bord in dreptul volanului...stiti cumva de la ce poate fi? lichid de servo?

              Comment


              • #37
                verifica garnitura pistonas pedala ambreiaj

                Comment


                • #38
                  Salut tot asa zic si eu lichid de servo frina sau ambreiaj altceva nu are ce sa fie si ca sa cresti puterea la motorul asta nu se merita nici macar un mini me pentru ca acele piese ceti trebuie pentru mini me te vor costa in jur de 250 euro si mai este si munca ,care este ceva si nu o sa mearga in boii lui mai bine iei un d16z6 de 125 de cai cu 500 euro sau un b16a2 de 160 de cai care il am eu acum la oferta la 1000 euro si se poate proba este pe masina am si d16 si mai multe chiar si k20 bafta cu masina

                  Comment


                  • #39
                    De acord cu Marutzu, mai bine un swap decat cu mini me, in functie de ce se intampla poate sa te coste mai mult si castigul nu este enorm.
                    Gargauni VTEC la cap

                    Comment


                    • #40
                      nu am mai scris de ceva timp la EG si poate ma ajutati cu aceasta ocazie sa identific o problema; cand merg si iau denivelari sau virez puternic stanga aud un "clanc" si un fasait puternic din dreptul rotii din partea stanga...de asemenea nu stiu daca mi se pare mie (o sa mai verific) cand iau maxim de volan, la un moment dat feedbackul pe care il primesc in colac e ca scapa in gol...astept si eu pareri

                      in rest am schimbat la ea consumabile, am refacut traseul electric, ieri i-am scos ultimele numere rosii, am mai schimbat niste piese de la puntea spate...incet incet se lucreaza la ea si va prinde contur

                      Comment


                      • #41
                        salutare beietii sunt fericit si bucuros pentru ca astazi masinutza mea a trecut RAR-ul cu EURO 2; m-a costat 820 RON si am asteptat cam 2 ore si ceva sa-mi iasa actele. Dupa aceea m-am dus la finante sector 3 unde era un omor de nu mai zic...aici surpriza...la dosar am nevoie si de certificatul fiscal de la cel de la care am luat masina...ia si cauta in contacte, am dat de el intr-un final si acum trebuie sa-i trimit actele sa se duca la Deva sa scoata certificatul ca sa o pot inmatricula.

                        mai jos niste poze de astazi

                        in alta ordine de idei, cine ma poate ajuta cu niste recomandari de service-uri auto unde sa reconditionez si eu caroseria? ...dar sa faca treaba de calitate



                        Comment


                        • #42
                          -> http://www.universauto.ro/contact.html
                          Cred ca ii sti CRX-ul .
                          sigpic
                          HellaJDM

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Devu View Post
                            -> http://www.universauto.ro/contact.html
                            Cred ca ii sti CRX-ul .
                            acolo ti-ai vopsit-o tu?
                            pana la urma ai reusit sa-ti mai iei vreun eg?

                            Comment


                            • #44
                              Nu mi-am voptis-o, dar cunosc masina proprietarului.
                              Mi-am cumparat Ej9, pana la urma.
                              sigpic
                              HellaJDM

                              Comment


                              • #45
                                am o dilema...am vrut sa inamtriculez eg-ul si cand m-am dus la primarie mi-au solicitat certificatul fiscal de la persoana care a adus masina in tara...asa cum era de asteptat persoana in cauza are probleme cu autoritatile locale adica mai precis o datorie de 1600 RON pe care nu o poate plati si implicit nu poate scoate certificatul sa mi-l dea (neocupandu-ma cu asa ceva nu am stiut ca trebuie sa ii cer acest document la cumparare mai ales ca masina a stat la el doar 2 zile, timp in care scosese deja un rand de numere rosii)

                                Intrebarea mea este...are rost sa ma complic sa inmatriculez masina pe Bulgaria?...nu am luat in calcul aceasta varianta si chiar sunt impotriva ei dar se pare ca nu am alta solutie in acest moment mai ales ca certificatul de autenticitate de la RAR mai este valabil o luna si am inteles ca am nevoie de el la inmatriculare...plus de asta am aflat ca si celor cu masinile inmatriculate in Bulgaria li se pregateste ceva desi este impotriva normelor si legislatiei europene

                                ascult orice sugestie din partea voastra care ma poate ajuta sa-mi inmatriculez masina cat mai repede (mentionez ca nu mai pot scoate nici un rand de nr rosii)

                                Comment

                                Working...
                                X