CTRNOVICE: '94 Honda Civic Hatchback 1.3 16V, Black (EG3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CTRNOVICE: '94 Honda Civic Hatchback 1.3 16V, Black (EG3)

    Salutare,

    De ieri mai exact sunt posesorul unei Honda Civic Hatchback din 1994, motor de 1.3 16V 174000 km, neagra, geamuri electrice, trapa,inchidere centralizata,volan reglabil,interior impecabil (mai multe poze in curand). Am luat-o din Orastie, cu pretul de 1240 Eur si dupa drumul de ieri, inapoi spre Bucuresti nu regret nici un euro din investitia facuta.

    Motorul merge perfect nu scoate zgomote ciudate care teoretic ar trebui sa ma puna pe ganduri, consum de 6L, stabilitate foarte buna in curbe "abordate" cu 110km/h, viteza maxima atinsa pe autostrada 150km/h (mai mult nu m-am dat la ea pentru ca nu cunosteam masina si nu vroiam sa am "surprize")

    Ca si minusuri, as putea sa mentionez faptul ca mai mult ca sigur discurile de frana (fata) sunt ovalizate avand in vedere ca in momentul in care bagam piciorul puternic in frana imi tremura volanul in mana de zicea frate'miu ca m-au luat frisoanele ) Tot la capitolul de imbunatatit, as putea sa mentionez caroseria, "un casetofon" ) aer conditionat si cam atat pt inceput.

    Deocamdata v-as ruga sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa ii fac in legatura cu RAR-ul si inmatricularea...sunt total afon la birocratia ce tine de acest aspect

    Pentru viitor am planuri foarte mari cu aceasta masinutza si va sfatuiesc sa urmariti threadul meu cu mare interes! gata mi-am facut si reclama! )

    Drive safe!

    (nu ma pricep sa uploadez poze asa ca v-am dat si eu linkurile mai jos)

    http://imageshack.us/photo/my-images/204/img0559jd.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/706/img0560jk.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/836/img0561v.jpg/
    CTRnovice
    Senior Member
    Last edited by CTRnovice; 24-09-11, 13:58.

  • #2
    Frumoasa achizitia , bine ai venit printre noi !
    S-o stapanesti sanatos si fara incidente !!!

    Urmeaza pasii :

    - traduci actele masinii
    - mergi la Finante cu actele traduse si cele straine in copie si original+ copie C.I
    -platesti taxa stabilita de Finante
    -faci programare la RAR ( acolo mergi cu actele masinii originale ) + CI si vreo 400 de lei sa ai in buzunar
    -mergi la politie cu dosar cu sina si cu actele masinii originale , traduceri, C.I , asigurare pe cel putin 6 luni +copii la toate documentele
    -la politie mai platesti 40 nr la rand sau 85 preferentilale si in 2 ore ai numerele de Romania cu talon provizoriu, celalat iti vine in max o saptamana .


    Discuri si placute*( si nu numai ) iti pot trimite eu ... am o sursa foarte buna de piese japoneze .

    PS aca te hotarasti putem discuta la telefon 0766 23 00 33 sau pe privat .
    rooth
    Senior Member
    Last edited by rooth; 24-09-11, 19:29.
    sigpic

    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

    Comment


    • #3
      Haha ii frate cu al meu (civic LS).Km fara incidente si politist adormit iti doresc bafta la proiecte

      Comment


      • #4
        Originally posted by rooth View Post
        Frumoasa achizitia , bine ai venit printre noi !
        S-o stapanesti sanatos si fara incidente !!!

        Urmeaza pasii :

        - traduci actele masinii
        - mergi la Finante cu actele traduse si cele straine in copie si original+ copie C.I
        -platesti taxa stabilita de Finante
        -faci programare la RAR ( acolo mergi cu actele masinii originale ) + CI si vreo 400 de lei sa ai in buzunar
        -mergi la politie cu dosar cu sina si cu actele masinii originale , traduceri, C.I , asigurare pe cel putin 6 luni +copii la toate documentele
        -la politie mai platesti 40 nr la rand sau 85 preferentilale si in 2 ore ai numerele de Romania cu talon provizoriu, celalat iti vine in max o saptamana .


        Discuri si placute*( si nu numai ) iti pot trimite eu ... am o sursa foarte buna de piese japoneze .

        PS aca te hotarasti putem discuta la telefon 0766 23 00 33 sau pe privat .
        Rooth a gresit un pic la ordinea in care poti inmatricula masina .
        Pasul 2 este sa mergi la RAR sa stabileasca norma de poluare care poate fi Euro1 sau Euro2 si de unde vei primi un certificat cu care sa mergi la finante sa-ti calculeze taxa de poluare .
        Sa o folosesti sanatos
        Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
        Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
        Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
        Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

        Comment


        • #5
          Da , asa e ... acum am vazut nu a fost cu vreo intentie rea .
          sigpic

          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos ma
            Poate ne vedem azi sa imi arati achitizia
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • #7
              Bine ai venit in club!

              http://www.youtube.com/watch?v=o1tj2zJ2Wvg&ob=av3e
              Subfocus
              Junior Member
              Last edited by Subfocus; 25-09-11, 14:21.
              www.corneal-abrasion.com
              http://coolgraffititags.com

              Comment


              • #8
                bine ai venit in randul samurailor !!!!!!!! s-o harbuiesti sanatos si bafta in proiecte !!!!!!!!
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                Comment


                • #9
                  Originally posted by sparco78 View Post
                  bine ai venit in randul samurailor !!!!!!!! s-o harbuiesti sanatos si bafta in proiecte !!!!!!!!
                  Salutare si merci de urari! Sunt de mult timp venit in randul samurailor avand in vedere ca mai am o Honda Civic Type R Fn2
                  EG ul mi-l doream de foarte mult timp iar acum s-a ivit ocazia sa imi implinesc acest vis

                  Comment


                  • #10
                    azi am dus masina la Asko pentru o diagnosticare a problemelor pe care le are si pentru un cost estimativ va tin la curent

                    in alta ordine de idei ce cod are motorul de 1.6 care merge pe caroseria de eg? cati cai are si in cat se poate duce? are cineva un astfel de motor disponibil pt swap?
                    CTRnovice
                    Senior Member
                    Last edited by CTRnovice; 27-09-11, 14:24.

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatos! Cele 2 motoare de 1.6 montate pe EG sunt:
                      D16Z6 125cp
                      B16A2 160cp

                      Eu ti-as recomanda sa te bagi si la un B18C sau de ce nu un K20, daca iti permite buzunarul..

                      2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
                      2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
                      2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
                      2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #12
                        mai greu cu marja de 25% crestere de putere permisa de RAR pentru omologarea cu noul motor...
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ticker View Post
                          mai greu cu marja de 25% crestere de putere permisa de RAR pentru omologarea cu noul motor...
                          pai si mig cum are motor de fn2 pe masina? ) daca e sa o iau dupa regula asta nici un motor de 125 cp nu pot sa pun

                          Stie cineva un service foarte bun pe tinichigerie unde s-au mai facut Honde?
                          CTRnovice
                          Senior Member
                          Last edited by CTRnovice; 27-09-11, 18:36.

                          Comment


                          • #14
                            scuza-ma atunci dar eu consiteram mai samuri astea mai batranele... am vazut ca esti de mai demult in randul ninja !!!!!!!!!!!
                            bafta in proiecte si ochii in strada !!!!!!!!
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by sparco78 View Post
                              scuza-ma atunci dar eu consiteram mai samuri astea mai batranele... am vazut ca esti de mai demult in randul ninja !!!!!!!!!!!
                              bafta in proiecte si ochii in strada !!!!!!!!
                              Nu ai pt ce sa-ti ceri scuze...Honde sa fie!!!

                              Astept si eu niste recomandari de ateliere pe tinichigerie! multam fain
                              CTRnovice
                              Senior Member
                              Last edited by CTRnovice; 28-09-11, 07:13.

                              Comment

                              Working...
                              X